Müzik

Okul Öncesi Müzik Eğitimi ve Etkileri

Okul Öncesi Müzik Eğitimi

Okul Öncesi Müzik Eğitimi benim görüşüm sadece çocuklukta değil anne karnında başlıyor.

Zaten bilim insanları da anne karnında müziğe bebeklerin verdikleri tepkileri ölçüp raporlamış.

Benin eşim hamileyken 5 yada 6. aydan itibaren bu bebekler tepki veriyor mu denesek mi diye kendi aramızda gırgır yapardık.

Yanlış hatırlamıyorsam 7. ayından itibaren  bütün seslere tepkisi arttı. Hatta bir keresinde bir düğüne gitmiştik yeminle milletten daha çok hoplayıp zıpladı annesinin karnında 😀

Okul Öncesi Müzik eğitimi  önemli bir yer tutan işitsel algı eğitimi ile çocuk dikkatini bir konuya yoğunlaştırmakta, sesleri dinlemekte, tanımakta ve ayırt etmektedir.

Çocuklar müzik ile hayata daha renkli daha güzel kendilerinden daha emin şekilde bakıyorlar ayrıca şarkı sözleri bi süre sonra kendi kelime haznelerinde yoğrulup size daha net ve düzgün cümlelerle karşılık verebiliyorlar.

Biz küçüklüğümüzde yapılırdı hala yapılıyor mu bilmiyorum ama büyüklerimiz popüler bir şarkıyı bize ezberletip duvara yaslar ve sallana sallana gelen misafirlere o şarkıyı söylememizi isterlerdi.

Biraz utansak da ayaklarımızı açıp bir o yana bir bu yana sallanarak mırıldanır ve alkışları toplardık.

Bizimde okul öncesi müzik eğitimi şeklimiz böyleydi 😀

Bebekler İçin Klasik Müzik

Bebekler için klasik müziğin faydaları ana sebebi anne karnındaki bebeğin (oy yerim onları ben) müziğin ritmine verdiği cevaptan kaynaklanır.

Klasik müziğin sakin ritmleri bebeği sakinleştirmesi ve ayrıca dinleyen annenin de klasik müzikle sakin bir dinletiye geçmesi sebebiyle hem bebek hem anne daha rahat ve sakin süre geçirirler.

Bu şeklide aslında ikili iletişim var hem bebek sakinliyor hem anne ve ikisinin sakinliği birbirini tetikliyor.

Kaçırmayın !!!  Piyano Pedalları Ne İşe Yarar-Nasıl Kullanılır?

Klasik müzik, içerisinde daha uyumlu ritmler barındırdığı için, bireyler için rahatlatıcı özelliğe sahiptir.

Klasik müziğin ya da piyano çalmanın, 3-4 yaşındaki çocuklarda soyut düşünme ve mantık yürütme alanlarında pozitif bir etkisine dair araştırmalar bulunur, ancak anne karnındaki bebekler için aynı durumu destekleyen araştırmalar bulunmaz. Bu konuda çeşitli fikirler olmasına rağmen ortak görüş; önemli olanın müzikten annenin keyif alıp rahatlaması noktasındadır.

Bebekler sadece müzikle gelen sakinliği değil annenin korku endişe gibi duygularını da hissedeceğinden dolayı klasik müzik etkili bir yol olarak izlenebilir.

Peki biz Rock severler 🙂

Bebekler için Rock Müzik

anne-bebek-klasik-müzik-eğitim okul öncesi müzik eğitimi

Anne karnında ki bebekler klasik müziğin tam tersi yönde aslında rock,metal,rap tarzı müzikler de sakinlik değil tam bir çılgınlık yaşıyorlar.

Anne karnında sakin bir süreç yerine aşırı tekmeleme ile müziğe tepkilerini gösteriyorlar.

Tabii müzik dinletmek bebekle iletişime geçmenin tek yolu değil anne karnının okşanması bilhassa anne tarafından , sakin ses tonlarıyla konuşmak vs gibi etkenlerde çocuğun  daha ilk andan itibaren gelişimine katkıda bulunur.

Kolik Bebek ve Müziğe Tepkileri

Doğumdan sonra ise bebekler için özel olarak belirli ses frekanslarında hazırlanmış parçalar mevcut.

Kolik bebek müzikleri diye aradığınızda karşınıza bir sürü örnek çıkacaktır.

Benim kendi çocuğum tıp dilinde kolik olarak adlandırılan bi durumda doğdu.

Yani günün belirli saatinde başlayıp belirli saate kadar durmadan sebepsiz ağlıyorlar ne ağrıları ne sızıları var ama…

O kadar çok Metal müzik dinletirsen oalcağı o.  🙂

Biz tam 3 ay bu durumla mücadele etmiştik. Akşam 18:00 gibi başlayıp gece 2- 3 e kadar durmadan sebepsiz ağlıyor ve belirli sesler yardımıyla susuyordu.

Kolik bebekler için özel hazırlanmış şarkılar yada daha basitçe saç kurutma makinası ve elektrikli süpürgenin çalışırken çıkardığı ses kolik bebekleri tık diye sustuyor hatta o sesin içinde uyuyorlar bile.

Kaçırmayın !!!  Müzik Yapmak İçin Ses Kartı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Sebep

Peki anne karnındayken tepkileri ve sebepleri bunlar , okul öncesi müzik eğitimi?

Çevremizde çok farklı sesler vardır ve bu sesler, kaba sesler, müzikal sesler, konuşma sesleri olarak üç grupta toplanabilir.

Kaba sesler, çocuğun her gün evde, okulda, sokakta, çevrede duyduğu, gök gürültüsü, rüzgar sesi, yaprak hışırtısı, hayvan sesleri gibi doğada oluşan seslerle, makine ve araçlardan çıkan seslerdir. Müzikal sesler, günlük yaşantıda radyo, televizyon, teyp gibi araçlar yoluyla duyduğumuz seslerdir.

Konuşma sesi ise insanın duygu ve düşüncelerini iletirken kullandığı seslerdir . Okul öncesi dönemdeki çocuklar, hafızada tutma yeteneğini kazanarak, bu sesleri dinler, tanır, ses ile kaynağını eşleştirebilirler

Çocuklar küçük yaştan itibaren, sesin yönünü, kaynağını bulmaya çalışırlar. Duydukları sesi tekrar duyabilmek için çaba sarf ederler. Ayrıca sesin şiddetini ayırt ederek, davranışlarını sese göre yönlendirebilirler.

Ritim Çalışmaları

Kulak eğitiminin en önemli öğesi olan ritim, her insanın doğumuyla birlikte getirdiği bir duygu olup çevremizde mevcut olan bir doğa olayıdır.

Ritim eğitiminde amaç, şarkı eğitiminde de olduğu gibi, çocuğa sadece belirli ritim kalıplarını öğretmek değildir.

Çocuklara ritm duygusunu ve bedensel yeteneklerini geliştirme, mutlu olmasını sağlama, olumlu bir kişilik geliştirerek, kendi kendisini kontrol etmesine yardımcı olmaktır.

Ritim eğitimiyle, çocukta gelişen ritim duygusu güven duygusunun gelişimine katkıda bulunacağı gibi, denge, dikkat, tepki, büyük ve küçük kaslarının gelişimine de katkıda bulunur.

Böylece ritim, çocuğun el, kol, ayak, baş, göz ve beden gibi vücut organları arasında koordinasyon sağlanmasına, hareketlerinde çeviklik ve incelik kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Çocuklara ritim eğitimi verilirken basitten zora doğru bir yol izlenmeli, hareket, ses, şarkıya eşlik, müzikle ritmik hareketler yoluyla verilmeye çalışılmalıdır.

Ritim yeteneğinin geliştirilmesinde, davul ritmi ile asker gibi bir sırada yürüme, elleriyle dizlerine vurarak eş zamanlı bir şekilde tempo tutma çalışmaları yapılabilir.

Kaçırmayın !!!  Gitar Boyutları ve Ölçüleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ritim, şarkılar, tekerlemeler ya da temposu belirgin olan bir müzikle ulaşılması kolay olan bir yetenektir.

 

Benim şahsi görüşüm eğer müzik konusunda eğitimli ebeveynler değilseniz tv yi açıp cıstak cıstak şarkılar dinleteceğinize klasik müzik yada rock parçalar dinletin çocuklarınıza.

Rock parçalar çocukları belki hırçın gösterebilir ancak içe kapanma duygusunu çok iyi bastırdığını söyleyebilirim. Kendimden biliyorum 🙂

Bizim ufaklık daha 2.5 yaşındayken “Metallica – Some Kind Of Monster” söyleyip benim gitarımla ritim tutuyordu tabii kendi çapında 🙂

Kısacası ne yaşta olurlarsa olsunlar müziği çocuklardan eksik etmeyin.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu