Gitar

Gitar sap çeşitleri,çalma stilleri ve harflerin anlamları

Gitar alırken sap profilinin şeklini göz ardı etmeyin.

Belki de bir gitarın en çok gözden kaçan (veya tanınmayan) özelliklerinden biri sap (neck) profilidir. Pek çok gitarist için, sap profil yapısı gitar seçimi yaparken özellik listesinde yer almıyor.Manyetikleri,hangi ağaçtan yapıldığı,köprü çeşidi gibi özelliklere dikkat ederken sap profillerini çoğu gitarist görmezden geliyor.Belkide kritik bir özellik olmamasından kaynaklı olabilir ya da gitar sapları hakkında bilginizin olmayışıdır.

Gerçek şu ki, bir gitarist olarak, gitar sap profilinin çalma şekliniz üzerinde iyi etkisi vardır. Tamam gitarın işleyiş şekli değil , tonu değil ama size verdiği hissiyat çok önemlidir.

Her üreticinin profilini analiz edecek vaktimiz yok, ancak bu yazıyı bitirdikten sonra gitar sap profilleri hakkında kesinlikle sağlam bir temele sahip olacaksınız.

Gitar Sap Profili Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse gitar sapı, burgudan başlayıp gövdeye kadar olan üzerinde klavyenin bulunduğu kısımdır.”Sap profili” terimi ise gitar sapının enin e olan kesiti ve şeklini ifade eder.Profil farklılıkları gitar çalarken gitariste verdiği hissiyata göre değişiklik göstermektedir.

Herhangi bir gitarın sap profilini araştırmadan elinize aldığınızda “bu gitarın klavyesi sert” gibi ifadeler düşünmeye başlayabilirsiniz.İşte en büyük hata burada başlar.

Aşağıda ki resimde farklı gitar sap profilleri gösterilmektedir.İlk bakışta size farklı gelmese de alacağınız gitarın özellik listesinde sap (neck) profil tipini görebilirsiniz.

Gitar sapları

Yıllar içinde farklı şirketler tarafından üretilen çeşitli sap profil şekilleri vardır. Ayrıca bunları kullanan ve tercih eden milyonlarca gitarist var. Bir gitarist tüm özellikleri aynı sadece sap profili farklı olan bir gitar arasında çalma hissiyatı sebebiyle seçim yapabilir.

En yaygın şekillere ve bunların bildirilen özelliklerine bir göz atalım!

Gitar Sap Profil Numaraları Ne Anlama Gelir?

Mevcut sap (neck) profili isimlendirme sistemi, profil şekillerini tanımlamak için tek harf kullanır. Tahmin edebileceğiniz gibi, Fender bu sınıflandırma yöntemini yaygınlaştırmaktan sorumludur. Fender başlangıçta sap profil isimlerini 3 ana gruba ayırdı.Bunlar; C, U ve V sap profil isimleridir.

C Profil

Gitar saplarında C profil geçmişte olduğu gibi günümüzde de çoğu elektro gitarda bulunabilen standart sap profilidir.Bazen, C profil gitar sapları U profil gitar sapları ile karıştırılabilir.

Bu karışıklığı önlemek için aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.

U Profil

Yukarıda belirtildiği gibi, U profili genel olarak bir C profiline çok benzer.Ayrıca genellikle görünür şekilde dikey köşelere sahiptirler. U profili kullanan birçok gitar modeli kaba,ağır,hantal gibi tabirlere maruz kalırlar.

Gitar sapları yapılarından U profili, elleri daha büyük olan oyuncular için harikadır. El boyutundan bağımsız olarak akor çalışması yapmak için çok rahat bir yüzey sağlar.

V Profil

V Profil sap yapıları birçok gitarist tarafından sevilmemiş olsa da bazı özel gitaristler için uygun bir sap yapısıdır.Örneğin Eric Clapton gibi Blues gitaristleri ve baş parmağını yatay olarak klavye üzerinde kullanan gitaristler için avuç içine sapın iyice oturması sebebiyle tercih ediliyor.

Hard,Soft ve Medium olarak 3 farklı seçeneği mevcuttur.

D Profil

D Profil saplar standart olan C profile benzemektedir.Günümüz modern gitarlarının bir çoğunda D profil saplar bulunmaktadır.D Profiller standart C profillere göre daha geniş bir ön yapıya sahip olsa da arka kısmı daha basık bir yapıda olduğundan rahat bir kullanım sunmaktadır.

Fender C profilden D profile doğru giden bir sap yapısı sunduğu bazı modelleri ile farklı bir bakış açısıda yakalamaya çalışmaktadır.

Asimetrik Sap Profili

Asimetrik sap profilleri standart bir profil şekli olmadığı için farklı tasarımlarla karşımıza çıkabilir.Her gitar modelinde göremeyeceğiniz bu sap profil tipinin amacı bas teler ile tiz teller arasında parmak hareketlerini daha kolay hale getirmek için üretilirler.

Gibson ve PRS gibi markaların kendine has asimetrik sap profili sunduğu modelleri mevcuttur.

 

 

Kaçırmayın !!!  Epiphone Les Paul Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu