İnceleme

Gitar da Ağaç Seçimi : Akçaağaç,Gülağacı,Abanoz ve Laurel Klavye Farkları

Laurel ağacı duyduysanız endişelenmeyin yazımızı okumaya devam edin.

Akçaağaç veya Gül ağacı

Elektro gitarlar klavye yapımında kullanılan en yaygın ağaç türü akçaağaç ve gül ağacı olmuştur.Görsel olarak büyük bir fark var ama en önemlisi ses ve his.Akçaağaç ve gül ağacı arasında belirli farklar bulunmakta.

Her iki tür ağacında gitar klavyesi olarak avantajlarını ve dezavantajlarını anlamanız gerekir, böylece en iyi seçimi yapabilirsiniz.Bu makalede, kararınızı vermek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri alacaksınız.

Gitara yeni başlayan birisi için, klavyenizin akçaağaç, gül ağacı veya başka bir ağaç türünden yapılmış olması pek fark etmeyebilir.Gitar alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar için aşağıda ki yazıyı okuyabilirsiniz.

Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar İçin En İyi Gitar Satın Alma Önerileri

Ancak usta bir oyuncu olarak, farklı ağaç türlerinin neler yapabileceğini kesinlikle önemseyeceksiniz.Gitarın klavyesi, gitarist için çok önemlidir.Gitar klavyesi üzerinde yaptığınız tüm hareketler teknikler rahat hareket etme konusunda gitar ağacı çok önemli bir husustur.Açıkçası bu hafifçe alınacak bir karar değil!

Peki hangi gitar klavyesi için ağaç türünü tercih etmeliyim?

Akçaağaç Klavye Sesi ve Özellikleri

Akçaağaç, parlak, hızlı tonlar üreten yoğun, sert bir ağaç türüdür.Akçaağaç klavyeleri sık sık akçaağaç gitar boyunu yani neck ve kızılağaç gibi daha parlak ağaçlar ile eşleştirilir.Gitar yapımına dahil olan akçaağaç klavyelerini sıkça görmenin iki yolu vardır.Birincisi Set Neck diye tabir edilen şekilde.Stratocaster ve Telecaster gibi gitarlarda ve Precision ve Jazz gibi baslarda görülen klasik bir Fender tasarımıdır.

Tabii ki bugün birçok gitar şirketi bu şekilde yapılmış neck ve klavyelerden oluşuyor. Sonuç, pürüzsüz, sağlam bir çalınış sunuyor.

Set Neck Gitar
Set Neck Gitar Neck Sistemi

Akçaağaç klavyesine sahip bir neck görebileceğiniz ikinci yol neck ile ,akçaağaç, maun veya başka bir gitar ağacı türü ile birleştirmektir.Açıkçası burada bir avantaj, benim şahsi görüşüme göre klavyeniz de oluşan deformasyonlar bozulmalar neticesinde neck değişmeden üzerinde ki klavye ağacını değiştirebilme seçeneğine sahip olmanızdır.

Resimde akçaağaç üzerine gül ağacı işlenmiş bir klavye görüyorsunuz.

Gül ağacı Klavye Sesi ve Bakımı

Gül ağacı ılık, tatlı tonlar veren bir ağaç türüdür.Akçaağaç ile karşılaştırıldığında, akçaağaç neck olan gitarlarda bile gül ağacı sesi yumuşatacağından fark çok önemlidirBu, bazı gitaristlerin gül ağacı klavyesine sahip Fender Stratocasters ve Telecasters’ı tercih etmelerinin nedenlerinden biri.Ancak bu bir tercih meselesi olmakta.

Yani siz nasıl tonlar istiyorsunuz daha sert mi daha yumuşak tonlar mı?Tabi ki ses seçimi sadece klavye ağacının yapısına bağlı olmasa da en büyük etkenlerden birisi bu.Bazı gitaristler akçaağaç’ı sert buluyor ve gül ağacının sıcaklığını tercih ediyor.Gül ağacı biraz daha narin ve bakıma ihtiyaç duyan bir ağaç türüdür.Çoğu gitarist, klavye temizliği için özellikle gitarlar için yapılmış bir limon yağı kremi kullanır.Gitar temizliği nasıl yapılır öğrenmek için aşağıdaki yazıya bakabilirsiniz.

Adım Adım Gitar Temizliği Nasıl Yapılır?

Akçaağaç ya da gül ağacı seçme konusunda hemen karar vermeyin bu işte bende varım diyen bir ağacımız daha var.

Abanoz Klavye

Abanoz diğer türler kadar yaygın olmasa da popüler bir gitar ağacı türüdür.Pürüzsüz, kaygan bir his veren yoğun, koyu renkli bir ağaçtır.Kulağıma göre, abanoz gül ağacı ve akçaağaç arasında bir yerde.Eğer akçaağaç ve gül ağacı arasında kaldıysanız kesinlikle abanoz bir klavye sahibi olabilirsiniz.Pratikte, özellikle orta fiyatlı gitarlarda abanoz klavyeler için çok seçenek göremezsiniz.

Ancak, sesi ve hissi sevdiğinize karar verirseniz, abanoz kullanan makul fiyatlı bazı gitarlar bulabilirsiniz.ESP-LTD EC-1000’in bazı versiyonları, seçili Schecter gitarları ve Ibanez Iron Label Serisi, iyi bir seçim olabilir.Gül ağacı gibi, abanoz da hem gitar endüstrisi hem de diğer mobilya sektörleri için çok kullanıldığından tehlike altında bir ağaç türüdür.Yakın zamanda yayınladığımız bir yazımız var.

Bu yazımızda gül ağacı ve benzer türlerin korunması için gitar ve mobilya endüstrisine kısıtlama gelmiş ve ortalık biraz karışmıştı.Gitar Ağaçları Kullanımına İlişkin Karar Değişecek mi?

Yukarıdaki yazımızdan ilişkili kararı takip edebilirsiniz.Birçok yerde, en kaliteli abanozun toplanması artık yasa dışıdır ve kaynaklar gittikçe daha kıt hale gelmiştir.Martin, Gibson ve Taylor gibi gitar şirketleri, ağaçların daha akıllı bir şekilde kullanılmasının yanı sıra alternatif ağaçlar geliştirmede de adım attı.Yabacı bir kaynak olsa da Taylor gitar markasının videosunu inceleyerek abanoz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Laurel Klavye Nedir?

Laurel ağacı türkçe ismiyle hint defnesi olarak bilinir.Gülağaçlarının fazla tüketilmesi sebebiyle uluslararası alınan bir genelgeye göre gül ağacı yerine laurel ağacı kullanılmaya başlandı. CITES genelgesinde yayınlanan bildiri sebebiyle kullanımı azaltılan gül ağacı için Fender ve Gibson başta olmak üzere karşı çıkan markalar olsa da düşük bütçeli gitarlarında kullanmaya başlandı.Genellikle Fender’in yan markası olan Squier Strat gitarlar da hem maliyeti düşürmek hem de kurallara uymak için sıkça kullanılmaya başlandı.Birçok ünlü gitar markasının hala yüksek kaliteli gitarlarında gülağacı kullandığını görebilirsiniz.Bunun sebebi gitarların kesinleşmiş seslerinden taviz vermemek için olabilir.

Gitar da Laurel Ağacı Farkları

Laurel ağacı yani hint defnesi yapı olarak tıpkı gül ağacına benzediği için kullanılmaktadır.Neredeyse gül ağacı ile aynı ses tonuna sahiptir.Gözünüzü kapatıp çaldığınızda arada ki farkı kolay kolay anlayamazsınız.Gül ağacına göre rengi biraz daha açık bir tona sahip olan laurel ağacı gitar üzerinde hiçte kötü durmamakta.

Kısacası alacağınız gitarın özelliklerinde laurel klavye olduğuna dair ibare görürseniz endişelenmeyin.Gerçekten gülağacından neredeyse farkı yok.Fakat bazı müzik insanları bu ağacın uzun yıllar boyunca gitar üzerinde nasıl bir performans göstereceğini bilmiyorlar.

Hangisi Daha İyi: Akçaağaç mı Gül ağacı mı?

Akçaağaç mı gül ağacı mı yoksa ikisini de düşünmeden abanoz mu ?

Özetlemek gerekirse;

Akçaağaç:

 • Parlak Ton
 • Sert Ton
 • Set Neck yada Bolt On Boyun Seçeneği

Gül ağacı:

 • Yumuşak Ton
 • Sıcak Tonlar
 • Farklı neck çeşitlerine sahip gitarlarda bulunur

Abanoz:

 • Akçaağaç gibi parlak
 • Gül ağacı gibi bakım gerektirir.
 • Kaygan klavye

Laurel:

 • Sıcak ve Yumuşak Tonlar
 • Gül ağacı alternatifi benzer ses ve kalite

Peki sizin düşünceleriniz nedir?

Yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

2 Yorum

 1. Gitar ağaçları konusunda güzel bir paylasım olmuş. Limon yağları çok pahalı oldu keşke bi alternatifi olsa.

 2. Gitarlar çok pahalı oldu bir tane gitar alsam yeter valla ağacının ne olduğuna bakmıyorum bile 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00