Gitar

Dünyanın en iyi gitar soloları arasında ki ortak nokta nedir?

1950’li yıllardan 2000’li yılların hatta 90’ların sonlarına kadar dünyanın en iyi sololarının olduğu muhteşem parçalar kaydedildi.Farklı grupların birçok parçası günümüzde hala dinlenmeye ve beğenilmeye devam ediyor.Bu parçalar hem akor sıralamaları hem de muhteşem gitar soloları ile hala gönlümüzde ayrı bir yer ediniyorlar.

Peki bu klasik rock parçalarının gitar soloları arasında ki ortak nokta nedir? Bu parçaların hala dinlenmesi ve en çok sevilenler listelerinde başı çekmelerinin sebepleri nelerdir?

Klasik rock parçalarının arasında ki bu bağı Guitarworld dergisi araştırarak güzel bir değerlendirme yapmış.Bu makaleden yola çıkarak güzel bir kaynak oluşturduk.

Çıkış tarihleri ve populerlik

Yukarıda ki resimde gördüğünüz parçalar çıkış yılları ve o yıla ait popülerlik dereceleri ile gösteriliyor.Resimde dikkat ederseniz 70’li yılların sonlarına doğru zirveyi Bohemian Rhapsody , Comfortably Numb ve Stairway To Heaven parçaları paylaşıyorlar.

Tempo ve süre

Bu resimde listede ki parçaların solo hızları ve sürelerine göre bir sıralama yapılmış.Bu listeye göre sololar genel olarak ortalama 106 bpm hızlara sahip.Listede ki parçaların bir çoğunda solo süreleri 1 dakikanın altında bulunuyor.Ama anlaşılan popüler olmaları için sürelerinin uzun olması ya da hızlı olması genel bir şey ifade etmiyor.

Ton ve ölçekler

Minör tonlar ya da gamlar adına ne derseniz, parçalarda daha çok hakim olmuş. A minör, B minör, Re minör ve E minör gibi gitar tonları daha çok kullanılması da bu parçaların sevilmesinde etkili olabilir.

Minör gamlar düşünüldüğünde minör pentatonik gamların daha  etkili olması gerektiği düşünülmüş fakat parçaların tüm soloları neredeyse %30 Aeolian modu üzerine kurulmuş.

Perde ve klavye pozisyonu

Yani parçaların sololarında kullanılan perde uzunlukları ve pozisyonlarına dikkat çekilmiş.Resimde dikat ederseniz  Johnny B. Goode parçası soloları neredeyse hep aynı pozisyon aralığında çalınmış olmasına karşılık üstad Eric Clapton’ın Layla parçası neredeyse tüm klavyeyi ve perdeleri kulanıyor.

Yüksek ve alçak notalar

  • Soloların % 60’ında yüksek nota,düşük notadan sonra geliyor.
  • Soloların % 70’inde, yüksek nota şarkının ikinci kısmında geliyor.
  • Soloların % 70’inin şarkının ilk kısmında düşük notaları var (ortalama% 37)

Akılda kalıcı riffler

Burada ki soloların neredeyse hepsinin riffleri akılda kalıcı melodiler içeriyor.Mırıldandığınızda karşınızdaki kişinin direk parçanın ismini söylemesi zor olmayacaktır.

Sweet Child O ‘Mine , Back In Black bu kategoriye çok iyi oturuyor.

Nota Sayıları

Birçok şarkının finaline doğru sololarında hızlanmalar  ya da uzun sololar oluşur.Yukarıdaki tablo da hepsi olmasa da bazı parçaların sololarında ki nota sayısı incelenmiş.

 

Kaynak
GuitarWorld
Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00