Gitar Dersleri

Sus Akorlar Nasıl Basılır?

Öğretmenin öğretmediği,öğrencinin merak etmediği aslında en hisli ve hipnotize sesleri oluşturan akorları, “sus” akorlarının dünyasına girelim.

Sus akorları gözden çıkarılmaması gereken çok kilit yerlerde güzel sesler verebilen akor türleridir.Çok teknik detaya girmeden sizlere sus akorlarını göstermeye çalışacağız.

Sus Akorlar Nasıl Basılır?

Asus ve Dsus Akorlar Nasıl Basılır?

sus akorlar
Sus Akorlar

Asus2 ve Dsus2 akorları gördüğünüz gibi basması kolay akor şekilleridir.Genel olarak hem A hemde D kök akorlarına baktığınız da sus2 ve sus4 akorları ufak ton değişimleriyle yine de kök sesine geri dönüyorlar.

Şu şekilde bir test yapabilirsiniz.

Örneğin; A akoru çalarken yüzük parmağınızı kaldırdığınız da Asus2 bir perde yana kaydırırsanız da Asus4 akoru ortaya çıkıyor.Klasik gitar çalanlar pek kullanmasa da akustik gitarlar da çok güzel ses tonu ortaya çıkıyor.

Csus Akorları Nasıl Basılır?

Diğer üç ana akor şekli sus2 akorlarına bu kadar kolay çevrilemez ama kesinlikle denemeye değer.

Nasıl basarım bunu diye düşünüyor musunuz?

Şimdi bakalım ilk önce “C” akoru var ve bu kök sesimiz ki bunu basmayı C Akoru Nasıl Basılır? isimli yazıda öğrenmiştiniz.Csus2 Akoruna geldiğimiz de dikkat ederseniz “C” yani “do majör akoruna göre  orta parmağı kaldırın.İşte nur topu gibi Csus2 akoru.Akustik gitarlarda güzel gider.Csus4 akoru bi tık farklı gibi görünebilir.

Burada da kalıp olarak orta parmağımızın 3. perde ye kayması lazım ki bu olanaksız olduğu için serçe ve yüzük parmağınızı alt alta getirerek basabilirsiniz.

Dikkat en alt “mi” teline basmıyoruz.

Bu resimde ki C kök akoruna göre oluşan sus akorları üsttekilerden bi tık daha zor gibi görünebilir fakat hiçte zor değil.Belki bir tık sizi Csus4 akoru zorlayabilir.

Kaçırmayın !!!  Gitar Tabları Nasıl Okunur? (Ultimate Rehber)

Gsus2 Akoru Nasıl Basılır?

Şekil 5’de G majör kök sesini ve Gsus2 akorunu görüyoruz.Birçok yerde dikkat ediyorum eğer bareli basmıyorsanız G akorunu 3 parmak ile basmayın.Evet buda bir G akoru ancak en güzel tınıyı yukarıda ki resimde gördüğünüz şekilde alırsınız.Hele ki batı müziğinde 4 parmak ile basılan G akoru daha çok kullanılır.

Akorlar hakkında daha fazla bilgi için Gitar akorları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Originally posted 2019-03-07 15:13:54.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu