Müzik

Klasik Gitar Telleri Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Temel Bilgi

Klasik gitarınıza taktığınız bu tellerin neden kullandığınızı hiç düşündünüz mü?

Klasik gitar telleri, naylondan yapılmış gitar telleridir. Genellikle, tiz teller saf naylondan yapılırken, bas teller metale sarılır, böylece daha kalın sesler çıkarabilmektedirler. Klasik gitar tellerini diğer tellere göre mükemmel ve özel yapan bazı önemli noktalar bulunmaktadır.
Klasik gitar telleri diğer tellere göre örneğin (akustik gitar telleri) daha hafif , yumuşaktır ve parmaklarınızı yormazlar.
Gitar çalmaya yeni başlıyorsanız, klasik gitarı seçmek için iyi bir neden olabilir. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi gitar çalmaya yeni başlayanlar illa ki klasik gitar ile başlayaak diye bir kaide yok.
Klasik gitar telleri ne kadar yumuşak ve narin görünselerde uzun süre dayanıklılıklarını korur ve kulağa güzel gelen o ses tınısını bozmadan uzun süre kalıcılığını koruyabilirler.
Tabii ki gitarınızı temiz tutmanız ve gitar telleri bakımını aksatmadığınızda bu süreyi mümkün olduğunca uzatabilirsiniz.
Şimdi klasik gitar telleri hakkında bilmeniz gereken 5 temel bilgiyi paylaşıyoruz.

Klasik Gitar Telleri %100 Naylon OImayabilir

Bir takım olarak aldığınız klasik gitar telleri dikkat ederseniz ilk üç tel G- B-e telleri nylon, E, A ve D teli ise ince tüğe benzer bir ip üzerine metal sarım şeklinde imal edilmiştir.

Genel olarak, bas tellerinde metal sarım bu tellere daha fazla ağırlık sağlamaktadır,bu da daha kalın bir ses oluşmasına sebep olur.

Klasik Gitar Teller Bağlanarak Takılır

Naylon telli gitarlar, çelik telli gitarlardan biraz farklı bir şekilde yapılmıştır. Akustik ve Elektro gitarlarda , gitar teli ucundaki renkli toplar eşik altına sıkıştırılarak gerginlik sağlanırken klasik gitarlarda ise bağlama tekniği ile gitar eğişine tutturulur.

Kaçırmayın !!!  AC/DC Angus Young'un Gitar Tonunun Arkasındaki Sırlar

Klasik Gitar Teli Nasıl Değiştirilir? isimli yazımızda detaylı olarak bahsetmiş olsakta aşağıdaki resimlerden bunu anlayabilirsiniz.

Kısacası, naylon ipi köprüden geçirmeli ve ipi yerine sabitlemek için iki kez sarmalısınız.

naylon gitar dizeleri

İlk döngü tamamlandıktan sonra, güvenli hale getirmek için bir kez daha çevirin.

 

Naylon teller çok uzun süre dayanır

Bir klasik gitarın üzerine yeni naylon teller taktığınızda tellerin gerilmesi ve uyum sağlaması biraz zaman alabilir. Ancak bir kez gerginlikleri tamamlandığındaa, teller bazen bir yıla veya daha fazlasına kadar uzun bir süre dayanabilir! Naylon teller çok daha uzun dayanır, çünkü çelik tellerin aksine paslanmayacaklardır ve naylon plastik olduğu için daha dayanıklı ve esnektir.

Naylon Parmaklarınızı Yormaz

Klasik gitarlarda kullandığımız naylon teller ile gitar çalmak iparmaklarınızı fazla rahatsız etmediğinden dolayı size kolaylık sağlar.

Çelik telli gitarlar parmaklarınızı daha çok zorlayacağından ve acı verebileceğinden naylon teller ilk başlarda daha uygun olacaktır.

Ayrıca klasik gitarların klavyelerinin diğer gitarlara göre geniş olması parmaklarınızın tellere çarpma riskini minimum seviyeye indirir.

Klasik Gitar Telleri Yeni Başlayanlar İçin Mükemmeldir

Çelik teller yüksek gerilime sahiptir ve ilk gitar öğrenirken ağrılı veya rahatsız edici parmaklara yol açabilir. Bu tamamen normal, ancak çelik telleri dayanılmaz bir şekilde bulursanız naylon telli bir gitara geçmek gayet iyi. Naylon teller yumuşaktır ve gitar çalması kolaydır.

Originally posted 2019-07-11 13:31:40.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu