İnceleme

80’li Yılların En İyi 10 Metallica Şarkısı

1980’li yıllarda Metallica isminde bir grup kuruldu.Bu grup trash metali icat etti,dünyanın en büyük kült grubu oldu,efsane bas gitaristleri Cliff Burton trafik kazasında öldü yollarına onsuz devam ettiler,savaştılar.

Grup o günlerden bu yana sayısız rekorlar kırdı,heavy metal şarkıların en hit olanlarını onlar yaptı.

1980’li yıllarda Metallica’yı Metallica yapan 10 kült şarkı listesini inceliyoruz.

10. One (1988)

Metallica’nın 1980’lerde yaptığı dört albümden sonuncusu olan “And Justice for All”

Belki de o yıllarda sevilmesi en zor olan etallica albümü oldu.Cliff Burton ve o mükemmel soloları olmadan yapılan ilk albümdü.Cliff Burton yerine geçen Jason Newsted baslarının zar zor duyulabildiği tartışmalı bir albüm.

Fakat “And Justice for All” albümü içerisinde hiçte kötü olmayan muhteşem şarkılar vardı.Bu şarkılar özellikle Harvester Of Sorrow ,Blackened ve hepsinden en ünlü olan One.

“One” isimli şarkıda patlayıcı görseller,makinalı tüfek sesleri ve 1970 yılının efsane “Johnny Got His Gun” filminden sahneler içeren bir klip.

9. Whiplash (1983)

Metallica’nın “Kill Em All” ilk thrash metal albümü ve Whiplash yeni bir tarz tanımlayan şarkıydı. Dakikada yaklaşık 200 ritimle çalınan, grup ve izleyici arasındaki bağı güçlendiren çılgınlık ve öfkeyi sözlerinde gösteren bir şarkı…

8. Am I Evil? (1984)

New Wave İngiliz Heavy Metal müziğin ortaya çıkmasında etkili olan en önemli grup “Diamond Head” isimli gruptu.

O yıllarda Motörhead dahil birçok grup Diamond Head isimli efsane gruptan etkilenmişti.Ayrıca Metallica,Megadeth gibi grupların ortaya çıkmasında da büyük etken sahibi olan grubun efsane parçalarından birisi de “Am I Evil”

Diamond Head grubunun efsane parçasını tekrar cover yapan Metallica bu parçayı Ride The Lightning isimli albümünde yayınladı.

7. Battery (1986)

“Master Of Puppets” albümü grubun 3. ve en büyük albümü olarak kayıtlara geçmiştir. “Master Of Puppets” albümünün giriş şarkısı olan “Battery” çok hızlı bir parça ve Metallica grubunun en iyi parçalarından birisi olarak tarihe geçti.

6. Seek & Destroy (1983)

Metallica grubunun Seek & Destroy isimli şarkısı tarihte çok önemli bir yere sahiptir.

Sebebi ise Thrash metal’in ilk temsilcisi olan Metallica grubunun trash metal akımını başlatmasına sebep olan parçadır.

Bu parça ile Trash metal müziğin asıl içinde bulunduğu Speed Metal akımından farkı daha agrefis ve öfkeli bir metal türü olmasıdır.

Seek & Destroy isimli bu parça Trash metal müziğinin tüm dünyaya yayılmasına sebep olmuştur.

5. Welcome Home (Sanitarium) (1986)

Metallica’yı Metallica yapan parçaların başında gelen “Welcome Home (Sanitarium) isimli parçanın konusu akıl hastanesinde geçen türkçe ismi ile “Guguk Kuşu” filminden esinlenilmiştir.

Heavy metal müziğin en zirvesi olan parça biraz Trash metal müziğe geçiş yapar gibi olsa da heavy metal konusunda ondan zirvesi olmadı.

4. The Four Horsemen (1983)

Dave Mustaine Metallica’dan kovulduktan sonra, kendi grubu Megadeth ile metal müzikteki en yenilikçi isimlerden biri olduğunu kanıtladı. Ayrıca, Metallica’ya yaptığı katkı hafife alınmamalıdır. Mustaine’in ortak yazdığı altı şarkı, ilk iki Metallica albümünde yer aldı ve en iyileri The Four Horsemen’dı.

3. Creeping Death (1984)

Metallica tarafından yayınlanan 2. albüm Ride The Lightning içerisinde bulunan Creeping Death parçası mükemmel rifflere sahip olmasının yanında “Exodus” yani kutsal kitaplarında geçen bir konuyu ele alıyor.

Bazı uzmanlar tarafından Metallica’nın elinden gelebilecek en iyi parça diye düşünülmüş olsa da grup tarafından ileride yazılacak mükemmel parçalar olduğunu düşünmemişlerdi.

2. For Whom The Bell Tolls (1984)

Sadece hızlı çalmanın değerli olmadığını gösteren yavaş yavaş hızlanan mükemmel bir parça.

Ayrıca Metallica grubunun büyük performans sergiledikleri 1994 yılında ki Woodstock performansından sonra dillere destan olan parçadır.

https://www.youtube.com/watch?v=p1NK1YS5SsQ

1. Master Of Puppets (1986)

Bu şarkının 1. olmasının sebebi kesinlikle belli.

Master Of Puppets tüm zamanların en iyi trash metal albümleri arasında yerini alan albümdür.Bugün bile en iyi metal şarkıları listeleri yapıldığından ilk sırada her zaman o var.

Metallica grubunun ilk kadrosu tarafından yazılan ve adını bulunduğu albüme de veren Master Of Puppets kesinlikle hem 80 yıllarda Metallica’nın yazdığı en iyi parça hem de tüm zamanlarının en iyi parçasıdır.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

4 Yorum

 1. ”Master Of Puppets tüm zamanların en iyi heavy metal albümleri arasında yerini alan albümdür. Enter Sandman Nothing Else Matters gibi klasik olmuş parçaları içerisinde barındıran albüm.”
  Bunu yazan arkadaşın Metallica dinleyicisi olduğundan emin misiniz ? 14 15 yaşındaki çocuklar bile Enter Sandman ve Nothing Else Matters’ın 1991 çıkışlı ”Metallica” albümüne, diğer adıyla Black Album’e ait olduğunu bilir, üstelik Master Of Puppets bir thrash metal albümüdür.
  Yani hata olur denir de bu şekil bariz bir hata normal mi sizce ? Umarım yazıyı ve bu yanlış bilgileri düzeltirsiniz.
  Ayrıca ”Fade To Black” gibi hem Metallica tarihinin hem metal/ballad tarihinin hem de müzik tarihinin en iyi parçalarından birinin olmaması şaşırttı. Bu listeyi hazırlayan arkadaşın emeğine sağlık fakat Metallica konusunda biraz daha kendini geliştirmeli.

  1. Şahin bey son paragraflarda söylediğiniz hatalar giderildi.Bu konuda haklısınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz.Fade to Black konusunda da eklenmesi gereken bir parça haklısınız.Burada verilen parçaların şarkı kalitesinden ziyade çıkış noktalarında ki konulara biraz odaklanıldığı için bu şekilde oldu.Fakat sizi üzmemek için Fade To Black parçasını hangi sıraya koymamızı isterseniz memnuniyetle ekleriz.

   1. Kibarlığınız için teşekkür ederim. Biraz yapıcı eleştiride bulunmak istedim,haddimi aşmış olabilirim kusura bakmayın. Ayrıca fade to black konusunda da seçim editör arkadaşın tabikide. Sitenizin diğer yazılarına gidip bakayım 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00