Müzik

Müzik Yapmak İçin Ses Kartı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Sebep

Ses kartı satın almak, stüdyonuzu oluştururken vereceğiniz en önemli kararlardan biridir. Tüm girişler (mikrofonlar, enstrümanlar) ve çıkışlar (hoparlörler, kulaklıklar) dahil olmak üzere tüm seslerinizin geçtiği merkez nokta olacaktır. 

Bu nedenle, doğru ses kartına ve ses arayüzüne sahip olmak müzik yaparken verebileceğiniz en önemli kararlardan birisidir.

Ses Kartı Nedir? Kısaca

Ses kartı, bilgisayarlarda ses almak ve göndermek için kullanılan bir bileşendir. Ses kartları, bir yazılım uygulaması ve bir aygıt sürücüsü yardımıyla yapılandırılır ve kullanılır. Ses verilerini almak için ekli giriş cihazı genellikle bir mikrofon iken, ses verisi çıkışı için kullanılan cihaz genellikle hoparlör veya kulaklıktır.

Ses kartı, gelen dijital ses verilerini analog sese dönüştürür, böylece hoparlörlerden ses duyulabilir. Tersi durumda, ses kartı analog ses verilerini mikrofondan bilgisayarda depolanabilen ve ses yazılımı kullanılarak değiştirilebilen dijital verilere dönüştürebilir.

Alacağınız ses kartının özelliklerini belirlerken aşağıdaki nedenleri araştırmalısınız.

Ses Kartı Giriş / Çıkış Sayısı

Ses kartı alırken bilmeniz gereken ilk şey müzik kaydı yaparken ihtiyacınız olan tüm giriş ve çıkışlara sahip olmasıdır. Sadece kendiniz değil farklı enstrüman ve vokal girişleri olması sizin için ileride avantaj sağlayacaktır.

Tek bir mikrofon çıkışı ve stereo hoparlör çıkışı olan harici yada dahili ses kartları sadece sizin için ideal olabilir.

Peki bir arkadaşınız yada farklı bir müzisyen ile birlikte müzik yapıp kaydetmek istediğinizde ne olacak?

Bu gibi durumları yaşamamak için 1 phantom çıkış 1 ses çıkışı 2 giriş özelliğine sahip giriş seviyesinden biraz daha yukarıda bir ses kartı almanızı tavsiye ederim.

Ses Kartı

Aklınızda tutmanız gereken başka bir başka husus, alacağınız harici ses kartının I / O tipidir. Kullanmanız gereken çok fazla mikrofonunuz varsa, kaliteli preamp’lara sahip mikrofon girişleri olan bir ses kartı seçtiğinizden emin olun.

Kaçırmayın !!!  Gitar Hakkında Bilmediğiniz 12 Garip Gerçek

Şimdilik bana yeter gibi bir düşünceniz olabilir fakat ileriyi düşünmek daha mantıklıdır.

Bütçe

Bütçe konusu işin içine girdiğinde sizin için gerekli özellikler ile birlikte belirleyici bir durum oluşturuyor.İstediğiniz özellikte bir ses arabirimi bulduğunuzda fiyat konusu canınızı sıkabilir.Bundan dolayı iyi araştırmalı fiyat performans konusunda sizin için en iyi seçeneği belirlemelisiniz.

Elbette, yüksek kaliteli bir mikrofon, arayüz kurulumunu en uygun fiyata kurmayı hedeflemelisiniz.Birçok farklı markanın farklı alternatiflerini kıyaslayabilirsiniz.

Bir diğer alternatif ise almak istediğiniz cihazı 2.el olarak temin etmek olabilir.

Ses Kartı Özellikleri

İyi bir mikrofon ve monitör kurulumu önemli olsa da, daha sonra zayıf performans gösteren bir harici usb ses kartından sinyal iletirseniz, bunlara çok para harcamak ideal olmaz. Kaliteli bir mikrofonla kayıt yapan en iyi sanatçılar bile, sesi bozan dışarıdan gelen sesler ve dip ses gürültüsünü elbette istemeyecektir.

Bu sebeple işin başında biraz fazla harcama yapmanın size ileride daha iyi performans getireceğini unutmamak gerekir.

Kalite

Bir ses kartı seçerken yapı kalitesi önemli bir faktördür.Dayanıklılık, güvenilirlik ve his insanların bir arayüzde sıklıkla aradığı temel unsurlardır.

Darbelere karşı dayanıklılığı üzerinde bulunan tüm tuşların ayar potanslarının karmaşık olmaması ve yine üzerinde bulunan yazıların zamanla silinme olasılığının düşüklüğü birçok elektronik cihazda olduğu gibi ses kartlarında da olmasını istediğimiz önemli bir unsurdur.

Üzerinde bulunan düğmelerin size verdiği hissiyat önemlidir.Sert tuşlardan yada yumuşak kauçuk benzeri tuşlardan oluşan farklı tasarımlar ile karşılaşabilirsiniz.

Bu tamamen sizin seçiminiz olsada sert tuşlu kartların zamanla üzerinde ki boyalar silinerek çirkin bir görüntü oluşturabilir.

Özellikler

Gitar yada farklı bir enstrüman kaydetmek için alacağınız harici bir ses kartında bakmanız gereken birçok özellik vardır. Monitör kontrolleri ve düşük gecikme süresi , mixleme gibi önemli şeyler o kartın sizin ihtiyaçlarınıza fazlasıyla cevap verdiğini gösterebilir.

Kaçırmayın !!!  En İyi Ücretsiz DAW Programları Listesi

Düşük gecikme süresi olan kartlar sizin için ideal olacaktır.Almayı düşündüğünüz cihazın bu özelliğine dikkat etmenizde fayda var.

Gecikme süresi yükseldikçe anlık olarak alacağınız feedbackler canınızı sıkabilir.

Örneğin; 25ms gecikme süresi sunan bir kart ile yapacağınız kayıtlar sırasında hopörlerinizden alacağınız ses neredeyse birebir anlık iletilirken daha yüksek bir gecikme süresi sunan kartlarda gitar çaldığınız anda hoparlörden daha sonra gelen bir ses tabiiki istemeyeceksiniz.

Teknolojinin gelişmesi ile DAW destekli birçok ses kartları piyasada bulmak artık çok kolay bazı ürünlerde bunu tek tuşla halledebileceğiniz gibi kendi içerisinde gelen yazılımlar ile maximum performans alabileceğiniz kartlar mevcuttur.

Ses kalitesi

Ses kartlarında dikkat edeceğiniz bir diğer önemli unsur ise ses kalitesidir.Noise ve Distortion seviyesi ne kadar düşük olursa alacağınız ses kalitesi bir o kadar iyi olacaktır.

Bu oran Harmonik bozulma ve Gürültü seviyelerinin toplamı ile ifade edilir. (THD + N)

Ayrıca dinamik aralık olarak tabir ettiğimiz bir durum var.Bu durumda en yüksek sinyal ile ses kartınızın işleyebileceği en sessiz sinyal arasındaki farka dinamil aralık denir.

Bu aralık ne kadar geniş olursa o kadar iyidir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de frekans tepkisidir. Kartınız duyulabilir spektrumdaki frekansları ne kadar doğru bir şekilde işlerse o kadar iyi tepki alırsınız.

Bu nedir diye soracak olursanız çok kafanıza takmanıza gerek yok doğru marka bir ses kartı aldığınızda zaten bu özellikleri size uygun olacağını tahmin ediyorum.

Mümkünse, alacağınız ürünün üreticisi tarafından verilen bu bilgileri kesinlikle kontrol etmelisiniz.2.el olarak alırsanızda markanın sitesinden gerekli bilgileri temin edin.

Ayrıca ürünün AES17 standartlarında üretildiğini üretici firma belirtmişse içiniz daha rahat olsun.

SONUÇ

Sonuç olarak alternatif birçok ürün bulunmakta fiyat ve performans açısından almak istediğiniz ürünü doğru incelerseniz hem ileriye dönük sizin için uygun özelliklerini hemde ses performans özelliklerini resmi sitelerinden inceleyerek karar vermeniz doğru bir karar olacaktır.

Kaçırmayın !!!  21.Yüzyılın En İyi Gitar Riffleri Seçildi (2018)

 

Originally posted 2020-01-07 19:06:36.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu