İnceleme

Gitaristler İçin En İyi 10 Chorus Pedalı

Analogdan Dijitale Müzik ve Yaşam Olarak En İyi 10 Chorus Pedalını İnceliyoruz.

Bugunkü anlamıyla pedal olarak ilk chorus pedalı 1970 yıllarında ortaya çıkmıştı.Bunun en iyi örneği ise BOSS CE-1 Chorus modeliydi.

Ancak chorus pedalları ilk olarak kendini 80li yılların başında gösterebildi ve en parlak dönemlerini bu yıllarda yaşadılar.

Seksenlerde chorus efekti kullanımı o akdar belirgindi ki, neredeyse parçalar sadece chorus efekti ile yapılmış  gibiydi.

BOSS CE-1 Chorus Pedal
BOSS CE-1

Chrous efektinin o yıllarda birçok şarkıya şekil verse de Nirvana’nın “Come As You Are” parçasının giriş kısmı gibi güzel parçalarda ortaya çıkardı.

Bu günlerde, chorus sesleri her tarzda duyulmaya devam ediyor ve ürün çeşitliliğinin artması sebebiyle analog, dijital, ince ve ışıltılı aynı şekilde çok büyük tasarımlar görmek mümkün.

Bu yüzden Müzik ve Yaşam olarak, gitaristler için en iyi 10 chorus pedalı listesi hazırladık.

Boss CE-2W Waza Craft

Boss CE-2W Waza Craft Chorus Pedal
Boss CE-2W Waza Craft Chorus Pedal

Boss CE-2 Chorus Pedalı ve abisi selefi CE-1 (Roland Jazz Chorus amfisinde bulunan aynı efekt ile), Yetmişlerin ve Seksenlerin sonlarında chorus seslerine yön veren 2 ürün oldular. Bu yüzden Boss, sevilen CE-2’nin düzenlenmiş versiyonu olan CE-2W yani Waza Craft versiyonunu sunduğunu duyurduğunda herkes tarafından merak uyandırmıştı.

CE-2W Waza Craft, pedalın en önemli özelliği iki Boss efektini bir araya getiriyor.

Eski CE-2 ve tüm chorus efektlerinin annesi, yukarıda resmini gördüğünüz CE-1’in sesleri yeni modelde bir araya getiriliyor.

Aynı işlemi daha önce Boss DC-2W Dimension C modelinde de görmüştük.

İncelediğimizde CE-2, CE-1 chorus veya CE-1 vibrato modlarını seçmek için mini üçlü açma / kapama düğmesi hariç, stereo chorus/ vibrato efektleri sunan ikinci bir 1/4 inç çıkış jakı (yalnızca doğrudan) ve kauçuk açma / kapama düğmesinin pedine yerleştirilmiş Waza Craft logosu bulunuyor.

Eğer o eski Boss CE-1 seslerini denediyseniz yada eski parçaların seslerini arıyorsanız  Boss CE-2W Waza Craft tam size göre.

Detaylı inceleme için Boss sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Way Huge Smalls Blue Hippo Analog Chorus

Way Huge Smalls Blue Hippo Analog Chorus
Way Huge Smalls Blue Hippo Analog Chorus

Way Huge Smalls Blue Hippo Analog Chorus kendine has orjinal özelliklere sahip olan ses kalitesi büyük ama kendisi küçücük bir chorus pedalı.

Avuç içine sığacak kadar küçük olması onu hem diğer rakipleri kadar kaba yapmıyor hemde pedalboard üzerinde az yer kaplamasını sağlıyor.

Tasarım açısından Smalls Blue Hippo, iki ayar arasında geçiş yapmak için Vibe / Chorus düğmesi ile Speed ve Depth kontrollerine sahip.

Sert ve kalın tonlara sahip olan bu ürünü bulursanız denemenizi tavsiye ederiz.

MXR EVH 5150 Chorus

MXR EVH 5150 Chorus
MXR EVH 5150 Chorus

Van Halen hayranı birisi olduğunuzu düşünüyorsanız bu MXR EVH 5150 Chorus tam size göre.

Zaten isminden de anlayacağınız üzere Eddie Van Halen tonları için üretilmiş bir chorus pedalı.

High-gain amfiler ile birlikte kullanırsanız ve üzerinde ki ayar potanslarını 10-12 yönünde ayarladığınızda tam olarak Van Halen tonlarını yakalayabilirsiniz.

TC Electronic Corona Chorus

TC Electronic Corona Chorus
TC Electronic Corona Chorus

Çoklu chorus efektleri ve TonePrint teknolojisi sunan küçük bir pedal

Düzgün, kullanımı kolay ve hepsinden önemlisi harika bir chorus pedalı istiyorsanız, TC Electronic Corona’dan başkasına bakmayın. Üzerinde sadece 4 adet potansiyometre bulunan kompakt bir pedal.

Bu ayar potansları sırasıyla Speed, Depth, FX level ve Tone, ayrıca üzerinde stereo ve mono giriş / çıkışlar jackları bulunuyor.

Ürünün en dikkat çekici özelliği ise dikkat ederseniz üzerinde 3 kademeli küçük bir switch var.

Buradan 3 farklı ton yelpazesine geçiş yapabiliyorsunuz.

Bu ayarlardan Tone Print teknolojisine getirdiğinizde mini usb girişi aracılığıyla bilgisyar üzerinden yaptığınız ayarları pedala aktarabiliyorsunuz.

Buda gerçekten geniş bir kişiselleştirilebilir chorus tonları oluşturuyor.

Walrus Audio Julia Analog Chorus/Vibrato

Walrus Audio Julia Analog Chorus Vibrato
Walrus Audio Julia Analog Chorus Vibrato

Gelişmiş kontrol özelliklerine sahip tamamen analog bir Chorus / vibrato

Julia, içinde paketlenmiş çok sayıda koro sesi bulunan tamamen analog, zengin özellikli bir pedaldır. Standart Speed ve Depth kontrollerine ek olarak pedal, LFO gecikmesi için Lag ayarına da sahip.

Ek olarak, sinüs ve üçgen dalga şekilleri arasında geçiş yapan analog devre,bypass ve LFO için Led göstergesi gibi güzel özelliklere sahip lavanta renginde bir kasada gelen güçlü bir chorus pedalı.

Elektro-Harmonix Small Clon

Elektro-Harmonix Small Clon
Elektro-Harmonix Small Clon

Nirvana’nın “Come As You Are” parçasında duyulan ve kullanılan Pedalın yeniden düzenlenmiş ve küçük hali olan Elektro-Harmonix Small Clon.

Fiyatı uygun ayarları kolay ve rüya gibi efektlere sahip bir gitar pedalı.

Small Clon Chorus Pedalını kullanmak kolaydır, seviye ayarı Depth ayarı giriş çıkış jackları ve bypass düğmesi ileşeklinde üretilen pedalın ayrıca 9V güç soketi bulunuyor.

Bu pedal birçok EHX pedalında olduğu gibi sizi sizden alabilir.

EarthQuaker Devices Sea Machine V3

EarthQuaker Devices Sea Machine V3
EarthQuaker Devices Sea Machine V3

Müzik çalışmalarınız için en geniş ton yelpazesi sunan pedallardan birisi, Sea Machine üzerinde çalışabileceğiniz birçok kontrol düğmesi bulunmakta.Bu sebeple çok detaylı ses ayarları yapma imkanınız bulunuyor.

Tabi bu kadar çok ayarın olması ve geniş ton aralığı istediğiniz sesi bulma konusunda hem pozitif hem negatif olabilir.

Aradığınız bir chorus ses efekti varsa bu gitar pedalı tam size göre.

Fender Bubbler Chorus

Fender Bubbler Chorus
Fender Bubbler Chorus

Fender analog chorus pedalı olan Bubbler Chorus size farklı bir deneyim yaşatabilir. Analog pedal konusunda farklı bir devre sunan Fender Bubbler Chorus’da sinüs ve üçgen dalga haricinde yeni bir ses dalgası daha eklemiş.

Üzerinde  bulunan Slow/Fast Anahtarı ile sesleri daha iyi ayarlamanızı sağlar.

Bulursanız kaçırmayın derim.

Seymour Duncan Catalina

Seymour Duncan Catalina
Seymour Duncan Catalina

Yenilikçi ve çok yönlü bir analog chorus pedalı.Bu pedal size birçok değişik tonal imkanlar sunar.Üzerinde barındırdığı ”Dynamic”modu ile tuşenize göre farklı yoğunlukta chorus efekti duymanızı sağlar..Ayrıca expression pedal girişi ile chorus yoğunluğunu ayağınıza ayarlamanıza imkan verir..

DigiTech Nautila

DigiTech Nautila
DigiTech Nautila

Fırtınalı okyanusların bir şarkısını söyleyin ve Nautila Chorus / Flanger ile sakin denizlerde yüzün.

Bu kontroller, sekiz koro veya dört flanş sesi ekleyebilmenizi ve daha sonra dalga formlarını Drift düğmesi ile gerçek zamanlı olarak karıştırıp biçimlendirebilmenizi sağlar. Anlık ayak pedalını basılı tutarak modülasyon hızını gerçek zamanlı olarak değiştirin ve daha sonra akıntılarda seyahatinize devam etmek için bırakın.

Nautila, mevcut pedal tablonuza kolayca entegre etmek için bir 9VDC güç kaynağı kullanıyor.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

2 Yorum

 1. Maxon cs-9 pro kullandığım en iyi chorus. Boss ce-2 w yanında halt yemiş. Maxon genellikle ülkemizde bulunmuyor ama ebay de 250usd. Gidin bi deneyin derim.

  1. Bora Bey yorumunuz için teşekkür ederim.
   Zevkler ve renkler tartışılmaz tabii ki.
   Ancak yazımızda da bahsettiğimiz gibi bu işin atası denecek kadar köklü bir efsane modelden bahsediyoruz şu anda ondan daha kaliteli illa ki modeller mevcuttur.Ama onunda bir klası var 🙂
   Maxon CS-9 Pro yu bir arkadaşım tavsiye etmişti.
   Evet ülkemizde bulmak biraz zor.
   Eğer mümkün olursa sizin için deneyeceğim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu