Gitar Dersleri

Temel Müzik Terimleri Nelerdir?

Müziğe başladığınızda karşınıza çıkacak olan ilk müzik terimlerini ve anlamlarını öğrenelim.

Müzik terimleri nedir dediğimizde aklımıza bazı bilgiler gelecektir.Bunlar nedir diye sorsam sanırım nota,sol anahtarı,ritim vb diyebilirsiniz.Haklısınız da ancak bu ve daha birçok terimin anlamlarını öğrenmemiz gerekli.

Müzik bir dildir ve müziğin alfabesi notalardır.Şimdi gelin hep birlikte temel müzik terimlerini öğrenelim.

Nota: Notalar seslerin ne kadar ince ve kalın olması gerektiğini gösterirken belirtilen seslerin sürelerini göstermeye yarayan işaretlerdir.Notaların görevi aynı olsa da belirli hız ve süreleri göstermek için farklı şekiller alabilirler.

Solfej: Solfej notaları isimleri,sesleri ve süreleri ile okuma şekline verilen müzik terimidir.Kısacası notaları birer harf gibi düşünürsek bu harfleri bir araya getirerek oluşturduğumuz kelimeleri okuyarak cümle kurmaya başlamak denebilir.

Porte: Notaları yazdığımız müziğimizi kağıtlara aktarırken belirli kurallar çerçevesinde yaparız.Portre beş adet paralel çizgi ve dört aralıktan oluşmaktadır.Notalar bu çizgilerin üzerine ve iki paralel çizgi arasına yazılabilmektedir.Bu beş paralel çizgilerin altına doğru indikçe sesler kalınlaşır yukarı doğru çıktıkça sesler tizleşmektedir.Bu konuyu ilerleyen derslerimiz de daha net anlayacaksınız.

Anahtarlar:Anahtarlar portrenin başına yazılırlar ve notaların isimlendirilmesine yararlar.Nasıl mı?

Oktav:Aynı isimli iki sesin birbirleri arasında 8 notalık farkına oktav denir.Örneğin kalın yani pes bir dosesinden itibaren 8 nota sayarak daha tiz bir sese ulaştığımızda bu ses yine do olacak ancak daha ince bir sesi olacaktır.ilk Do ve ikinci Do sesi arasında 1 oktavlık fark oluşmaktadır.

Yukarıda ki bilgiler müzik konusuna girişte size ilk lazım olacak temel bilgilerdir.Bu bilgileri bir yere not edebilirsiniz.

Originally posted 2020-06-23 10:21:57.

Kaçırmayın !!!  Amfi Nedir? Amfi Çeşitleri Nelerdir? Amfi'nin Tarihçesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu