Müzik

Cliff Burton Hakkında Bilmediğiniz 16 Gerçek

Metallica’nın genç basçısı, David Bowie’yi seviyordu.

Kill ‘Em All albümünün adını o verdi. İşte Efsanevi basçının hakkında bilmediğiniz 16 büyüleyici gerçek.

Metallica’nın bir parçası olan Cliff Burton sadece 3 Albüm boyunca metallica’da görüldü.

Cliff Burton, metal müzik dalında en iyi basçılardan birisi olarak ün kazandı.

Zamanında kendisi gibi metal tarzını benimseyenler deri ceketler ve pantolonlar giyerken Cliff Burton normal bir kot pantolon ve gömlek ile geziyor ve sahneye çıkıyordu.

Cliff, 27 Eylül 1986’da İsveç’in Ljungby kentinde, 24 yaşlarında trajik bir biçimde kaza da hayatını kaybetti. Ancak müziği ve kişiliği hafızalardan asla silinmedi.

İşte Cliff Burton hakkında bilmediğiniz 16 ilginç gerçek;

Cliff Burton İlk Piyano Çaldı

Metallica’nın solisti James Hetfield gibi, Cliff’in çalmayı öğrendiği ilk müzik aleti piyano oldu. Altı yaşından itibaren piyano dersleri aldı.

13 Yaşında Bas Gitar Çaldı

Ağabeyi Scott’ın ölümünden sonra sadece 13 yaşında bas çalmaya başladı.Ailesinin dediklerine göre Cliff Burton, “kardeşim için en iyi basçı olacağım” dedi ve 1982’de Metallica’ya katıldıktan sonra bile, günde altı saate kadar pratik yaptı.

İlhan Aldığı Müzisyenler

Geddy Lee, Geezer Butler, Lemmy, Stanley Clarke ve Phil Lynott’u ilham kaynağı olarak saydı.

Cliff Burton Klasik Müzik Hayranıydı

Amerikanın güneyinde ki metal müzik tarzına hayran olsa da, Burton ayrıca REM, Peter Gabriel, Yes ve The Police’in büyük bir hayranıydı. Ayrıca Metallica’nın da ilham aldığı Klasik müzik üstadı Bach dinlerdi.

Cliff Burton’ın Takma İsmi

Müzik ekipmanları satışı yapan bir mağaza da çalıştığı zamanlarda Burton’ın takma adı ‘Kovboy’du, çünkü her zaman hasır şapka takıyordu.

Striptiz Klübü-Albüm İsmi

Burton’ın ilk grubuna striptiz barının adını taşıyan EZ-Street adı verildi. Grubun diğer üyeleri gelecekteki Faith No More üyeleri Mike Bordin ve Jim Martin‘dir. Burton, “Çok aptalcaydı,” dedi.

Striptiz Klübü İsmi İle 4. Oldu

Burton gruptayken, EZ Street yerel bir Battle of The Bands yarışmasında dördüncü oldu.

Cliff Burton Metallica’dan Öncesi

Burton, Metallica’ya katılmadan önce Trauma grubundaydı. Bu grup ile kaydettiği şarkılardan biri,Such A Shame , Metal Massacre 2 ‘di.

Kill Em All Albümünün İsmini Koydu

Burton Metallica’nın ilk albümü unvanını aldı. Başlangıçta, Metal Up Your Ass with artwork featuring a knife poking out of a toilet olarak adlandırılıyordu – ancak plak dağıtımcıları bunun mağazalarda stoklanma ihtimaline zarar verebileceğini düşünüyorlardı. Buna cevaben, Burton, “Sadece hepsini öldür adamım!” Dedi. Bu şekilde efsane albümün ismini Cliff Burton koymuş oldu.

Damage Albümü

Damage, Inc.’ albümü Burton tarafından yazılmış bir albümdür.

“Yaklaşık ekiz ya da 12 parça bas, bir sürü armoni ve daha bir sürü şey bu albümde vardı.Aşağıda bu videoya Andriy Vasylenko tarafından göz atın.

Cliff Burton’ın Yazdığı Şarkılar

Cliff’in Metallica için Yazdığı ve destek verdiği 9 Parçası vardı.

Anesthesia (Pulling Teeth), Fight Fire With Fire, Ride The Lightning, For Whom The Bell Tolls, Fade To Black, Creeping Death, The Call Of Ktulu, Master Of Puppets and Orion. He was credited posthumously on the …And Justice For All track, To Live Is To Die.

Master Of Puppets ve Cliff Burton

1986’nın başlarında, Burton üçüncü şarkısı Master Of Puppets’in hangi şarkının kişisel bir özelliği olduğunu ortaya çıkardı.

En sevdiğim parça Master of Pupppets” dedi.

Çıktığı Son Konser

Burton’un son konseri 26 Eylül 1986’da İsveç’in Stockholm’deki Solnahallen Arena’sındaydı. Grup ertesi gün Kopenhag’ın Saga mekanına gidiyordu.

Cliff Burton Anısına Bas Gitar

2013 yılında gitar şirketi Aria, Aria Pro II Cliff Burton Signature Bas gitarını piyasaya sürdü. Babası Ray, “Ne güzel bir enstrüman ve Cliff’e harika bir hediye” dedi.

 

Cliff Burton Aria Bas Gitar
Cliff Burton Aria Bas Gitar

James Hetfield’ın Taktığı Yüzük

James Hetfield, genellikle Cliff’e ait olan gümüş bir kafatası yüzüğü takar.Uzun yıllardır parmağında olan bu yüzüğü çoğu kişi bilmiyor olabilir.

Kaza Yerinde ki Cliff Burton Anıtı

Îsveç Dörarp’teki kaza mahallinin yanındaki hayranları tarafından bir anıt yaptırıldı ve bu anıtın masrafı sadece hayranlarının topladığı para ile yaptırıldı.

Clif Burton’a ait bu anıtta ‘To Live Is To Die‘ isimli parça da bulunan “Cannot the kingdom of salvation take me home”  yazıyor.

Cliff Burton Anıt Taşı
Cliff Burton Anıt Taşı

 

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00