Gitar Dersleri

Elektro Gitar Nasıl Kayıt Yapılır 15 Kayıt Teknikleri

Elektro gitarınızı sadece amfi’ye (amplifikatör) bağlayıp 1-2 pedal takarak mı çalıyorsunuz.

Peki profesyonel olarak elektro gitar sesi nasıl kayıt yapılır.

Daha önce şimdi anlatacağımız düzenleri kurmaya maddi olarak imkanınız yok yada bu teçhizatı koyacak yeriniz yok ise Amplitube Nasıl Kullanılır? yada Guitar Rig Nasıl Kullanılır? isimli makaleleri okuyabilirsiniz.

Gelelim Elektro Gitar Nasıl Kayıt Yapılır sorusuna verilecek detaylı cevaplara.

Temel ses

Elektro gitarlar, temiz ve parlak tonlardan en hıtırltılı ve bozuk distortion tonlara kadar sesler üretebilmektedir.

Elektro gitarınıza bağlayacağınız pedallardan tutun da amfilere kadar birçok etken sesin değişimini etkileyecektir,hatta kullandığınız pena bile.

Hangi penayı alacağınıza karar veremediyseniz En Kaliteli 10 Gitar Penası isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

Bu sebeple işe başlamadan önce nasıl bir temel sese ihtiyacınız var bunu bilmelisiniz.

Hangi Gitarı Seçmeliyim?

! İş: 1, Düzen: 0
Gitar, amfi, efekt pedalları ve gitar tekniğinizin kombinasyonu arzulanan tonu elde etmede çok önemli bir rol oynarken, ilk başta iş için doğru gitarı seçmek önemlidir.

Stratocasters, Teles, Les Pauls ve Gibson ES-335’lerin yıllar boyunca pek çok klasik kayıtta yer almasının bir nedeni var; çünkü çok yönlü oldukları kadar güvenilirler.

Ancak fiyatları da malum olduğundan söylüyorsun da alabilen var mı diyebilirsiniz.

Bununla birlikte, daha az genel bir ses için Gold Foil Pickup gibi daha egzotik alıcılarla donatılmış gitarları denemekten korkmayın tabii bulursanız :). Hadi o da olmadı derseniz P90 humbucker deneyebilirsiniz ki bu ürünler harika stüdyo manyetikleridir. tabii bu benim görüşüm sizleri bilemem.

Hangi Amfiyi Seçmeliyim?

kemperKullanmayı seçtiğiniz amplifikatörün ses üzerinde büyük bir etkisi olacaktır.

Lambalı amfiler çoğu gitarist için en kral amfi türü olsa da, ancak evde stüdyo kurarak kayıt yapacak arkadaşlar için pratik olmayacaktır.

Her ne zaman bir klasik rock sesi gerektiğinde Marshall Plexi‘yi yükseltmeyi sevsek de, günümüzde yazılım ve donanım modellemesi o kadar iyi sonuçlar veren programlar var ki gerçeğinden ayırt etmek bile zorlaşıyor.

Pahalı olsa da, Kemper Profiling Amp ve Fractal Audio Ax-Fx ciddi derecede gerçekçi sonuçlar verirken, kendim de kullandığım etkileyici IK Multimedia’nın AmpliTube ve Native Instruments’tan Guitar Rig gibi yazılımlar evinizde ciddi maddi ve yer kazancı sağlayacaktır.

GarageBand kullanarak Mac veya iPad’de kayıt yapıyorsanız, diğerlerine hemen ihtiyacınız olmayabilir.

Amplifikatör Büyüklüğü Fark Yaratır mı?

Amfilerin güç değerleri ile kabin içindeki hoparlörlerin büyüklüğü ve türleri kaydedilen ses üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.

Mini amplifikatörler belki hem fiyat hemde kullanış olarak pratik gelebilir fakat orta seviye bir dijital amfi evinizde olması daha iyi.

Türkiye piyasasında birçok amfi türü ve markası olsa da orta seviye 1500-200 TL arasında alabileceğiniz amfiler var.

Evimde şu anda Ibanez MX15R 15W elektro gitar amfisi bulunmakta.

Komşuları rahatsız etmeden kullanabileceğiniz güzel bir amfidir.

Gitar kayıt mikrofonu diye başlık yazarken ne yazacağıma karar veremedim açıkçası.

Bu olayın özel bir ismi var mı bilemiyorum.

Stüdyo da yada evinizde başka enstrümanlar ile aynı anda müzik yapacaksanız amplifikatörden çıkan sesin diğer enstrümanları etkilememesi gerekir.

Nasıl?

Örnek vermek gerekirse diyelim ki enstrümanlar içinde davul var ve davula takılan mikrofon aldığı sesi kendi takılı olduğu amfiye gönderiyor ancak birbirinize yakın olursanız oluşan titreşim sizin gitarınızın manyetiği ni yada solistin sesini araya karışarak bozabilir.

E küçücük oda da nasıl ayarlayacağız derseniz önce biraz test edin çalıp söylerken araya karışma var mı diye dijital kayıt yapıyorsanız bariz belli edecektir zaten.

Ayrıca mikrofonlar ve amfiler yakınlaştıkça uğultu ve çınlama sesleri duyabilirsiniz.

Hele bir de mikrofonlama tekniği uyguladıysanız daha dikkatli olun.

Ayrıca bulunduğunuz odanın izole edilmesi de dış sesleri engellemede faydalı olacaktır.

Umarım anlatabilmişimdir.

Temel Mikrofonlama Tekniği

trpBirçok ses mühendisi için, burada siz kendi kendinizin mühendisi oluyorsunuz : ) basit bir tek mikrofon tekniği, ihtiyaç duydukları tüm kaydedilmiş elektro gitar sesini verir.

Her yerde bulunan Shure SM57 gibi dinamik tipler, yüksek SPL’leri kullanabildiklerinden, yüksek sesleri yakalamak için idealdir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da mikrofonu amplifikatöre uygun konumda yerleştirmek ve aşırı ses ile mikrofonun kapasitesini aşıp zarar vermemektir.

Mikrofonu hoparlör konisinin ortasına işaretlemek, en parlak sesi üretir.

Bir dereceye kadar oda sesi istenmediği sürece, mikrofonu hoparlör ızgarasına oldukça yakın konumlandırmak yaygındır. İyi bir başlangıç ​​noktası mikrofonu merkezden uzak, iki ile altı inç arasında olacak şekilde yerleştirmektir.

Multi-mic’ing Mikrofonlama Tekniği

Bazen oda seslerinden farklı tonları yakalamak için ek mikrofonlar kullanılabilir.

Gitar kayıt mikrofonu haricinde amfinin ön hoparlör tarafından mikrofonla ses alırken bir mikrofonda arkaya kabinin içine doğru yaklaştırılarak mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

Yani toplam 3 mikrofon kullanmış olursunuz.

Bu tekniği kullanarak mikrofonların yerini veya mesafesini değiştirerek aynı ses kayıtlarını yapıp farkı ölçebilir ve buna göre daha gerçek sesler elde edebilirsiniz.

DI BOX Nasıl Kullanılır?

Tip9DI BOX olarak bilinenen direct box’lar enstrümandan gelen sinyalleri line seviyesine çıkartıp, empedans’ını dengeleyip dip gürültülerini ve ses bozulmalarını ortadan kaldırarak, enstrümanı mixer’a girmeye hazır hale getirir.

d.i.box’ın açılımı konusunda çeşitli rivayetler vardır. kimi direct input derken kimi direct injection demekte, bir başkası ise direct interface demektedir. d.i.box’lar passive ve active olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Passive d.i.box’lar, basitçe, sinyalleri dengeli hale getiren (balanced signal) bir transformatörden oluşur.

Çalışma prensipleri basit, kullanım alanları sınırlı ve ucuzdurlar. active d.i.box’lar ise çalışmak için dışarıdan bir güce ihtiyaç duyarlar. içlerinde preamp vardır.

Ayrıca gain, mono ya da stereo mod seçimi, topraklama devresi gibi ek özelliklere de sahip olabilirler.
d.i.box alırken dikkat edilmesi gerekenler: d.i.box üzerinde para harcandığında sizi oldukça rahat ettirecek bir ekipmandır.

Bir çok amfi’nin üzerinde d.i. girişi olmasına rağmen, bu girişler amfi üreticilerinin en çok “malzemeden çaldıkları” parça olduğu için çok kaliteli amfiler dışında çoğu amfide tercih edilmezler. o yüzden alınacak d.i.box’ta kaliteli bir preamp ve amfi modellemesi olmasına dikkat edilmelidir.

Çünkü d.i.box’tan amfi kullanmadan direk olarak pa sistemine girmek mümkündür.

Alınacak d.i.box’ta topraklama devresi olması da sizi dip gürültüsünden oldukça kurtaracaktır.(d.i.box’lar topraklama olmasa bile sizi compressor ve bilimum efektlerin yarattığı dip gürültüsünden noise gate kullanmadan belli bir ölçüde kurtarabilir.) karıştırabilirsiniz.

Amfinin Konumlandırılması

Amfiler, zeminden gelen yansımalar yüzünden sesin kirleneceğinden dolayı, zeminden ziyade bir stand üzerine yerleştirilmesinden faydalanabilir. Bir stand mevcut değilse, bir tabure veya benzeri bir şey işinize yarayabilir.

Aynı şekilde amfinizi bir duvara da tamamen yaslamayın duvarlara titreşim yapacağından hem başkalarını rahatsız edebilirsiniz hemde amfinizin mikrofonuna duvardan gelen cızırtı sesini iletirsiniz dikkat…

Gitaristin Konumlandırılması

O nasıl oluyor diyebilirsiniz.

Birçok stüdyoda, gitarist kontrol odasında çalabilir, amfi ise canlı odaya girebilir.

Yani siz kulaklıkla çaldığınızı başka oda da dinlerken amfiler başka bir yerde sesleri siz olmadan ve yukarıda yazdığımız sorunları oluşturmamak için çalışabilir.

İlk başta saçmalık gibi görünebilir ancak bu yolla gitarınızın stüdyodaki monitörler arasında nasıl yerleştiğini izleyiniz.

Bazı oyuncular, duygu ve tepki sebepleriyle amfiler ile aynı odada olmayı tercih ederler; ancak, eğer mikrofonu ve mikrofonu çekebilecek bir hollowbody veya pikap kullanıyorsanız, gitarı ve amfiyi ayırmak yardımcı olabilir.Seçim sizin.

Elektro Gitar Mikrofonlama

Gitar kayıt mikrofonu yada mikrofonlama diyelim tekniği ile tellerinin doğal akustik sesini kaydetmek için bir mikrofon ekleyerek, özellikle eski arka plan seslerini almak isterseniz, amfi sesi ile karıştırıldığında farklı bir ses elde edebilirsiniz.

Yapacağınız işlem gitarınızı ve amfinizi farklı odalarda tuttuğunuzu varsayarsak sanki amfi yokmuş gibi bir mikrofonla da gitar tellerinizin sesini kaydederseniz amfi ile gelen sesin üstüne bindirdiğinizde farklı bir deneyim oluşacaktır.

Bu şekilde bir elektro gitar kayıt mikrofonu sistemini bir deneyim derim.

Gürültüleri Engelleyin

Kayıt başlamadan önce, tüm ekipmanınızın iyi durumda olduğundan ve çatlak, gürültülü ses çıkmadığından emin olun.

Gürültüden kastım aslında sadece ekipman kontrolü değil amfinizden ses çıkışı yaptığınız da kapılar pencereler titreşimden etkilenerek çıkaracağı sesleri mikrofonlarınızın kaydetmesini engellemeniz lazım.

Bunun için parça süngerler ile bu tip yerleri sıkıştırarak titreşimden kaynaklı sesleri en aza indirebilirsiniz.

Teller ve Kablolar

tip12Gitarın, amfinin ve gitar efekt pedallarının teknik özelliklere sahip olması önemliyse, tüm kabloların doğru şekilde çalıştığından emin olun

Yanınızda yedek tel ve kablo olması ve bu kabloların kaliteli olmasına dikkat edin teller belki değişken olabilir ancak kablolarınızın düzgün olması önemli.

Yok altın jack lı kablolar yok efendim gümüş uçlu kablolar diye satılan kıytırık kablolara para vermeyin itibar etmeyin.

Sanarsın altın kaplama (hangi iletkenliği yüksek oluyor hesabı)

Adam gibi kablo alın bir kere alın.

Teller konusunda ise stüdyoda yada evde çalışın farketmez kayıt alacağınız zaman gidip yeni tel takarak kayıt almayın.

Daha doğrusu eğer mevcut telleriniz aşırı yıpranmış değiller ise o telleri kullanmaya devam edin kullanılmış kabloların  randımanı 0 telden daha iyi olacaktır (tabi ilk taktığınızda çaldığınızı varsayarsak)

Teller yeni olunca akordu kaçar tutturamazsınız çalarken sesler ufak ufak değişir falan.

Hiç gerek yok gerginliğini tamamlamış mevcut teller daha faydalıdır.

Aktif Pikaplar

Aktif pikaplar, gitar amfisine ses gönderilmeden önce sinyali artırmak için bir preamp özelliğine sahiptir ve bu nedenle elektrik gücü gerektirir ve bu güç genellikle dokuz voltluk bir pilden alınır.

Aktif pikap kullanmanın faydaları pasif tiplerden çok daha yüksek ses çıktısı verebilmeleri ve humbuckerlardan daha iyi gürültü engellemeleridir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar farklı konular hakkında yorum yaparak sizde katkıda bulunabilirsiniz.

Ayrıca şu konuya da göz gezdirin derim.

Gitar Programları En İyi 15 Müzik Programı

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00