Lambalı Amfi ve Dijital Amfi Arasındaki 5 Fark

0
133
Lambalı Amfi Tüpleri
Lambalı Amfi Tüpleri
Okuma Süresi: 2 dakika
Bu Yazıya Oy Verin

Gitar amfileri, elektro gitar çalan herkes için çok önemlidir ve amfinin kendisinin gerçek gitardan daha çok tondan sorumlu olduğu tartışılabilir. Gitar amfileri dünyasında, seçim yapabileceğiniz iki tip vardır: lambalı amfi ve dijital amfi. İki tip amplifikatör arasında temel olarak beş fark var.

Daha önce Lambalı Amfi mi Yoksa Dijital Amfi mi? isimli makalemizde daha fazla detaya girmiş olsakta aradaki 5 temel farkı inceleyelim.

1Lambalı Amfi Tüpleri 

Lambalı Amfi Tüpleri

Lambalı amfiler bildiğiniz gibi üzerinde bulunan özel tüpler sayesinde çalışır.Lambalı amfi üzerindeki tüpler ısındıklarında tam performans ile çalışır ancak tüplerin ömrünün tükenmesi yada arızalanması durumunda alacağınız performans ve sesler tamamen kötüleşecektir.

Lambalı amfi tüpleri standart değildir.Hangi tüpleri almanız gerektiğine dikkat etmeniz gereklidir.

2Dijital Amfi Tamiri Zordur

Dijital (Solid-State) Amfi

Dijital amfiler günümüzde daha çok kullanılsa da lambalı amfilerden en büyük dezavantajlarından birisi arıza durumunda neredeyse tamamı elektronik parçalardan oluştuğu için arızanın nerede olduğunu anlamak zordur ve kesinlikle bir elektronikçi tarafından tamir edilmesi gereklidir.

3Lambalı Amplifikatörlerin Isınması Gereklidir.

4Lambalı Amfiler Pahalıdır

Lambalı Amfi Fiyatları

Lambalı amfiler kalitesi gereği dijital amfilerden daha pahalıdır.

Bir diğer sebebi ise ev kullanıcıları için değil daha çok stüdyo ve konserler için daha kullanışlı olmasından kaynaklıdır.

Bunun aksine dijital amfiler her türden her kaliteden ve boyutlarda üretildikleri için hem alternatif fazladır hemde kalitesine göre fiyatları daha düşüktür.

5Dijital Amfi Çok Yönlüdür

Leave a Reply