HaberlerMüzik

Native Instruments Guitar Rig 6 PRO: İlk İzlenimler

Bildiğiniz gibi Guitar Rig 6 piyasaya çıktı ve uzun yıllardır merakle beklenen gitar çalma programı artık tekrar piyasanın tozunu attıracak.Peki değer mi?

Guitar Rig’i hiç kullanmadıysanız, muhtemelen mükemmel arayüzünün keyfine varacaksınız. Arayüzü gerçekten çok iyi düzenlenmiş ve gezinmesi kolay. Guitar Rig 6 bunu daha da ileri götürdü ve eskisinden çok daha arkadaş canlısı görünüyor. Esasen, fabrika ön ayarlarınızı ve sanal bileşenlerinizi ana pencerenin sol tarafındaki sütundan seçebiliyorsunuz.

Preset ve Navigasyon Bölümü

Guitar Rig 6 gerçekten güzel bir arayüz hazırlamış.Eski arayüzden ilham alınmış ve eski kullanıcılar tebessüm edecektir.İlk defa kullanacak olanlar ise bu arayüzü gerçekten beğenecektir.Preset ve components menusu yine yanyana olarak verilmiş ve alt başlıklar yani amfi,pedal,kabin v.b. seçenekler hemen alt menüde ortaya çıkıyor.

Yönlendirme

Guitar rig 6 ‘yı kurduktan sonra hiçbir ayar yapmadan içerisinde gelen birçok preset üzerinden seçim yapabilir ve gitar çalmaya başlayabilirsiniz.İsterseniz kendi setuplarınızı oluşturarak farklı sesler tecrübe edebilirsiniz.

Sürükle ve bırak seçeneği ile sanal teçhizatları istediğiniz gibi ekleyip çıkarabilir aynı zamanda kapatığ açabilirsiniz.İsterseniz de aynı Bias FX simulatründe olduğu gibi stereo setuplar yapabilir ve daha karışık sesler üretebilirsiniz.Bu gerçekten Guitar Rig 6 için büyük bir gelişme diyebiliriz.

Modülasyon ve Kontrol

Parametreleriniz üzerinde kontrolü seviyorsanız, hemen hemen her şeyin parametrelerini kontrol etmek için sanal LFO’lar ve adım sıralayıcılar yükleyebilirsiniz. MIDI kontrol cihazına parametreler atayabilir ve bunları anında kontrol edebilirsiniz. Otomasyon ve kontrolün, herhangi bir kafa karıştırıcı menüler araya girmeden kurulumunu kolay buldum.

Sesler

Guitar Rig 6’daki her bir parametreleri öğrenmek uzun süre gerektirebilir, ancak tüm yeni gitar amfilerinin ve kabinlerinin önceki versiyonlarından çok daha iyi ses çıkardığını söyleyebilirim. Eski klasik setuplar hala Guitar Rig 6 içerisinde geliyor fakat sesleri revize edilerek daha kaliteli hale getirilmiş. Bunlardan bazıları ise özellikle Chicago, Bass Invader, ve Fire Breather amfileri. Her amplifikatör, kendisi ile eşleştirilmiş sanal kabinlerle birlikte kuruluyor. Amfi ve kabinleri de istediğiniz gibi karıştırabilir ve eşleştirebilirsiniz, bu nedenle sadece kalıplaşmış setuplar değil kendi amfi ve kabin birleşiminizi hazırlayabiliyorsunuz.

Kaçırmayın !!!  Ünlü Amfi Markası Marshall Şimdide Bira Üreticek

Klasikler

Yazılım kesinlikle klasik efekt pedallarının, stüdyo efektlerinin ve diğer Native Instruments yazılımlarından alınan efektlerin yeniden yaratılmasıyla mükemmel olmuş. Eski versiyonlarını kullanmış birisi olarak bunu söylemek gerçekten kolay. Normal gitar tonlarına sadık kalabilir ya da Jimi Hendrix gibi uzaya çıkabilirsiniz.Bu tamamen size kalmış ve bu klasik tonları Guitar Rig içerisinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Guitar Rig’in eski sürümüne göre büyük bir gelişme ise çalma dinamiklerine olan duyarlılığıdır. Bunu anlamanız için eski sürümlerini kullanmış olmanız ya da dinlemeniz gerek.Eski sürümlerde sesler kulağınıza biraz sahte ve kötü gelebiliyordu.Bu konu forumlarda da çok konuşulmuştur.Bu sefer Guitar Rig 6 Pro ile sesler düzeltilmiş ve gerçek sese çok yakın setuplar kurulabiliyor.

Sert ve high gain tonlar istiyorsanız, o zaman RAMMFIRE (Rammstein’dan Richard Z. Kruspe ile tasarlanmış bir amfi) amfi presetlerini kulanmanızı tavsiye ederim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu