İnceleme

Gibson Les Paul vs Fender Strat Hangisini Çalmak Daha Kolay

2 Dev gitar modelinden hangisini çalması daha kolay...

Gibson Les Paul ve Fender Stratocaster, dünya üzerinde ikon haline gelmiş 2 büyük markanın modelleri.Ülkemizde oldukça pahalı olan bu markaların gitarlarından almayı düşünüyorsanız hangisinin çalması daha kolay merak ediyor olabilirsiniz.

Bu yazımızda bu 2 gitar modelini kapıştırmak yerine sizin için en uygun olanının hangisi olduğuna karar vermeye çalışacağız.

Bazı profesyonel gitaristler ağırlığının düşük olması,üst perdelere rahat erişim ve daha rahat sap yapısı nedeniyle Stratocaster gitarlar kullandığını söylerken,diğer taraftan da gitar ölçüsü daha kısa olan bir Les Paul gitar çalmanın daha kolay olduğunu düşünüyorlar.

Bu sorunun kolay bir cevabı yok, çünkü zevkler ve tercihler kişiden kişiye değişir.Bu sebeple gelin 2 gitar modeli arasında ki farklara bakalım.

Strat vs Les Paul Çalma Kolaylığı

Sadece Fender Stratocaster ya da Gibson Les Paul arasında değil tüm gitar modelleri arasında çalma kolaylığı değişkenlik gösterir.Gitar Boyutları ve Ölçüleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Yazımızda belirttiğimiz gibi gitar ölçüleri her zaman çalma kolaylığını değiştirir.Örneğin Gibson Les Paul daha kısa bir ölçüye sahip olduğundan teknik çalma stillerinde daha çok kolaylık sağlarken,Fender Stratocaster daha uzun ölçeğe sahip olduğundan sap ve klavye üzerinde daha çok hakimiyet sağlayabilir.

Strat vs Les Paul Ölçüleri

Gitar ölçüsü,köprü ile sap arasında ki mesafe ile ölçülür.Bunu zaten Gitar Ölçüsü akkında Detaylı Rehber isimli yazıda daha önce bahsetmiştik.

Kaçırmayın !!!  Yamaha C40 Klasik Gitar İnceleme

Gibson Les Paul gitarın ölçü uzunluğu 24.75 inç ve Stratocaster’ın ölçü uzunluğu 25.5 inç’tir. Bu durum daha kısa bir ölçeğe sahip olan Les Paul gitarın Strat bir gitara göre daha kolay bir çalma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Tabii ki bu Les Paul gitarın Strat bir gitardan daha iyi olduğu anlamına gelmiyor fakat elinize aldığınızda gitar çalmanın daha kolay olduğu bir gerçek.

Daha kısa ölçüye sahip bir gitar olmasının en büyük avantajlarından birisi de perdeler arasındaki mesafenin daha kısa olması sebebiyle küçük eli olan gitaristler içinde büyük kolaylık sağlayabilir.Ayrıca perdeler arasında solo atarken daha yakın mesafe olması çalma hızınada etki edecektir.

Les paul vs Strat Gitar Tel Gerginlik Farkları

Les paul gitarın strat gitara göre daha kısa bir ölçeğe sahip olmasının bir avantajı da gitar telinin burgulardan köprüye kadar olan mesafenin kısa olması sebebiyle tel üzerine düşen gerginliğin daha az olması ve perdelere basarken , bend ya da vibrato gibi teknikleri kullanırken daha rahat olabilmenizdir.

Bu açıklama Fender stratocaster bir gitarın daha kötü olduğunu göstermez.Strat bir gitara sahipseniz daha ince tel çeşitleri kullanarak gerginliğin azaltılması ile aynı çalınabilirlik sağlanabilir.

Fakat aynı kesitlere sahip telleri bu iki gitara aynı akort düzeni ile taktığınızda Les Paul gitarın daha kolay olduğunu görebilirsiniz.

Les Paul vs Strat Gitar Sap (Neck) Farkları

Gitar alırken yapılan en büyük yanlışlardan birisi de beğendiğiniz gitarın sap yapısını bilmeden almak olur.Çalma zorluğu yaşadığınızda da “Ya o gitarın klavyesi çok sert bence alma” gibi aslı olmayan ergen konuşmalarına şahit olabilirsiniz.

Fender stratocaster bir gitar ile Gibson Les Paul gitarların neck yapıları arasında çok ufak bir fark bulunmaktadır.

Kaçırmayın !!!  M-Audio M-Track Solo ve Duo Ses Kartı İncelemesi

Les paul bir gitarın sap (neck) genişliği 1.695 inçtir (43mm)

Stratocaster bir gitarın sap (neck) genişliği 1.650 inçtir (42mm)

Görüğünüz gibi neredeyse hiç fark yok.Ancak burada ince bir ayrıntı gizlidir.O da neck yani sap kısmının profil yapısıdır.

Profil Yapısı

Gitarlar üretilirken yapılan sap tipleri yukarıda bulunan resimdeki gibidir.Strat gitarlar “C” profil kullanırken Les Paul gitarlar genellikle “U” profil kullanırlar.

Bu sebeple yine tercih meselesi olsa da genel kanı Strat bir gitarın klavye üzerinde ki hakimiyetinin daha kolay olduğu yönündedir.Bu şekilde tüm parmaklarınızın daha iyi hakimiyet kazanabilme olasılığı yükselir.

Yine de bu 2 gitarı da elinize alıp kıyaslamadan sizin için hangisi daha iyi bilemezsiniz.

Strat vs Les Paul Ağırlık Farkları

Gitarın toplam ağırlığı ne kadar fazla olursa ayakta çalmayı da bir o kadar zorlaştırır.Uzun süre sahne alan kişilerin ağır bir gitarla performans yapması gerçekten yorucu olabilir.Eğer sadece evinizde çalan bir amatör gitaristseniz bu konuyu pek takmanıza gerek yok aslında

  • Gibson Les Paul gitar ağırlığı ortalama olarak 4 – 5,5 kg ağırlığındadır.
  • Fender Strat gitar ağırlığı ortalama olarak 3 – 3,8 kg arasındadır.

Gibson Les paul gitarlar Strat bir gitara göre gerçekten ağır bir yapıya sahip.kütük gibi diye tabir ettiğimiz gövdesi sebebiyle sahne üzerinde uzun süre çalmak gerçekten büyük efor harcamanıza yol açar.Ağırlık konusu gitarın ne kadar kaliteli olduğunu göstermese de dolaylı olarak çalmayı etkilediği için düşünmeye değer.

Strat vs Les Paul Gövde Yapılarının Farkları

Gitar çalarken ağırlık konusu gibi konfor konularından bir tanesine gitarların gövde yapıları sebebiyle gitaristi ne kadar yorduğudur.Doğru olmayan bir tasarım, performans sırasında sizi oldukça yorabilir.

Fender Strat gitarların gövde yapıları ince ve kontur yapıları vücudunuza uygun olabilecek şekilde üretilmiş.Bundan dolayı Stratocaster gitarlar bu konuda gerçekten iyiler.Les Paul gitarlar tarafında ise eski vintage Les Paul gitarlar bu konuda sınıfta kalırken yeni Modern Les Paul gitarlar daha iyi sayılabilir fakat yine de bir strat gitarın verdiği rahatlık hissini veremiyorlar.

Kaçırmayın !!!  Tüm Zamanların En İyi 10 Babymetal Şarkısı

Aşağıda ki resimde strat bir gitarın gövde yapısını inceleyebilir ve üzerinizde nasıl durabileceğini hayal edebilirsiniz.

Fender strat gitarlarda durum bu şekilde ike bir de Gibson Les Paul kasa gitarların arkasına bakalım.

Gördüğünüz gibi Les Paul kasaların arka tarafı tamamen düz bir şekilde.Sert ve biraz yorucu bir tasarımı olmasına karşın gitaristler tarafından sevilerek kullanılan mükemmel bir gitar.

Les Paul ve Strat Arasından Hangisini Seçmeliyim?

İkisinide seçemezsin çünkü onları alacak paran yok…Şaka şaka tamam paran var.

Bu iki mükemmel gitar arasında seçim yapamayan bir tek sen değilsin.Birçok kişi almışken en iyisini alayım diye düşünüyor fakat hangisini alacağı konusunda sıkıntıya düşebilir.

2 gitar arasında seçim yaparken yukarıda tüm anlattıklarımız sizin için bir seçenek belirleyebilir.Genel olarak dikkat etmeniz gerekenler;

Müzik Tarzı

Hangi gitarın hangi tarz müziklerde tercih edildiğine dikkat edebilirsiniz ve bu sizin için belirleyici bir etken olmalıdır.

Manyetik Farklılıkları:

2 gitarında manyetik yapısı farklı.Gibson Les Paul gitarlarda 2 humbucker manyetik bulunurken Strat gitarlarda genel olarak 3 farklı manyetiğe sahip olacak.

Son Söz:

Eğer alma imkanınız varsa bir müzik market içerisinde 2 gitarıda denemenizi tavsiye ederim.Örneğin Gun’s Roses seven rock ve blues düşkünü birisiyseniz Slash yüzünden Gibson Les Paul almak isteyebilirsiniz.
Aynı müzik tarzlarının içerisinde farklı gitaristler Fender Strat kullanabilir.Bu sebeple hangisi olacağına siz karar vermelisiniz.

2 gitar modeli üzerinde ciddi kendine has tasarım özellikleri olmasına karşın her ikisi de mükemmel gitarlardır.Yani hangisini alırsanız alın asla pişman olmazsınız.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu