Gitar Programları

Studio One ile gitar kaydı nasıl yapılır?

Bu yazımız da Presonus firmasının geliştirdiği hemen hemen herkesin severek kullandığı DAW programı Studio One 5 ile gitar kaydı nasıl yapılır adım adım inceleyeceğiz.

Gitar kaydı nasıl yapılır isimli bir makalemiz mevcut ve öncelikle buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ses kartını bağlama

Studio One’da gitar kaydetmenin iki yolu var. Bunlar; ses kartına gitarı bağlamak ya da ses kartınıza bir mikrofon bağlayarak kayıt yapmaktır.

Akustik veya elektro gitar (veya vokal ve diğer enstrümanlar) kaydetmek istiyorsanız tavsiye ettiğim en popüler ses arayüzlerinden biri Focusrite Scarlett serisidir.

Focusrite usb ses kartını kullanarak gitar kaydetmek için, Studio One’ı açmadan önce bunu USB bağlantı noktanıza takmanız yeterlidir .

Elinizde farklı bir USB ses kartı varsa da mantık aynıdır.Fakat dahili yani bilgisayar içerisine takılan ses kartlarında Windows ya da Mac driver dosyalarını yükleyerek ayarlarınızı yapmanız gerekmektedir.

Gecikme yani Feedback sorununu aşmak için Asio4all eklentisini bilgisayarınıza kurarak çözebilirsiniz.

Studio One Kurulumu

Mikrofonunuzu ya da ses kartınızı bilgisayarınıza bağlayıp sorunsuz ses aldığınıza göre artık Studio One kurulumuna geçebiliriz.

Studio One farklı sürümlere sahiptir.Bunlardan hangisinin elinizde olduğunun bir önemi yok.Çakma kullanıyorsanız orası da size kalmış.

Ses Arayüzünü veya Mikrofonu Ayarlama

Studio One programını kurduktan sonra ilk açılışta sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak.Ana ekranda (sürümünüze bağlı olarak farklı görünebilir), aşağıda gösterildiği gibi bir ‘Kurulum’ alanı göreceksiniz.

Ses arayüzünüzü veya mikrofonunuzu yapılandırabileceğiniz yer burasıdır.

Ses Aygıtı ayarlarını getirmek için simgeye veya metne tıklayın. Bu menüye istediğiniz zaman Studio One> Options menüsüne giderek veya klavyenizdeki Ctrl +, (virgül) tuşlarına basarak erişebilirsiniz .

Kaçırmayın !!!  GuitarTuna - Guitar Tuner Free

Options menüsünde Setup simgesine tıkladığınızda karşınıza yukarıda ki gibi bir ekran gelecek.Buradan hangi ses kartını kullanacağımızı seçiyoruz.

Örnek resimde gördüğünüz gibi default olarak windows audio seçeneği seçili.Bu seçenek bilgisayarınızın dahili ses kartını(onboard) göstermektedir.

Bildiğiniz gibi dahili onboard ses kartları DAW üzerinde gitar ya da farklı bir enstrüman çalmak için yetersiz kalıyor.Sizin USB bir ses kartını kulandığınızı varsayarsak hemen burada ki menüden ses kartımızı seçiyoruz.

Ben ses kartı haricinde daha iyi duruma gelebilmesi adına Asio4all eklentisini kurdum.Bu sayede gecikme süresini en aza indirmeyi amaçladım.

ASIO4ALL kullanımı

ASIO4ALL, standart ses sürücülerine kıyasla ses kartınız üzerinde size çok daha fazla kontrol sağlayan ücretsiz bir ses sürücüsüdür.

Ses kartınız Studio One’daki açılır menüde görünmüyorsa, ASIO4ALL kullanmanızı tavsiye ederim.

Asio4all hakkında en detaylı bilgiyi ASIO4ALL Nedir? Kullanımı ve Resimli Anlatımı isimli yazıda inceleyebilirsiniz.

Öncelikle, ASIO4ALL‘u web sitesinden indirip kurun .

ASIO4ALL kurulduktan sonra Studio One’ı yeniden açın ve ses kartları ayarlarına gidin.

Açılır menüyü seçerseniz, şimdi ASIO4ALL adında yeni bir cihaz göreceksiniz.Bu ses kartı gibi görünen fakat ses kartınızın verilerini düzenleyerek oluşmuş bir eklentidir. Yani artık Asio4all isminde bir ses kartınız var.

Seçtiğiniz anda, Windows görev çubuğu üzerinde bir simge belirdiğini göreceksiniz.Bu, ses arayüzünüzün ayarlarına erişmek için istediğiniz zaman kullanabileceğiniz kullanışlı bir kısayoldur.ASIO4ALL ayarlarını getirmek için simgeye tıklayın veya Studio One’daki ‘Denetim Masası’ düğmesine tıklayın.

ASIO4ALL Nedir? Kullanımı ve Resimli Anlatımı 3Buradan ses kartlarınız ile ilgili ayarları yapabilirsiniz.

Studio One Yeni Şarkı Yazma

Artık ses arayüzünüz Studio One’da ayarlandığına göre, ana ekranda ‘Create New Song’ seçeneğini tıklayabilir veya File> New Song’a tıklayabilirsiniz.

Burada farklı seçenekler olduğunu göreceksiniz fakat kafa karışıklığı yaratmaması için Empty Song seçeneğine girmenizi öneririm.

Kaçırmayın !!!  Gitar Programları En İyi 15 Müzik Programı

Şimdilik diğer ayarları karıştırmadan OK tuşuna basarak boş bir sayfa açalım.

İlk bakışta size zor ve karışık görünebilir fakat ne kadar basit olduğunu göreceksiniz.

Yukarıda ki menüden Track > Add Audio Track (mono) seçeneğine tıklayın.

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, Studio One’da ayarlayabileceğiniz birçok farklı türde parça var.Bunları daha sonra öğreneceksiniz ama şimdilik basit bir mono ses parçası gitar kaydetmeye başlamanız için yeterli.

Yeni ses parçanızı aşağıdaki ekran görüntüsüne benzer göreceksiniz.

Kanal Seslerini Kontrol Etme

Studio One üzerinde ses kartımızı ve yeni kayıt alanımızı oluşturduk.Şimdi bu kanaldan gelecek olan sesleri ayarlayalım.Kayda başlamadan önce, ses seviyelerinin doğru ayarlandığından emin olmanız gerekir.

Açtığınız kanal üzerinde 4 adet kutucuk göreceksiniz.Bunlar;

  • M = Mute(Kanalı sessize alma)
  • S = Solo(Sadece o kanalı çalma)
  • Rec =Kayıt( Kanal üzerinde kayıt yapma)
  • Ses = (Kanalın sesini anlık olarak duyma ya da duymama)

Mavi simge, yani Ses işareti aktif olduğunda o kanal içerisinde ki gitar ya da farklı bir enstrümanın sesini çalarken duyabilirsiniz.Bu işaret kapalı olduğunda siz gitarı çalarken kayıt yapabilirsiniz fakat hoparlör üzerinden sesi dışarı vermez.

Kırmızı Rec tuşu açık olduğunda ise o kanal üzerine bağlı enstrümanlar aktif olarak kayıt yapmaya hazırdır.Programın alt tarafında bulunan Rec tuşuna bastığınızda kanallar üzerinde hangisinde kırmızı rec tuşu aktif ise o kanallar kayıt yapmaya başlar.

Gitar Kaydı Yapma

Gitar kaydı nasıl yapılır ? (Sorunlar ve Çözümleri) isimli makaleyi öncelikle okumanızı tavsiye ederim.Bu yazıyı okuduğunuzu varsayarak yazımıza devam edelim.

studio-one-gitar-kaydiHat üzerinde gerekli ayarları doğru yaptıysanız Studio one ekranının alt kısmında bulunan Record tuşuna bastığınızda kayıt işlemi başlayacak ve saniye saniye bar hareket edecektir.Bu andan itibaren gitar kaydı yapmaya başladığınızda hat üzerinde ses dalgaları oluşmaya başlayacaktır.

Kaçırmayın !!!  ASIO4ALL Nedir? Kullanımı ve Resimli Anlatımı

Studio One Professional versiyonu, üçüncü taraf eklentileri destekleyen tek sürümdür. Studio One Prime veya Studio One Artist kullanıyorsanız, yalnızca program ile birlikte verilen eklentileri kullanabilirsiniz. Ekstra eklenti kuramazsınız.

AmpliTube veya BIAS FX gibi gitar eklentilerini kullanmak istiyorsanız, bunu yalnızca Studio One Professional ile yapabilirsiniz.Satın alırken ya da indirirken bu konuya dikkat etmelisiniz.

Studio One Efektleri

Studio One içerisinde birçok eklenti mevcut.Ses efektleri,altyapılar için bazı eklentiler ve enstrümanlar bulunmaktadır.Gitar çalmak için amfiler,pedallar ve davul eklentileri de bizim işimize en çok yarayacak olanlar.

Studio One’da gitar kaydı yapmak için öncelikle efektlerin bulunduğu pencereyi açmamız gerek.Eklenti penceresini açmak için F5 tuşuna basabilirsiniz.

Instruments sekmesi, projelerinize sanal davullar, klavyeler gitar ve diğer enstrümanlar eklemeniz için size farklı sentezleyiciler ve örnekleyiciler sunar.

Effects sekmesi Studio One ile birlikte gelen ve sizin eklediğiniz eklentileri içermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu