Gitar Egzersizleri

Çalışmayı Bırakmanız Gereken 3 Gitar Egzersizi

Yaptığınız her gitar egzersizi size birşeyler katmayabilir...

Gitar egzersizi yaparak daha iyi bir gitarist olabileceğinizi muhtemelen her kaynakta görebilirsiniz ve bu doğru.Tabii ki birçok gitar egzersizi harikadır, ancak bazıları değerli zamanınızı boşa harcamaktan başka bir şey değildir. Hız,kuvvet,parmak hareketlerinde bağımsızlık gibi etkenlere katkı sağlamayan bazı egzersizler vardır.
Şimdi gelin yapmamanız gereken bu egzersizleri inceleyelim.

Parmak Açma Egzersizleri

Sitemizde bolca gitar egzersizleri bulabilirsiniz ve bunlara dikkat ederseniz neredeyse hepsi teknik tablardan oluşmakta.Gitara yeni başlayan genç arkadaşlarımıza 1-2-3-4 şeklinde parmak egzersizleri yapması tavsiye edilmektedir.Fakat bu zamanınızı çalmaktan öteye geçmeyecektir.Tabi TV karşısında otururken bir yandanda böyle bir egzersiz yapmak isterseniz o başka.Tamamen tercih meselesi olabilir.

1-2-3-4 şeklinde yapılan parmak açma egzersizleri yerine kolay gitar riffleri çalarak parmaklarınızı geliştirebilirsiniz.Bu sayede hem şarkıyı ve riffleri öğrenmiş olur hemde parmaklarınızı geliştirmiş olursunuz.

Peki Ne Yapmalıyım?

Peki bu tarz gitar egzersizleri çok başarılı değilse ne yapmalıyım? Öncelikle çok sabırlı olmalısın. Bu iki hafta veya bir ayda geliştirilebilecek bir beceri değil. Gerçekçi beklentileriniz olmalıdır. Bazen ilerlemiyormuşsunuz gibi görünecek, ancak pratiğinizde belirli bir noktaya geldiğinizde bocalamaya tekrar başlayacaksınız.Bu noktayı da geliştirmeye çalışırken aylar sürecek bir geliştirme zamanı oluşacaktır.Acele etmeyin.

Gitar çalmak için parmaklarınızı geliştirmek istiyorsanız ki istemelisiniz,sürekli tabları ve kalıpları takip ederek çalmak yerine onu parçalara ayırarak çalmaya çalışmanız daha mantıklıdır.

Öncelikle acele etmeyin.Parmak egzersizleri yaparken Gitar Egzersizleri sayfasında bulunan ufak tabları uygulayarak başlayabilirsiniz.Bu sayede belli başlı gitar tekniklerini de öğrenmeye başlayabilir ve parmaklarınızı alıştırabilirsiniz.

Sadece belirli kalıp parmak egzersizleri yaparsanız diğer noktaları kaçırabilir ve geliştiğinizi zannederken aslında yerinizde saydığınızı farkedebilirsiniz.Bu sizin için üzücü olabilir.

Parmak Kuvvetlendirme Egzersizleri

Güç, gitar çalmak için çok önemlidir, ancak odaklanmanız gereken son şey, elinizin gücünü zorlamak olabilir. Aslında gitarda notalar veya akorlar çalmak için çok fazla el gücüne ihtiyacınız yok (bend veya geniş vibrato v.b.hariç). Legato ve triller (hızlı hammer-on ve pull-off) ayrıca fazla güç gerektirmez ve çoğu gitarist bu teknikleri çalarken ihtiyaç duyduklarından çok daha fazla çaba göstermektedir.Gerçekten zorlamanıza gerek yok.

Kaçırmayın !!!  Gitar Parmak Egzersizi

Kasılan elinizde güçlenmeniz gerektiği hissine kapılabilirsiniz çünkü gerçekte gerekenden çok daha fazla gerilim uyguluyorsunuz.Bu, kolunuzun olması gerekenden çok daha hızlı yorulmasına neden olur ve daha fazla güç kullanmak çalmayı daha da zor bir hale getirir. Çözüm ise sol elinizde kullandığınız efor miktarını optimize etmektir. Gitar çalarken elinizde ve vücudunuzda gerginlik birikmesine izin vermemelisiniz. Oturuş ve çalış pozisyonunuzun yanında çalmaya çalışırken parmak ve kollarınızın kasılmasına izin vermeyin.

Bu sebeple ilk başta gereksiz bir şekilde yukarıda söylediğimiz tekniklere hemen odaklanmayın.Acele etmeyin.

Hız Egzersizleri

Parmak açma egzersizleri gibi, gitar çalarken parmak hızlandırma egzersizleri de kendinizi geliştirmenize yardımcı olmamaktadır. Aslında böyle bir egzersiz türü yok.Gitar çalarken hızlanmak istiyorsanız bunun en iyi yolu bir parçanın tablarını parça parça öğrendikten sonra birleştirerek çalarken geliştirilir. Sağ ve sol elinizin senkronizasyonu çok iyi olmalıdır.Tab çaldıkça ve bunları birleştirip kendi repertuarınızı oluşturduğunuz da doğal olarak parmak hızlarınız da gelişecektir.

Her egzersiz ve çalışmada olduğu gibi hızlanmakta zaman alacak doğal bir süreçtir.Bu sebeple daha parmaklarınız hızlanmaya alışmadan bir anda yüklenerek hızlı birşeyler çalmaya çalışmayın bırakın bunu zaman halletsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu