Gitar Programları

Guitar Pro Nedir? Nasıl Kullanılır? En Detaylı Rehber Kaçırmayın

Guitar Pro Nedir?

Guitar Pro , gitar becerilerinizi geliştirmek, teknikler üzerinde çalışmak, müzik teorisinde güven olumuşturmak ve hatta kendi müziğinizi yazmak için çeşitli farklı şekillerde kullanılabilecek inanılmaz derecede yardımcı mükemmel bir programdır.

Şimdi gelin hep birlikte Guitar Pro 7 versiyonu üzerinde programı tüm detaylarıyla kullanabilmek için inceleme yapalım.Sizde evinizde bilgisayarın üzerinde binlerce hazır gitar tabları listesinden istediğinizi çalışabilir ya da kendi müziğinizi yazabilir ister kağıda döker ister kaydettiğiniz parçalarınızı açarak üzerinde çalışabilirsiniz.

Guitar Pro Özellikleri

Guitar Pro yıllar içerisinde çok gelişti ve birçok özelliğe sahip.Günümüzde online tab siteleri ,telefonlarımızda bulunan programlar da bulunsa da hiçbirisi Guitar Pro’nun yerini tutamaz.

Guitar pro popüler tab sitesi Ultime-Guitar sitesinde bulunan tabları online olarak açarak eskisi gibi sizi tab dosyaları aramaktan kurtarıyor.Ayrıca boş bir sayfa açarak kendi tablarınızı ve notalarınızı yazarak mükemmel parçalar oluşturmanız için gereken tüm detayları size sunuyor.En güzel özelliği ise müzik ile ilgili tüm teknik bilgiler ışığında bunu size sunuyor.

Ekran Düzeni

Guitar Pro 7’yi açtığınızda sizi karşılayan ana ekran da 3 temel alan bulunmakta.

  • Sol panel, tüm notaları ve sembollerini eksiksiz oalrak size sunmakta.
  • Alt panel enstrüman parçalarını, miks konsolunu listeler ve şarkının farklı bölümlerine geçmenizi sağlar.
  • Sağ panel size parça ve şarkı bilgilerinin yanı sıra ayarlama, efektler ve TAB / notasyon seçenekleri sunar.

Guitar Pro

Ekranın sağ üst köşesindeki düğmeleri tıklayarak bu üç paneli istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz.


Bu çok basit bir özellik ama yaptığınız şeye bağlı olarak ekranınızı özelleştirmeyi kolaylaştırıyor.Bu üç düğmenin her zaman kullanılabilir olması, gerektiğinde doğru araçlara erişmenizi gerçekten hızlı ve kolay hale getirmekte. GP5 ve GP6 versiyonlarında bu menuler dağınık iken Guitar Pro 7 versiyonunda bu durum gerçekten çok düzenli ve işinize yarayacağına eminim.

Tuning Ayarı

Guitar Pro 7.5 versiyonu ile yukarıda resimde gördüğünüz son güncellemeyi alan tuning özelliği sayesinde gitarınızı,gitar tablarını istediğiniz şekilde akort edebilirsiniz.

Guitar Pro 7.5 versiyonundan önce telli çalgılar listesinde 6,7 ve 8 telli gitarlar bulunuyordu.Kullanıcılardan gelen geri bildirimlere kulak veren Arobas Music firması son güncelleme ile 8,9 ve 10 telli gitarları da listesine ekleyerek birçok farklı tel sayısına sahip gitarlar üzerinden tab oluşturmanıza olanak veriyor.

Diğer Özellikler

File Browser

Guitar Pro dosyalarınızın bulunduğu bir klasör varsa bilgisayarınızda o klasörü işaretlenemniz yeterli.Bu sayede tek tek dosyalarınızı aramak için bilgisayarınızda gezmenize gerek kalmıyor.İnce ama etkili bir özellik.

MySongBook Kütüphanesi

MySongBook aboneliğiniz varsa sitede bulunan tüm eski ve yeni Guitar Pro dosyalarına erişebilirsiniz.

Guitar Pro 7 Dosya Formatı

Guitar Pro 6. versiyonu çıktığında geleneksel olan gp formatı yerine, yeni bir dosya biçimi olan .gpx’i tanıttı ve bu durumdan herkes şikayetçiydi. Alt versiyon bir Guitar Pro dosyasını normalde üst versiyonların açabilmesi gerklidir.Fakat Guitar Pro 6 da sadece kendi formatını görüyor ve eski dosyalarımızı kullanamıyorduk.Bu sorun 7. versiyonda giderilerek artık hem eski geleneksel formatı hem de yeni gpx formatını tanıyarak açabiliyor.Ayrıca isterseniz farklı kaydederek eski formatlarda dosyanızı saklamanıza olanak sunuyor.

Gerçek Ses Kalitesi

Ben şahsen Guitar Pro’yu kullanırken ses kalitesini hiç önemsemedim. MIDI iyiydi ve müziğimi yazmama ve gerçek enstrümanları kaydetmeden önce nasıl ses çıkardığına dair kabaca bir fikir edinmeme izin veriyordu. GP6’da RSE’yi (Gerçekçi Ses Motoru) hiç kullanmadım çünkü MIDI’ye kıyasla dikkat dağıtıcı olduğunu hissettim. Bana göre, Guitar Pro esas olarak bir tab yazma aracı, bu yüzden RSE önemli değildi. Ancak şarkıları birlikte çalmak veya öğrenmek için çoğunlukla Guitar Pro kullanıyorsanız, RSE ve yerleşik efektler bir göz atmaya değer.

RSE

RSE yani gerçek ses motoru özelliği sayesinde Guitar Pro üzerinde yazılmış tabları istediğiniz gitar seslerine çevirebilirsiniz.Yazılmış olan gitar tablarını ister distortion ister akustik gitar isterseniz klasik gitar seslerine çevirebilir ve hangi gitar da nasıl bir ses çıktığını görebilmeniz ve duyabilmeniz açısından gerçekten çok iyi bir özellik olduğunu belirtmek istiyorum.

Efektler

Guitar Pro

Guitar Pro 7 de sevilen en güzel özelliklerden birisi de efekt açabilmeniz.İçerisinde bulunan bazı ses efekt pedallarını ekledikten sonra gitarınızı bilgisayara bağlayarak gitar tablarına eşlik edebilirsiniz.Amplitube,Guitar Rig ya da Bias FX gibi kaliteli gitar simulasyon programları kadar büyük bir kaliteyi asla beklemeyin fakat fikir vermesi açısından kullanabileceğiniz harika bir özellik.

Güvenilirlik ve Kalite

Hız

Guitar pro versiyonları 6. seriye kadar yavaş açılma eğilimindeydiler.Programı en azından 5 versiyonunda ufak bir intro müziği bitene kadar bekliyordunuz.Hele ki boş sayfa değilde bir tab dosyası açtıysanız bekleme süresi artıyor ve her dosya açtığınızda yeni bir program açılıyordu.Sekme özelliği yoktu.

Fakat 7 versiyonunda bu sorunlar kesinlikle aşılmış ve gayet hızlı bir şekilde dosyalarınız tek program altında sekme sekme açılıyor.Tabi bunda evimizde ki bilgisayarların hızlanmasınında etkisi büyük.

Guitar Pro 7 Artıları

  • 7.5 güncellemesinden itibaren büyük ölçüde geliştirilmiş özellikler ve kararlılık
  • Güzel modern arayüz
  • Gelişmiş gösterim seçenekleri
  • 7, 8, 9 ve 10 telli enstrümanları destekliyor.

Guitar Pro 7 Eksileri

Guitar Pro 7 sürümü ilk çıktığında(aceleye geldi) bayağı hatalar ile karşılaşılıyordu.Fakat 7.5 güncellemesi ile bu sorunların hepsi kaldırılmış ve çok kararlı bir program olduğu kesin.

Guitar Pro Kullanmak Gerekli mi?

Guitar Pro gerçekten evinizde bilgisayarınızda olması gereken en temel gitar tab programlarından birisidir.Hatta tek olmalı. Her ne kadar online tab siteleri sizin önünüzde tabları çalarak size destek veriyor olsa da hiçbirisi Guitar Pro kadar gelişmiş özelliklere sahip değil.Ayrıca notalar ile kendi şarkılarınızı yazdığınız da temel nota bilgilerinizi de geliştirmiş olacaksınız.Bu konuda hiçbir paket program size bu desteği vermiyor.

Guitar Pro Web Sitesi

 

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu