Gitar

Single Manyetik ve Humbucker Manyetik Arasında ki Farklar

Hangi elektro gitar manyetiği türünü kullanmamız gerek?

1932 yılında Adolph Rickenbacker tarafından gitar için manyetik alıcıların geliştirilip ticari olarak tanıtılmasından bu yana, elektro gitar manyetikleri üreticileri, farklı müzik türlerine,tarzlara ve gitaristlerin kendi isteklerine göre elektro gitar manyetikleri üretmişlerdir.

Bu yazımızda farklı tür elektro gitar manyetikleri arasından hangisini seçmeliyiz bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

Belli başlı gitar manyetik türlerinin belirli tarz müziklerde kullanılabileceği algısı bulunmakta.Bu temel bir kural olmasa da geçerli bir sebep.Fender Telecaster bir gitarın single manyetiğinden alacağınız ton ile Gibson humbucker bir manyetikten alacağınız sesin benzer olmaması gibi.

Temel Gitar Manyetik Çeşitleri

İki ana elektro gitar manyetik türü vardır.Tek bobinli yani single manyetikler ve humbucker olarak da bilinen çift ​​bobinli manyetiklerdir. Bu türlerin her birini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve piezo manyetik adı verilen elektromanyetik olmayan bir manyetik çeşidini de inceleyeceğiz.

Single Gitar Manyetikleri

Tasarım

Single manyetikler tek bobinli manyetik türleridir.Genellikle Fender Telecaster ve Stratocaster modelleri ile kıyaslanır ve bilinirler.

Gitar manyetikleri düz bir çubuk üzerine ince bakır tellerin sarımı ile iki kutuplu mıknatısların manyetik alan oluşturması ile yapılırlar.Kaba bir tabirle düz mantığı bu şekildedir. Mıknatıslar genellikle ya alüminyum/nikel/kobalt alaşımı yani Alnico olarak bilinir.

Bobin daha sonra birkaç tur ince bakır tel ile sarılır (üreticiye bağlı olarak 42 ila 44 gauge arasında herhangi bir değerde olabilir). Dönüş yani sipir (çubuk etrafında ki bir tam tur sayısı) sayısı da üreticiye ve tarzına göre değişir.

Kaçırmayın !!!  Gitar Yapımında Kullanılan Ağaçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Örneğin, Stratocaster tarzı bir alıcı için, 7.600 ila 8.350 sipir arasında tur sayısına sahip iken, P-90 stili gitar manyetikleri, 10.000’e kadar sipir sayısına sahip olabilir.

Single Elektro Gitar Manyetikleri

 

Single Gitar Manyetiklerin Tonu

Sipir sayısı arttıkça, empedans, yani elektrik direnci de artar ve ortaya çıkan ton “daha ​​sıcak” olur. Spektrumun tizinde veya üst ucunda daha fazla frekans tepkisinin bir sonucu olarak, tek bobinli manyetikler genellikle humbucker’lardan “daha parlaktır“. Bu onları daha tiz bir ses arayan country tarzı gitaristler arasında popüler yapmaktadır.

Single gitar manyetiklerinin dezavantajı, uğultu olarak adlandırılan bir tür elektromanyetik duruma duyarlı olmalarıdır. Bu durum, genellikle sinyalde önemli bozulmaya neden olacak kadar şiddetli olmayan, ancak neyi dinleyeceğinizi biliyorsanız kulak tarafından algılanacak kadar belirgin olan düşük perdeli bir sinyale neden olur.

Yine kabaca tarif edersek bildiğiniz dip ses gürültüsü diyebiliriz.

Single Gitar Manyetikleri Karşılaştırma Tablosu

 

Tarz Sargı Sayısı Ton Dezavantaj
Stratocaster 7.600 – 8.350 Güçlü ve parlak ton Dip ses
P-90 9.500 ila 10.500 Sıcak ton Dip ses, Hırıltılı ses
Lipstick (Seymour Duncon) ~8350 Güçlü ,Parlak, metalik ton Dip ses , Çınlama sesi

Burada gördüğünüz dezavantajlar aslında büyük bir dezavantaj değil.Birçok ek ekipman ile bu gürültüler neredeyse yok denecek kadar azaltılmaktadır.

Gitarı amfiden direk bağladığınız da bu dip sesi rahatlıkla duyabilirsiniz.

Farklı görüş ve önerileriniz için yorum kısmına yazabilirsiniz.

Humbucker Manyetikler

Tasarım

Çift bobinli manyetikler yani piyasada bildiğimiz adı ile humbucker manyetikler, her bir mıknatısın kuzey kutbu zıt yönde yönlendirilmiş, manyetize kutup parçalarının aksine, teli zıt yönlerde sarılmış iki tekli bobin ve çubuk mıknatıs kullanılarak üretilirler.

Bu tekniğin avantajı, yukarıda bahsettiğimiz single manyetiklerde oluşan dip sesin engellenmesi için, zıt sarılan manyetikler birbirini nötr hale getirerek bu sorunu ortadan kaldırırlar.

Kaçırmayın !!!  Gitar Öğrenmek İsteyenlerin Bilmesi Gereken 10 Temel Konu

Single manyetiklerde yukarıda bahsettiğimiz sipir sayısı humbucker manyetiklerde neredeyse yarıya bölünmektedir.

Yani şöyle diyebiliriz 8000 sipir sayılı bir manyetiğin tonunu alabilmek için 4000 tur oalrak iki manyetik hazırlanır ve bunlar birbirine zıt şekilde bağlanarak dip gürültüsü yok edilmiş bir elektro gitar manyetiği üretilmiş olur.

Farklı tip ve tarzlarda üretilen humbucker manyetikler bulunmaktadır.Standart olarak gitarlar üzerinde gelen manyetiklerin haricinde özel olarak belirli ses ve ton aralıkları için arklı humbucker manyetikler de üretilmektedir.

Humbucker tarzı manyetiklerin son türü Stratocaster tarzı humbucker’dır . Bunlar üreticiye bağlı olarak birçok farklı ticari isimle anılır, ancak birçok gitarist onları “Hot Rails” olarak bilmektedir.

 

Humbucker Gitar Manyetiklerin Tonu

Bahsettiğimiz gibi humbucker manyetikleri,single manyetiklerden daha sıcak, daha dolgun bir sese sahip olarak tanımlanır. Bu, geliştirilmiş düşük frekans tepkisinin ve daha az parazitli genel olarak daha temiz bir tonun bir sonucudur, bu da onları caz için mükemmel bir seçim haline getirir.

Hard rock ve metal gitaristleri ayrıca “daha sert” ve “daha parlak” tonları üretebilme yetenekleri nedeniyle humbucker’ları tercih ediyor. Bunun harika örnekleri Metallica’nın “Whom the Bell Tolls” ve Pantera’nın “Cowboys from Hell” parçaları olabilir.

Humbucker Gitar Manyetikleri Karşılaştırma Tablosu

Tarz Sargı sayısı Ton Dezavantaj Örnek
Standart Humbucker

Bobin başına

4,500 – 5,500

Toplam

(9,000 – 11,000)

Sıcak ton Yüksek frekanslarda kesilme Lucille –B.B. King
Filtertron

2.000 ila 3.000

bobin başına (toplam 4000 ila 6000)

Parlak ve Sert ton

Titreme sesi alınabilir. Mr. Sandman –Chet Atkins
Aktif Manyetik

~5700 bobin başına

(~11.400 toplam)

Güçlü ve geniş ton seçeneği

Hassas kontrol gerektirir.Pil biterse başa bela olabilir.

Moth into Flame – Metallica
Stratocaster “Hot Rails”

3.500 ila 4.500

bobin başına (toplam 7.000 ila 9.000)

Parlak ton ,uğultusuz

Yüksek frekanslarda kayıp Seymour Duncan Hot Rails demo
Kaçırmayın !!!  Leo Fender'in müthiş icadı Stratocaster gitar ve kısa tarihi

 

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu