Müzik

Şarkı Aranjmanı Yapmak için 14 Muhteşem Fikir

Müzik yapmak konusunda ciddiyseniz, aranjman süreci de beste süreci kadar önemlidir.

Şarkı aranjmanını eğer doğru yaparsanız, elinizde hit bir şarkı olabilir fakat karmaşık düşünceler en harika besteyi iğrenç bir hale getirebilir.

İşte daha iyi aranjmanlar yaratmak için yapabileceğiniz harika fikir.

1. Uzmanlardan öğrenin

En sevdiğiniz parçaları dinleyin ve yapılan düzenlemelerde neler olduğunu bulmaya çalışın. Ne kadar çok dinlerseniz, o kadar önemli küçük ayrıntıları şarkı içerisinde duyabilirsiniz.

2. Kendi yaptıklarınızı eleştirin

Arada sırada, bir adım geri atmaya ve kendi düzenlemelerinizi analiz etmeye çalışın. Bir parçaya duygusal olarak bağlanmak kolaydır, ancak bir parça yeteri kadar iyi olmuyorsa, boşverin gitsin.

3. Müzik teorisini öğrenin

Küçük bir bilgi bile çok uzun bir yol kat etmenize olanak sağlayabilir. Müzik teorisini öğrenmek, aranjmanınızda neyin işe yarayıp neyin yaramadığını analiz etmeyi daha kolay hale getirebilir.

4. Vokalleri kendi başınıza kullanmayı deneyin

“En sevdiğiniz parçaları dinleyin ve onları çalıştıran düzenlemelerde ne olduğunu bulmaya çalışın.”

Bir şarkıda vokal kraldır (veya kraliçedir). Tüm parçanın odak noktası onlardır, öyleyse neden bundan yararlanıp bir şarkıyı sadece vokallerle başlatıp bitirmiyorsunuz? Etkisi gerçekten çok güçlü olabilir.

5. Alanı akıllıca kullanın

Bir aranjmanda, özellikle bir mısrada boşluk bırakmayı deneyin. Davul, vokal/melodi ve muhtemelen bas dışındaki tüm enstrümanları çalmak çok çarpıcı olabilir ve ayrıca koro için akorlar geri geldiğinde gerçek bir etki elde edersiniz.

6. Çeşitlilik getirin

Çok tekrarlanan enstrumanlardan kaçının bu insanlara sıkıcı gelebilir. Biraz çeşitlilik eklemek için enstrümanları değiştirmeyi, dinamikleri değiştirmeyi veya bölümün yarısında farklı şeyler deneyin.

7. Çakışmalardan kaçının

Aynı anda çok fazla enstrüman sesi parçayı karmaşık hale getirebilir.Bunun yanı sıra aynı ses ve tonda farklı enstrümanları bir araya getirmemeye özen gösterin.

8. Alışılmadık enstrümanları deneyin

Şarkılarınızda aynı eski seslerden sıkıldıysanız, biraz tuhaf bir şey deneyin. Hatta hiç enstrüman olmayan şeyleri de örnekleyebilirsiniz; aslında ses çıkaran her şey iyidir.

9. Katman

Miksinizi daha dolgun hale getirmenin en kolay yolu, aynı bölümü çalan birden çok enstrümana ve hatta bazen aynı enstrümanın aynı bölümü çalan birden çok örneğine sahip olmaktır.

10. Ped seslerini kullanın

“Davul, vokal/melodi ve muhtemelen bas hariç tüm enstrümanları bir kenara bırakmak şaşırtıcı olabilir.”

Ped sesleri, genellikle dikkatinizi çekmeyen, daha çok bir düzenlemeye ruh hali veya biraz derinlik eklemek için kullanılan yumuşak, sürekli arka plan sesleridir. Şarkınız kulağa biraz farklı geliyorsa ve nedenini tam olarak bulamıyorsanız, bir ped çözüm olabilir.

11. Ritmin farkında olun

Tüm enstrümanların birbirine ‘kilitlenmesini’ ve aynı ritmi çalmasını isteyebilirsiniz; farklı ritimler çalmalarını isteyebilirsiniz. Yine de ne yapmayı seçerseniz seçin, bunun bilinçli bir karar olduğundan emin olun, çünkü ritme dikkat etmemek aranjmanınızın kulağa özensiz ve kopuk gelmesine neden olacaktır.

12. Beklentilerin farkında olun

Düzenleme yaparken, bazen bariz olanı yapmak ve sonunda büyük koro ile tekme atmak en iyisidir – insanların bekleyeceği ve muhtemelen duymak isteyecekleri şey budur. Aynı şekilde, beklentilere karşı çıkmak ve hemen belli olmayan bir yere gitmek de gerçekten etkili bir hareket olabilir.

13. Giriş sayınızı yapın

Acı gerçek şu ki, çoğu dinleyici sabırlı değildir ve genellikle ilk birkaç saniyede parçanızı yargılar. Giriş sadece melodi veya vokal gelmeden önceki kısım değil. Kendi başına çok önemli bir bölüm, bu yüzden onu mükemmel hale getirmek için biraz zaman ayırın.

14. Kayıt değişiklikleri

Bir parçanın kaydı, ne kadar yüksekte çalındığıdır. Örneğin, yüksek bir kayıtta çalınan bir piyano parçası klavyede yukarıdan (sağda) çalınır. Parçanızdaki her parça aynı kayıttaysa, muhtemelen ya donuk ya da çok yoğun ses çıkaracaktır. Parçaları biraz dağıtmayı ve şarkı ilerledikçe kaydı değiştirmeyi deneyin.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir Yorum

  1. Çok işime yaradı bende bunu nasıl yapacağımı araştırıyorum. Paylaşım için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu