Haberler

Müzik Prodüktörleri MacOS X 10.15 Catalina Sürümüne Güncelleme Yapmalı mı?

Native Instruments ve Ableton Live 9 MacOS X 10.15 Catalina sürümünde çalışmayacak.

MacOS X 10.15 Catalina sürümü Haziran 2019 tarihinde yapılan WWDC 2019 fuarında tanıtıldı.

Biz müzisyenleri ilgilendiren tarafı nedir diye sorarsanız birçok müzik prodüktörü ve programcısı bu sürümün üzerinde çok sevdiğimiz birçok müzik programının çalışmayacağı yönünde.

Yeni MacOS X Catalina 10.15 sürümünde iTunes programından uzaklaştığını ve onun yerine farklı müzik programı kullandığını görebilirsiniz.

DÜnyaca ünlü Müzik programları kendi DAW programlarının ve eklentilerinin bu sürümde çalışmayacağını duyurdu.

Bundan dolayı şu anda tıkır tıkır çalışan bir mac işletim sistemine ve eklentileri ve ayarları tam sizin istediğiniz gibi uzun süredir kişiselleştirdiğiniz DAW ve diğer müzik programlarınızı kaybetmek istemiyorsanız kesinlikle yeni sürüme geçmeyin.

Detaylı bilgi için CDM sitesinden ayrıntılara bakabilirsiniz.

Yeni güncellemeler ve güvenlik gerekçeleriyle yapılan işlemler halihazırda çalışan gitar programları,gitar simülasyon programları,DAW,davul çalma programı ve en önemlisi müzik prodüktörleri tarafından stüdyolarında kullandıkları dünyaca ünlü programlar uyumsuz hale geliyor.

Hatta bu konu ile ilgili bazı müzik programı yapımcıları açıklama yapmış duırumda.

Ableton

Ableton firmasının ürettiği en iyiler arasında bulunan müzik programı Live 9 için son gelmiş durumda.

Firmanın açıklaması ise şöyle;

Bu büyük haber için üzgünüz ancak Live 9’un macOS 10.15 ile uyumlu olmadığı ve asla olmayacağını bildirmekten üzüntü duyuyoruz. Bu nedenle, Live 9 kullanmaya devam etmek için güncelleme yapmayınız.

Live 10’da Catalina ile uyumlu değil, ancak uyumlu bir sürüm şu anda test ediliyor. 

Native Instruments

Guitar Rig 5 Pro başta olmak üzere birçok kaliteli müzik programı üreticisi ve birçok müzik prodüktörü ve yapımcısının sevdiği Native Instruments firmasının açıklaması ise şöyle;

Şu anda Catalina 10.15 sürümü üzerinde hiçbir yazılım çalışmamaktadır.Kullanıcılar güncelleme yapmasın.Piyasaya sürülmesinden hemen sonra yeni MacOS X Catalina için güncelleme testlerine başlanacak.

PreSonus

Studio One DAW programı 4.5.3(son sürüm) catalina ile uyumçu ancak 3.taraf eklentilerin nasıl etkileneceği bilinmemektedir.

 

Kaçırmayın !!!  Yiğit Ömer Altun - Öyle Bakma Dijital Platformlarda
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı