Gitar Egzersizleri

7 Alternate Picking Egzersizi

Alternate Picking Egzersizleri ile daha iyi bir gitarist olun.

Bu yazımızda akustik ve elektro gitar için en yaygın kullanılan alternate picking egzersizleri ile daha iyi bir gitarist olma yolunda size yardımcı olacağız.

Ayrıca alternate picking gitar egzersizleri öğrenirken sağ ve sol el koordinasyonunuzu hızlandırmak için bazı ilave taktikleride yazımıza serpiştireceğiz.

Başlayalım mı?

Kromatik Picking Egzersizleri

Kromatik müzik terimi olarak seslerin yarım ton aşağı ya da yukarı yönde oluşan ses dizisidir.

Gitar egzersizi yada picking etütleri yapılırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus parmaklarınızın tab sisteminde ki numaralara göre oturtmanızdır.

Yani resimde gördüğünüz 1 numarası 1.perdeyi işaret ederken aynı zamanda 1.parmak ile kapatılmalıdır.

1-2-3-4 Basit Alternate Picking Egzersizi

Gitar tabları okumayı öğrendiğinize göre picking egzersizleri yaparken bu konuda zorlanmayacağınız kesin.

Alternate gitar egzersizi
Alternate Picking Basit 1 2 3 4 Egzerisiz

Alternate picking egzersizi yaparken en önemli hususlardan birtanesi de bildiğiniz gibi pena hareketidir.Öncelikle yukarıdan aşağı daha sonra aşağıdan yukarı yönde pena hareketi ile gitar egzersizlerini yapmanız gerekli.Sadece tek yönde yapacağınız hareket sizi yavaşlatacak ve gitar çalarken hızlanma olasılığınız düşecektir.

Yukarıda ki gitar egzersizleri farklı varyasyonlara da çevirilebilir.Örneğin 1-2-3-4 şeklinde giden bu egzersizi 1-3-2-4 şeklinde de çalabilirsiniz.

1-2-3-4 Örümcek Gitar Egzersizi

Örümcek denmesinin sebebini baştan söyleyelim,aşağıdaki gitar egzersizleri yapıldığında parmaklarınızın örümcek ayaklarına benzer bir hareket yaptığını göreceksiniz.İşte bu sebeple egzersiz bu ismi alıyor.

Alternate Picking gitar egzersizleri

1-2-3-4 Örümcek Gitar Egzersizi-2

Gitar egzersizleri dikkat ettiyseniz zor bir al almaya başladı.Yukarıda ki örneğimizi biraz daha zorlaştırıyoruz.

Acele etmeyin metronom ile yavaş yavaş ama emin adımlar ile gitar egzersizleri yapmaya devam edin.

1-2-3-4 Örümcek Gitar Egzersizi-3

İlk verdiğimiz 3 alternate picking egzersizleri konusunda ilerleme sağladığınızı düşünüyorsanız bu örneğimizle birlikte meyvelerini almaya başlayabilirsiniz.

Pentatonik Ölçek Alternate Picking

Pentatonik ölçek üzerinde picking egzersizi yapmak sizi daha hızlı ve havalı gösterecektir.Sebebi ise tel başına 2 adet nota çalıyor olmamızdır.Bu sayede hızlanmaya başlayan parmaklarınız daha hızlı çalmayı öğrenecek ayrıca ses bakımından daha doğru sesler elde edeceğiz.

Pentatonik Gitar Egzersizi-1

Pentatonik Gitar Egzersizi-2

Pentatonik Gitar Egzersizi-3

Doğru Egzersiz Yöntemi

Alternate Picking egzersizleri yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus doğru ve temiz bir çalma şeklidir.Dikkatli ve özenli bir çalışma disiplini ile daha iyi yerlere gelebilirsiniz.

Metronom İle Çalışın

Birçok yeni gitarist arkadaşımız metronomu unutuyor.Ne kadar aceleci olursanız başarısızlık o kadar yakındır.Bu sebeple Metronom ile aa hızınızı arttırın,daha hızlı olma hevesi ile bocalamayın.

Kaydet ve Dinle Tekniği

Kendi çalışmalarınızı ses kaydı yaparak daha sonra dinleyin ve yaptığınız hataları not edin.Gereksiz gibi görünebilir ancak zamanla kulağınız kendi çalışmalarınıza aşina olacağından hatalarınızı görme kabiliyetinizi kaybedebilirsiniz.Bundan dolayı sesleri kaydederek kendiniz ya da gitar çalan bir arkadaşınıza dinleterek hatalarınızı telafi edin.

Parmak Gerginliği

Yavaş yavaş hızlanmaya başladğınızda parmaklarınızda ağrı ve kasılmalar hissedebilirsiniz.Bu durum oluştuğunda süreyi uzatarak yavaşlamayı deneyebilirsiniz.Ellerinizde bulunan kaslar ve tendonlar hızlı hareket edemediğinde kasılacak ve daha da yavaşlamak zorunda kalacaksınız.Acele etmeden yavaş yavaş çalışmalara başlayın.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir Yorum

  1. normalde bu tarz içerikler genelde yabancı ve ücretli oluyor bu sitede tamamen ücretsiz teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu