İnceleme

En iyi mikrofon modelleri 2021: Kayıt yapmak için en uygun mikrofonlar

Shure , Sontronics , iRig ve daha birçok en iyi mikrofon markaları

Bütçenize uygun ve fiyat performans ürünü olarak en iyi mikrofon seçimi yapmak kolay değil. Gitar kaydetmek ya da şarkı söylemek belki de gitar amfisi için mikrofonlama tekniği uygulamak isteyebilirsiniz. Tüm bunlar için farklı kalitede çeşitlerde mikrofonlar bulunmaktadır.

Bu yazımızda genel olarak ev kullanıcılarına hitap eden gitar kayıtları,ses kayıtları gibi gereksinimleri karşılayacak ve aynı zamanda fiyat konusunda da uygun olduğunu düşündüğümüz mikrofon çeşitlerine odaklanacağız.

İster akustik gitarın tonunu kaydetmek isterseniz de sesinizin tüm performansını alabilmek ya da net bir yayın yapabilmek için farklı ihtiyaçlarınız olabilir. Bu sebeple yazımız da mikrofon özelliklerini belirterek sizlerin daha iyi bir seçim yapmanız için destek olmaya çalışacağız.

Sontronics Solo Dinamik Mikrofon

Shure SM58 mikrofon için en iyi alternatif mikrofon modeli

Fiyat: 1500 TL | Tür: Dinamik | Alım modeli: Kardioid | Uygulama: Vokaller, enstrümanlar | Bağlantı: XLR | Güç: Hayır

En iyi mikrofon modelleri listesine ilk giren modelimiz İngiltere’de tasarlanan bu dinamik mikrofon kendisinden daha pahalı birçok mikrofon modelinden daha iyi performanslar elde etmektedir. Super-cardioid alıcıya sahip olan Sontronics Solo net ve eşit ses alma özelliği sayesinde preampta daha net ve sağlıklı sesler almanızı sağlıyor.

Çıkış empedansının ortalama bir mikrofondan daha yüksek olması sayesinde stüdyolarda da rahatlıkla kullanılabilir bir mikrofon.

Ev kullanıcıları için uygun olduğu kadar stüdyo kullanıcıları içinde gerçekten ortalamanın üstünde bir mikrofon olduğunu söylemek gerek.

Eğer bütçeniz yetiyorsa tercih listenize eklemeniz gereken bir mikrofon. Daha fazla bilgi için Zuhal Müzik sitesinden inceleyebilirsiniz.

IK Multimedia iRig Mic Studio

Youtuber ve podcast yayıncıları için en iyi mikrofon

Fiyat: 2000 TL | Tip: Kondenser | Alım modeli: Kardioid | Uygulama: Konuşma | Bağlantı: Mikro USB

Düşük bütçeler her zaman profesyonel düzeyde mikrofonlara ulaşmanıza imkan vermez. Fakat günümüzde podcasting ve Youtube yayıncılığının popülaritesindeki artış sebebi ile, iyi kalitede, basit çalışma mantığına dayanan mikrofonlara olan talepleri arttırdı. Piyasa da bolca farklı seçenek bulabileceğiniz mikrofon var fakat hızlı kurulumu basit kullanımı ve kaliteli ses yeteneği sebebiyle IK Multimedia iRig Mic Studio‘yu bu listeye eklemekte tereddüt etmedik.

iRig Mic Studio, bir dizüstü bilgisayar veya bilgisayar gibi taşınabilir bir cihazda rahatlıkla kullanabileceğiniz tam bir fiyat performans canavarı diyebiliriz.

Daha fazla bilgi için Zuhal Müzik sitesinden inceleyebilirsiniz.

Rode NT1 Mikrofon

Rode NT1 Mikrofon

En uygun fiyatlı kondenser mikrofon

Fiyat: 2500 TL | Tip: Kondenser | Alım modeli: Kardioid | Uygulama: Vokaller, enstrümanlar | Bağlantı: XLR | Güç: Hayır

Evet fiyatı biraz pahalı gelebilir.Bir mikrofona bu kadar para verilir mi diyenler de çıkabilir fakat bu düşünceye sahip olduğunuz sürece kaliteli müzikler yapmayı unutun.

Orjinal Rode NT1 yaklaşık 20 yıl önce piayasa sunulmuştu.Birkaç yıl sonra farklı bir versiyionu olan NT1A piyasaya çıktı. Şu anda piyasada bulunan NT1 mikrofonlar NT1A görünümüne sahip bir tür melez mikrofon diyebiliriz.

Peki, bu yeniden tasarım neleri içeriyor? İlk olarak, klasik favorilere benzer bir ses imzasına sahip olacak şekilde tasarlanmış ancak son derece düşük gürültü sergileyen yeni HF6 kapsülü var. Sonra, dönüştürücünün, harici titreşimleri en aza indirmesi gereken Rycote’un Lyre sistemi kullanılarak mikrofonun içinde asılı olduğu gerçeği var. Rode ayrıca , NT1’in kendi kendine gürültü seviyesini 4.5dBA’da tutan yüksek kaliteli elektronikler nedeniyle dünyanın en sessiz 1 inç kardioid yoğunlaştırıcı mikrofonu olduğunu iddia ediyor.

Shure SV100 Dinamik Mikrofon

Fiyat: 450 TL | Tip: Dinamik | Alım modeli: Kardioid | Uygulama: Vokaller, konuşma | Bağlantı: XLR | Güç: Hayır

Shure SV100 mikrofon vokalden çok Youtube ve podcast için hem ucuz hem de uygun bir mikrofon. En iyi mikrofon listesine girmesini sağlayan özelliklerinden en önemlisi marka kalitesinin yanında fiyatının uygun olmasıdır.

  • Canlı vokal , karaoke, ve sunum için ideal.
  • Kardioid dinamik mikrofon

Shure PGA57 Dinamik Mikrofon

Shure PGA57 mikrofon, ev ve studyo içerisinde rahatlıkla kulanabileceğiniz kardiyoit dinamik enstrüman mikrofondur. Gitar, davul, amfi gibi birçok enstrüman ile birlikte kullanabilirsiniz. En iyi mikrofonlar listesine girmesini sağlayan ise enstrüman kayıtları için özel olarak üretilmiş olması ve fiyatının gerçekten uygun olmasıdır.

İstenmeyen gürültüleri engelleyerek sadece enstrüman üzerinden gelen sesleri kolayca algılayabilen Shure PGA57 dinamik mikrofon uygun fiyatı sebebiyle alınabilecek kayıt mikrofonları öneri listemize giriyor.

Shure MV7

İçerik oluşturma için en iyi kayıt mikrofonu

Shure MV7 dinamik mikrofon podcast ve Youtube videoları hazırlayanlar için gerçekten ideal bir mikrofon.Usb ve XLR bağlantısına sahip olan Shure MV7 dijital ve analog kayda izin vermektedir.

Dahili kulaklık çıkışı da bulunan bu mikrofonun sezgisel özellikleri de gerçekten çok iyi.Otomatik kazanç modu, sıkıştırma,ses tonu rengini ayarlama gibi birçok özelliğe sahip.

Yayıncılar için gerçekten en iyi mikrofon modelleri listesinin başını çekmektedir.

AKG C214 Mikrofon

Gitar amfisi kaydetmek ve mikrofonlama için harika bir seçenek

Fiyat: 4000 TL | Tip: Büyük diyaframlı kondansatör | Alım modeli: Kardioid | Uygulama: Amfi, akustik | Bağlantı: XLR | Güç: Hayır

C214 geniş diyaframa sahip profesyonel kondenser mikrofon, daha üst düzey olan C414 ailesine karşı uygun fiyatlı bir alternatif olarak üretilmiştir. C414 ailesi mikrofonlar gibi C214, mekanik gürültüyü azaltmak üstün kaliteli 1 inç’lik kapsül ile tasarlanmış. 156dB SPL’ye kadar yüksek ses kaynaklarını kaydedebilme yeteneğine sahip olan AKG C214 mikrofon gitar amfilerini kaydemek yani mikrofonlama yapmak için gerçekten uygun bir mikrofon.Ev ortamında kullanmak için biraz tuzlu olsa da cebini yakmayanlar için en iyi mikrofon olabilir.

Daha fazla bilgi için Elit Müzik websitesini ziaret edebilirsiniz.

Behringer C-1 Condenser Mikrofon

Behringer C-1 Kondenser Giriş Seviyesi İçin En İyi Mikrofon Modellerinden Birisidir.

Eminim en çok bakılan mikrofonlardan birisidir. Fiyatının uygun olması sebebiyle en çok tercih edilen kondenser mikrofonlardan birisidir. Pek uygun fiyatlı olması onu kötü bir mikrofon yapar mı? Tabi ki hayır.

Ev kullanıcıları için giriş seviyesinde ve yeterli gelebilecek en iyi seçeneklerden birisidir.Kondenser mikrofon olması sebebiyle dinamik mikrofonlara göre müzisyenler için daha iyi bir seçenek olabilir.Tabi bu fiyat aralığı için söylemek daha doğru.

48V phantom beslemeye sahip olan Behringer C-1 modeli kayıt almak iseyen şarkı söylemek isteyen ve enstüman kaydı yapmak isteyenler için giriş seviyesinde en iyi mikrofon modellerinden birisi.

Alternatif olabilecek fiyat performans canavarı mikrofon çeşitleri biliyorsanız yorum kısmına yazmaktan çekinmeyin.

Kondenser Mikrofon Nedir ?

Kondenser Mikrofon Nedir? Kondenser mikrofon ses yakalama ve entrüman kayıtları için ideal bir seçimdir. Kayıt stüdyolarında genellikle kullanılan temel mikrofon tipleridir. Geniş frekans algılama yetenekleri sayesinde dinamik mikrofonlara göre daha fazla ses algılayabilir. Kondenser mikrofonlar 48V phantom güç bağlantısı ile çalışmaktadır.
Kaçırmayın !!!  Jackson JS22 Dinky Elektro Gitar İnceleme

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu