Müzik

Kitabevinde Başlayan Müthiş Hikaye Ibanez Gitarlarının Tarihi

Bir kitabevinde başlayıp dünyaya yayılan müthiş gitar markası Ibanez

Ibanez gitar her gencin ilk tercih ettiği gitar markalarından birisidir.Müzik ile olan iletişiminde önemli rol oynayan markaların başında gelir.

Birçok kişinin farklı müzik duygularına yönelik gitarlar üreten nadide bir firmadır.

Japon bir kitabevinin parçası olarak başlayan Ibanez , yıllar içerisinde dünyanın önde gelen gitar firmalarından birisi oldu. Soilwork grubu gitaristi Dirk Verbeuren, efsane Eddie Van Halen gibi gitaristler, en çok bilinen ve en sevilen projelerinde Ibanez gitarları çaldılar.

İbanez Markasının Kısa Tarihi

1908 yılında, imparator Meiji döneminde Japonya’nın hızlı modernleşmeçağı yaşıyordu.Bu yıllarda modernleşmeninde etkisiyle girişimci Hoshino Matsujiro, Nagoya’daki Hoshino Shoten kitabevini kurdu. Kitap ve gazetelerin yanı sıra, Hoshino notalar ve bazı müzik aletleri satıyordu. Özellikle popüler satış yapılan, Japonya’yı Avrupa ve Kuzey Amerika ile ticari hacminin büyük olduğu Batı enstrümanları oldu.

Çok geçmeden, Hoshino akustik gitarların satış hacminin yüksek olduğunu ve hem düşük maliyeti hemde öğrenim kolaylığından dolayı çok talep gördüğü için bu alana yöneldi.

İspanyol luthier Salvador Ibáñez é (1854-1920) akustik gitar ithalatı için yan bir kuruluş olan Hoshino Gakki Ten şirketini kuruldu.

Müşterilerinden gelen satışlar ve geri bildirimlerden edindiği bilgiler sayesinde, Hoshino Gakki kısa süre sonra, Ibáñez ile bağlantısı olmasa da, ilk başta İspanyol luthier Salvador İbanez isminde akustik gitar adı altında gitar satışlarında büyük bir ivme kazandı.

Hızlı bir büyümenin ardından 1935 yılında gitar markası olarak Ibanez isminde son ve nihai karar verildi.Bu şekilde günümüze kadar gelen mükemmel bir gitar markası oluşmuş oldu.

Modern Bir Mucize

II. Dünya Savaşı Ibanez için zor bir dönemdi. Müzik enstrümanları askeri sebeplerden dolayı gölgede kaldı.

Kaçırmayın !!!  Heavy Metal Müziğe Yön Veren 5 Gitarist

 Bu sebep ile İbanez gitarlarını üreten şirketin Nagoya’daki fabrikası ABD Hava Kuvvetleri tarafından baskılar sonucu imha edildi.

Ayrıca ülkedeki maddi sıkıntılar sebebi ile Ibanez’in ciddi ve uzun bir molaya ihtiyacı vardı.

1955 yılında Hoshino Matsujiro’nun torunu Hoshino Masao, halen kullanımda olan Nagoya’daki fabrikayı yeniden inşa etti ve dikkatini Ibanez’in ihtiyacı olan bir konuya çevirdi. Rock’n Roll….

1950’lerde rock müziğin patlamasıyla birlikte, elektro gitarlar büyük revaç yakaladı ve Ibanez firması bu trendi yakalamak zorunda olduğunun bilincine vardı.

Ayrıca bu yıllarda elektro gitarların piyasaya çıkmasıyla elektronik aksamların popülerliği sayesinde firma Ibanez EG1800 ve Guyatone LG-30 modelini piyasaya sürdü. Gitar ve amplifikatör üretimine ek olarak, şirket aynı zamanda davul ve bas gitar üretmeye başladı.

Ibanez yüksek satış hacmi sayesinde siparişlere yetişemediği için başka firmalar ile tedarik konusunda anlaşmalar bile yapmaya başladı.

1962’de,Tama Seisakusho Incorporated, elektrikli aletler ve aksesuarlar üretmek için kuruldu. Aynı zamanda akustik ve klasik gitar konusunda da üretimlere devam edildi.

Tama Seisakusho Incorporated firması sizinde tahmin ettiğiniz gibi Metallica’nın vazgeçilmez davul markası TAMA’dır.

Ibanez firmasını bu denli tercih edilme sebebi nedir?

Bunu birkaç madde de incelersek;

 • Ucuz elektronik: 2.Dünya savaşında elektronik , endüstriyel bir avantaj sağladı.
 • Dünya çapında savaş yorgunluğu sebebiyle eğlence sektörü gelişme sağladı.
 • Ibanez firması ilk kurulduğu günlerden 2.Dünya savaşına akdar uzun bir tecrübeye sahipti ve mvcut altyapısı ile elektro gitar konusunda hızla yükselebildi.

Ancak Ibanez dünya çapında bugün ki kadar ünlü olmadan önce, rezil olduğu dönemlerden de geçti.

Japonya dışında diğer ülkelerde yer edinmek için işledikleri suç gerçekten gözardı edilmezdi.

Ibanez Firmasının Kara Tarihi

Rock and roll müziğinin Batı ülkelerinde büyük bir akım olduğu dönemlerde Ibanez firması Japonya dışında özellikle de Kuzey Amerika’da kendine yer edinmeye çalışıyordu.

Kaçırmayın !!!  Portakal Kasa Gitar ile Gitar Öğrenmek

Özellikle Amerika’da Gibson ve Fender gibi gitar firmaları kalitelerinden ödün vermeden ürettikleri gitarlar gerçekten büyük maliyetlere çıkıyordu.

1965 yılında “Elger” markası altında el yapımı gitarlar yapan gitar yapımcısı Harry Rosenbloom, üretimden vazgeçmeye karar verdi. Fender ve Gibson gibi firmalar ile yarışamayacağını anlayan Harry Rosenbloom , Ibanez firması ile anlaşarak firmanın Kuzey Amerika’daki distribütörlük şirketi Medley Music Company kuruldu.

Hem Hoshino hem de Rosenbloom markalaşmanın formülünü buldu: Görünüş her şeydir.

O yıllarda , başarılı şirketlerin tasarımlarını kopyalamak ve ürüne kendi isimlerini koymak oldukça yaygındı. Bu, telif hakkı açısından yasal olsa da ahlaki açıdan gerçekten kötü bir anlayıştı.

Bu düşünce ile Ibanez, Gibson gitarlarının gövde ve neck tasarımını, özellikle de ünlü Gibson Les Paul modelini kopyalamaya başladı; Gibson gitarlarının tasarımını seven ancak alacak durumu olmayan birçok amatör gitarist bu sayede aynı tasarıma sahip farklı bir alternatif bulmuş oldu.Ibanez gitar.

Ibanez Les Paul gitarları 70’li yılların sonlarında orjinal Gibson Les Paul modellerine kıyasla neredeyse yarı yarıya fiyat farkına sahipti.

Gibson 1977 yılında dayanamayarak Kuzey Amerika’da bulunan Ibanez firmasını tasarım kopyaladığı için mahkemeye verdi.Yaklaşık 1 yıl sonra mahkemeye çıkan Ibanez firması sahibi Hoshino telif sorunlarını aştı.

Fikri mülkiyet davasından bir şekilde yırtan Ibanez tam 20 yıl boyunca Amerika’da büyük bir müşteri portföyü oluşturdu. Ibanez müşteri ağının genişlemesi sayesinde Ibanez Roadstar ve bugün bildiğimiz modellerinden Iceman modellerini piyasaya sürdü ve kendi tasarımlarını yapmaya karar verdi.

Ibanez’in 80’lerdeki Başarı Hikayesi

Orjinal tasarımlarını piyasada diğer markalara kıyasla daha ucuza ve kaliteli sunan Ibanez gitarlarını daha geniş kitlelere satabilmek için uzun yılların tecrübesi ile yeni bir girişim yaptı.

Ünlü isimlerin imzalı gitarları…

Kaçırmayın !!!  FET Kompresörü Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ibanez firması endüstride tanınan saygı duyulan bir marka haline gelmişti.

İmzalı gitar fikrini hayata geçiren Ibanez gerçektende fırsatları çok iyi görüyordu.

Steve Vai ile anlaşan Ibanez onun imzalı gitarlarını satışa sunmaya başladı.

Tabii Ibanez ve Steve Vai gibi bir müzisyenin bir araya gelmesi şanssız bir hikayeden büyük bir reklam fırsatına dönüşmüştü.

1986’da, Steve Vai, Fender ve Gibson firmalarının ürettiği gitarların kendi isteklerine cevap vermediğini dşünüyordu. İşte tam bu sıralarda Steve Vai’nin gitarı bir tur esnasında çalındı.

Bunu duyan Ibanez firması fırsatı gördü ve Steve Vai’ye onun istediği özelliklere sahip bir gitar tasarlayabileceğini söyledi.

Bu durumu bir prodüksiyona çevirmek isteyen Vai ile Ibanez anlaşmaya vardılar. ve olaydan birkaç ay sonra, Ibanez JEM doğdu ve bu gitar 1987’de Vai’nin ellerinde sahneye çıkmaya başladı. Ayrıca Vai, sağlam bir yedi telli elektro gitar olan Ibanez Universe’yi de tasarladı.

Steve Vai’den sonra bir zamanlar Japonya’nın köşelerinde gitar satan bir kitabevi olan firma Van Halen grubunun gitaristi David Lee Roth ve Ozzy Osbourne ile anlaşarak imzalı gitarlar üretmeye başladı.

1990’lı yıllarda şirket rock müzisyeni Joe Satriani ve caz gitaristi Pat Metheny ile ilişkiler kurdu.

Steve Miller,Slipknot grubunun kurucusu ve bas gitaristi Paul Gray gibi birçok ünlü kişi ile anlaşmalar yapan firma Güney Kore ve Çin ile de atılımlar yaparak maliyetleri düşük ve kalitesi yüksek gitarlar üretmeye devam etti.

Bugün kullandığımız en çok tercih edilen gitar markalarından olan Ibanez gitarlar Japonyada ki bir kitabevinden işte böyle çıktı.

2008 yılında 100.yılını kutlayan Ibanez hayatına büyük bir başarı ile devam ediyor.

Referanslar:

 1. http://vintageibanez.tripod.com/sixties.html
 2. https://ja.wikipedia.org/wiki/%E6%98%9F%E9%87%8E%E6%A5%BD%E5%99%A8
 3. https://web.archive.org/web/20090914161424/http://www.hoshinogakki.co.jp/hoshino_e/history/index.html
 4. https://reverb.com/item/13160322-ibanez-sx72-masa-commemorative-transparent-red
 5. https://reverb.com/handpicked/japanese-vintage?year_max=1959&year_min=1950
 6. https://www.guitar-muse.com/image-gallery-ibanez-guitars-1930-2010-3236
 7. https://www.premierguitar.com/articles/Ibanez_Lawsuit_Era_Les_Paul_Custom_Copy
 8. http://s93105080.onlinehome.us/Ibanez-Catalogs/
Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu