Müzik

Ülkemizin Önemli İsimlerinden Ufuk Önen Kimdir?

Ufuk Önen, Türkiye başta olmak üzere Avrupa ve Kuzey Amerika gibi birçok ülkede müzik albümleri ve buna benzer çalışmaların kayıt mühendisliği ve yapımcılığını üstlenmiş ,ülkemiz adına müzik konusunda önemli bir kişidir.

Ayrıca sinema ve ses sistemleri konusunda danışmanlık yapan Ufuk Önen 200’den fazla büyük ve kaliteli projeler yapmıştır.

Ufuk Önen, ülkemizin müzik konusunda uzun yıllar boyunca geri kalmış bir dalı olan müzik teknolojileri ve ses kayıtları teknikleri konusunda Türkçe olarak en önemli kaynaklardan birisi olan Ses Kayıt ve Müzik Teknolojileri adlı kitabı yazmış ve bu alanda 40’dan fazla önemli makale yayınlayarak birçok kişiye yol göstermiştir.

Ufuk Önen Miks Üzerine: Müzik Prodüksiyonlarında Miks Teknikleri ve Çeşitli YaklaşımlarSynthesizer Teknolojileri ve Programlama ve Image, Time and Motion gibi müzik alanında önemli kaynaklarda ismi geçmektedir.

2011 yılında 4th Annual Columbia Gorge International Film Festival, WA, USA ve 7th SoCal International Film Festival, Huntington Beach, CA, USA festivallerinde gösterilen Light (2011) isimli drama filminin de yönetmenliğini yapmıştır.

Ses mühendisliği vb. birçok alanda başarılı çalışmalar yapan Ufuk Önen ayrıca uzun yıllar Hazy Hill isimli Metal müzik grubunun vokalistliğini ve gitaristliğini yapmıştır.

Birçok eski metal müzik hayranı sanırım Ufuk Önen gibi bir ismi kesinlikle duymuştur.Ufuk Önen ve Hazy Hill grubunun çıkış yaptığı 1988 yılları ve daha sonrası ülkemiz adına her ne kadar bu müzik türüne karşı önyargılı olsa da Hazy Hill grubu Türkiye ve Avrupa’da birçok konserler düzenlemiştir.

Bilgisi ve tecrübesini aktarırken kendisini geliştirmeyi de ihmal etmeyen Ufuk Önen Hacettepe Üniversitesinde ses kayıt mühendisliği , Bilkent Üniversitesinde Yüksek Lisans ve İngiltere’de bulunan University of Salford’da doktora derecesi almıştır.

Bu bilgilerin haricinde daha birçok kaliteli başarıları bulunan Ufuk Önen‘i yakından tanımak ve Ses Sistemleri ve Mühendisliği ile ilgili çok önemli bilgiler bulabileceğiniz resmi websitesi üzerinden değerli kaynaklara ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00