Gitar Dersleri

Elektro Gitar Çalmak İsteyenler İçin 10 Profesyonel İpucu

Gitar çalmak sadece derslerden ibaret değildir.

Yıllarca birçok elektro gitar ustası tanıdık,ve hepsi de birbirinden efsane müzikler ürettiler.

Siz de elektro gitar çalan yada gitar dersleri alarak elektro gitar çalmak isteyen biriyseniz sadece gitar dersi değil bazı ipuçlarına da ihtiyacınız olacak.

Büyük gitaristlerin her birisi ne kadar yetenekli olsa da istikrarlı ve özverili çalışmaları neticesinde bugün bildiğimiz kalitede gitaristler oldular.

Her birisi düzen disiplin ve sabırla gitar dersleri konusunda kendilerini geliştirdiler.Bizde büyük usta gitaristler gibi profesyonel olarak sizi geliştirecek bazı ipuçları vereceğiz.

Şimdi gelelim elektro gitar çalmak isteyenler için can kurtarıcı 10 ipucuna.

Elektro Gitar Çalmak İsteyenler İçin 10 Öneri

Kendinizi zorlamayın

Yaratıcı olmak öğrenilebilecek bir şey değildir.Gitar çalarken ilham kaynağınızın ne olacağını belirleme şansınız olmadığı için daha fazlası için kendinizi zorlamayın.Bırakın zaman size neler yapabileceğinizi göstersin.

Küçük şeyler fark yaratır

Kullandığınız ekipmanlar sizin tarzınızı yansıtır ancak unutmamanız gereken birşey var, küçük şeyler fark yaratır.

Kullandığınız amplifikatör,pedal,prosessör,gitar,hoparlör gibi birçok farklı marka ve model arasından yapacağınız seçimler farklı sesler ve müzik ufkunuzu değiştirebilir.

Bunun için belli bir elektro gitar teçhizatlarına takılı kalmayın. Farklı ürünler deneyin.

Kendinizi Gösterin

Yaptığınız müziği sadece odanızda kendinize yapıyorsanız yada bilgisayar başında kayıt alıp kendiniz ve bikaç arkadaşınız dinliyorsa bu gerçekten sıkıcı olacaktır.

Dışarıya kafanızı çıkarın , farklı duyguları deneyimlerin.

Mesela canlı müzik olan bir bar yada kafe de kendinizi insanlara tanıtın.

Her müzik yaptığınızda kaydedin

Birçok gitar hocası sizlere gitar egzersizleri yaparken metronom ile çalışmanızı söyler.Bu her ne kadar doğru olsada yeterli değildir.Metronom ile çalışmak size tek başına hız kazandırmayacaktır ve pratik yapmak çok önemlidir.

Metronom ile belirli gitar egzersizleri yaparak hız kazandığınızı zannederken belirli bir şarkıyı yada kendi yaptığınız müzikleri kaydederek ne kadar kaliteli ve gerekirse hızlı çaldığınızı test edebilir ve kendinize daha iyi yol haritası çıkarabilirsiniz.

Nerede Bırakacağınızı Bilmelisiniz

Kaliteli ve iyi bir gitarist olmak uzun ve zor bir yol olabilir ancak kendinizi gereğinden fazla zorlamak size daha fazla zarar verir ve daha geriye götürebilir ayrıca gitara olan aşkınız da kırılabilir.

Gitar egzersizleri yaparken yada bir şarkı yaparken eğer istediğiniz gibi olmuyor eksik bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız bırakmayı da bilmelisiniz.

Yani gitarınızı kenara koyup derin bir nefes alıp nerede eksik olduğunuzu zamana bırakın emin olun kısa bir mola sonrası daha iyi olacağınız fikirler kafanızda canlanacaktır.

Farklı Sesler Size İlham Verebilir

Benzer sesler ve efektler ile yaptığınız parçalar haricinde farklı sesler ile gitar çalmak size farklı fikirler verebilir.

Mesela bir reverb efekti ile farklı tatlar ile duyacağınız sesler sizin fikirlerinizi değiştirerek kendinizden daha yenilikçi müzikler çıkmasına sebep olacaktır.

Şarkılarınızda Melodiye Önem Verin

Bazı parçalarda iş gitar solosu kısmına geldiğinde birçok gitara yeni başlayan kişiler hızlı sololar yapması gerektiğini sanabiliyor.

Bu tamamen yanlış olabilir.Yaptığınız müzikte kullanılan ana melodiyi solo içerisinde de kullanabilir ve bu ana melodiye farklı sesler katarak sololar oluşturabilirsiniz,ayrıca illa hızlı bir solo geçişi de yapmak zorunda değilsiniz.

Hız Her Şey Demek Değildir

Gitar çalarken hızlı olmak sizi daha iyi bir gitarist yapmaz.Kullandığınız efektler,tekniğiniz,notaları çalma stiliniz,kaliteniz vb birçok etken sizin ne kadar iyi bir gitarist olduğunuzu belirleyecektir.

Farklı Müzikler Deneyin

Her zaman aynı müziği yapmak benzer sesler üretmek yada benzer tarzda repertuarlar oluşturmak sizin aynı yerde saymanıza sebep olabilir.Farklı müzikler farklı stiller uygulayarak kendi bilgilerinizi geliştirebilir ve gerektiğinde bu stillerin hepsini bir araya getirerek daha çok eğlenebilirsiniz.

Doğru Gitar Seçimi Yapın

İster elektro gitar olsun ister akustik ister klasik hiç fark etmez kendinize uygun gitarı bulduğunuza emin olmalısınız.

Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar İçin En İyi Gitar Satın Alma Önerileri isimli yazımızda bahsettiğimiz gibi öncelikle nasıl bir gitar almalısınız bunu belirlemelisiniz.Sadece dış görünüşüne göre gitar alırsanız  belkide içinizde ki o gitaristi hiç bir zaman bulamayacaksınız.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00