Müzik

Pure Nikel Gitar Teli Nedir? Farkları Nelerdir?

Saf nikel gitar telleri size ne fayda sağlayabilir?

Pure nickel” yani türkçe karşılığı ile saf nikel teller piyasada bolca bulunsa da birçok gitarist arkadaş bu tellerin ne farkı olduğundan tam olarak emin değiller sanırım.

Eski klasik sesleri (vintage) seven gitaristler için , bu sesleri yakalamanın en iyi yollarından birisi de pure nickel tel kullanmaktır.Pure nickel tellerin piyasada ki diğer tellerden tek farkı paketlerin dışında ki “saf” ibaresidir.Hepsi bu kadar…

Piyasada marka vermemiz doğru olmayacak ancak her markada göreceğiniz üzere nikel akustik telleri,nikel elektro gitar telleri çeşitleri bulunmakta.Fakat bilinmeyen ise paketlerin dışında yazan nikel kelimesinin yanında saf kelimesinin olmayışıdır.

1950’li yıllarda gitar teli olarak saf %100 nikel yapımı teller kullanılmıştır. Bugün ise çelik üzerine nikel sargılar ile üretilen teller kullanılmaktadır.

Bunun yanında pure nikel olarak gerçekten saf nikelden üretilmiş gitar telleri de mevcut.Bu tellerden taktığınızda alacağınız ses gerçekten sizi 30-40 yıl geriye götürebilir.Çünkü yapısal olarak çıkardığı ses şu an elinizin altındaki tellerden kat kat farklı olacaktır.

Gitarlarınızda bulunan G – B ve E tellerinin nikel olduğunu da sanmayın onlar çelik tellerdir.

Pure nikel teller 1954 yıllarında Avrupa’da ve 1957 yıllarında ABD’de elektro gitarlar için standart bir tel çeşidi olarak görülmekteydi. Sebebini bilemiyorum fakat 1960’lı yıllarda bir sebepten pure nikel teller yerini bugün kullandığımız belirli karışımlardan elde edilen tellere kaptırdı.Bugün kullandığımız tel üretim için yapılan çelik,nikel gibi karışım ile yapılan teller yüzünden neredeyse pure nikel teller piyasada tükenme noktasına geldi.

Pure nikel teller şimdiki tellere göre daha sıcak,net bir tona sahiptir.Günümüzde kullandığımız nikel kaplamalı çelik teller ise daha parlak ve güçlü seslere sahiptir.Pure nikel teller ömrünü daha uzun süre sürdürebilirken seslerde bozulma çabuk olmamaktadır.

Kaçırmayın !!!  Podcast Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Muhteşem Podcast Kılavuzu

Peki hangi teli almalıyım?

Pure nikel ya da nikel sarım teller farketmeksizin istediğiniz teli alabilirsiniz.Alacağınız tel ve çıkaracağı ses tamamen sizin zevkinize kalmıştır.Biz burada sadece pure nikel ismiyle satılan tellerin diğer piyasa tellerinden farkı nedir onu anlatmaya çalışmış olduk.

Gitar telleri hakkında daha detaylı bilgi isterseniz aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu