Gitar Akorları

Gitar Akorları-Bilmeniz gereken en havalı 25 gitar akoru

Gitar akorları dağarcığınızı genişleterek daha farklı sesler üretebilirsiniz.

Gitar akorları konusunda farklı akor çeşitlerini öğrenmek her zaman sizin yararınıza olacaktır.Temel gitar akorları öğrenerek belirli bir seviyeye gelmiş olsanız da bazen çaldığınız şarkılarda bir eksiklik olduğunu farketmediniz mi?

Bu şarkının içerisinde sanki daha farklı bir akor olması gerekiyor dediğiniz olmadı mı? İşte tam da bu noktada kolay gitar akorları ile şarkı çalmayı bırakıp farklı akorlar ile seslerinizi güçlendirmeniz gerekmektedir.

Aşağıda vereceğimiz akorların daha kolay ve farklı diyagramları mevcut fakat burada gösterdiğimiz kalıplar size farklı bakış açıları sağlayacaktır.

Bu yazımızda derlediğimiz tam 25 adet muhteşem gitar akorları ile siz de çaldığınız şarkılara farklı sesler katabilirsiniz.Akor dağarcığınızı genişleterek hem kulağınızı geliştirebilir hem de gitar çalma konusunda ufkunuzu açabilirsiniz.

Bakmak isteyeceğiniz bazı mükemmel konular;

Klasik ,akustik ya da elektro gitar çalmanız farketmez bu akorları teli olan her gitarda çalabilirsiniz.Oolimo sitesinden aldığımız destek ile hazırladığımız 25 muhteşem gitar akorunu sizlerle paylaşıyoruz.

İşte başlıyoruz.

F (Temel Bare Akoru)

f akoru nasıl basılır
F Akoru

Yazımızın başında farklı gitar akorları olacağını söylemiştik ancak F akoru bareli bir akor olduğundan bu konudan kaçan yeni gitaristler olduğunu biliyoruz.F akoru konusunda daha detaylı bilgiye ulaşmak için makalemizi okuyabilirsiniz.

Kaçırmayın !!!  Fm Akoru - Fa Minör Nasıl Basılır? En Kolay 2 Yolu

C Akoru (Alternatif)gitar akorları

C akoru hepimizin bildiği temel akorlardan birisidir.Fakat C akoruna ufak bir dokunuş ile farklı bir ses yakalamak mümkün. C akoru Do majör-Mi Majör ve Sol Majör seslerinden oluşmaktadır. Bu seslere ince mi telinin 3.perdesinde bulunan G(sol majör) sesini de eklediğinizde daha farklı bir C akoru elde etmiş olacaksınız.

C / G Akoru

gitar akorları

C/G akoru sizinde aklınıza hemen geleceği üzere C ve G akoru arasında sıkışıp kalmış bir akor diyebilirsiniz.Yukarıda belirttiğimiz C akorundan tek farkı yüzük parmağınızı mi teli üzerinde sol sesine getirmeniz olacak.Bu sayede C akoru içerisinde bulunan Sol sesini bas şeklinde vererek yapacağınız ritimlere havalı bir ses katmak olacak.

F5 (Power Akor)

gitar akorları

Power akorlar genellikle elektro gitarlarda güçlü distortion sesleri üretmek için kulanılırlar.Fakat bu klasik ya da akustik gitarlarda kullanılmasına bir engel değildir. F5 power gitar akorunu çalarken alttaki 3 teli susturduğunuzdan emin olun.

Csus2 (Drop D)

Csus2 akoru normalde bareli basılabilen bir akor fakat D Drop akort yaptığınızda kullanacağınız diyagram yukarıda ki gibidir.Farklı ve biraz sert tonlar alabileceğiniz mükemmel bir gitar akorudur.

D5 Akoru(Genişletilmiş)

İşleri biraz zorlaştıralım mı? Akorlar sadece birbirine yakın birkaç ses ya da bare kalıpları ile olmuyor bunu artık kabul edin.

Eğer farklı ve güzel sesler elde etmek istiyorsanız basit akorlardan artık vazgeçme zamanınız geldi.D5 akoru power akor olmasına rağmen extented yani genişletilmiş versiyonu ile ufkunuzu genişletebilirsiniz.

Genişletilmiş akorlar 2 oktavı da içermektedir.

E5 / B Akoru

Bu akoru basmaya çalışırken ilk başta “aman tanrım didim” diyebilirsiniz.Aslında bu akor bir power akor fakat 5’li akorlara göre daha güçlü bir sesi var.

A5 / E Akoru

A5/E akoru yine A5 akorunun genişletilmiş versiyonudur.Keyifli bir gitar akoru olduğu için üzerine düşmeniz de fayda var.

Bm7 Akoru

Bu akor hepimizin sevdiği bir gitar akoru. Orta parmağınız ile bare basmak zor olabilir fakat standart bare akorlar kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Caz veya hafif blues müziklerde kullandığınızda güzel işler ortaya çıkacaktır.

Kaçırmayın !!!  B Akoru Nasıl Basılır? (Çok Kolay)

Bm6 Akoru

Si minör 6’lı yani Bm6 akoru sizlere bas sesi ile birlikte farklı ritimler ile güzel ve hoş sesler üretecek bir gitar akorlarından birisidir.

B13 Akoru

Caz-blues, gypsy jazz ve hatta funk için ideal olan B13 akoru, biraz parmaklarınızı zorlayacaktır ama çok yönlü bir akor olduğu kesin.

A / C# Akoru

Bob Marley’in P-90 manyetikler ile reggae tarzı muhteşem çalım şekli, genellikle üç telde çalınan bazı çok basit akor şekillerine indirgenir. Bu şekil, ‘E-shape’ bir bare akorunun ilk üç dizisidir. 5. pozisyonda da A akorudur ve C# en düşük notadır. Gerçek Bob Marley hissi için staccato tekniği ile bu akoru çalabilirsiniz.

G Akoru

G akoru yani sol majör akoru hepimizin bildiği bir gitar akoru.G akoru ile ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.Burada göstereceğimiz G akoru ise temel akordan biraz farklı.Sebebi ise Paul McCartney tarafından ünlü olan bir akor.Kütüphanenize eklemenizde fayda var.

Em Akoru

Em (mi minor) akorunu bilmeyen yoktur. Hepimiz o basit akor diyagramını öğrendik.Peki bu akoru farklı pozisyon ve oktavlar da çalarsak nasıl bir ses elde ederiz ve nerelerde kullanabiliriz?

The Beatles grubunun Blackbird isimli parçasında bu akor kullanılmış.Modern pop rock sanatçısı James BayHold Back The River isimli parçasında da kullandığını biliyoruz.

Siz hangi şarkınız da kullanacaksınız?

F # 7add11

Gitar akorları içerisinde 5. 9. ve 11. akorlar kafanızı karıştırabilir.Bu akoru bastığınız da bareli akorlar içerisinde bildiğiniz bir akor kalıbına çok benzeteceğinizden eminim.

Çalın. Bakalım bu akorun sesi ne kadar hoş.

Bsus4 Akoru

Güçlü bir sus akoru denemek istiyorsanız bu Bsus4 akoru tam size göre.Gitar akorları arasında sus akorların yeri gerçekten farklıdır.Denemenizi tavsiye ederim. Diyagramda “T” işareti gördüğünüz teli baş parmağınız ile susturun.

Kaçırmayın !!!  C7 Akoru Nasıl Basılır?

B majör akoru B (1), D # (3) ve F # (5) tonlarına sahiptir ,B sus4 akoru ise B (1), E (4) ve F # (5) tonlarına sahiptir. B sus4 yerine B sus (sus = sus4) yazabilirsiniz.

Cadd9 Akoru

Add9 akorları çok parlak, pozitif bir sese sahiptir. Müziğinizin tarzı bu olumlu karaktere izin veriyorsa, herhangi bir düz majör akoru yerine add9 akoru ile değiştirerek daha güzel sesler elde edebilirsiniz.

Parlak, neşeli veya akustik rock sesleri arıyorsanız, o zaman bu akor tam da sizin için.

E7sus4 Akoru

E7sus4 akoru (E7sus ya da Esus7) E (1), A (4), B (5) ve D (7) tonlarından oluşur. Kararlı ve kendinden emin bir ses tonuna sahip olan bu bareli gitar akoru ile güzel ritimler atabilirsiniz.

A6 Akoru

A6 akoru country ve rockabilly stillerinde çalınan harika bir gitar akorudur. A6 akoru A (1), C # (3), E (5) ve F # (6) tonlarına sahiptir. 6’lı akorlar karanlık, melankolik karaktere sahiptir.

D6 / 9 Akoru

D6/9 akoru D (1), F # (3), A (5), B (6) ve E (9) seslerinden oluşmaktadır.Fakat teknik sebeplerden ötürü A sesi bu diyagram üzerinde basılmamaktadır.

Daug Akoru

Rock ‘n’ roll’un öncüsü Chuck Berry hayranları tarafından oldukça tanınan bir gitar akoru olan Daug akoru “No Particular Place To Go” parçasında ilk çalınan akordur. Ayrıca blues parçalarında standart bir D7 akoru yerine kullanmayı deneyebilirsiniz.

EmMaj9 Akoru

Basit bir basılış şekli olmasına rağmen hoş ve güzel ara sesler oluşturabileceğiniz güzel bir akor.

E7 # 9 Akoru

Jimi Hendrix akoru olarak bilinen 7 # 9 akoru, ustanın birçok parçasında duyulmakta.Ayrıca caz müzikte ve 20. yüzyılın başlarında klasik müzikte uzun zamandır kullanılmaktadır.

D7 # 9 Akoru

Tipik Jimi tarzında, blues-rock ve funk soundları çalmak istediğinizde elinizin altında bulunması gereken bir akor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu