İnceleme

Blackstar ID Core 10 İnceleme

Blackstar ID:Core 10 İnceleme

Malzeme Kalitesi - 8
Ses Kalitesi - 8.5
Kullanışlılık - 8.5
Fiyat /Performans - 8.5

8.4

Blackstar ID:Core 10 gitara yeni başlayanlar için bulunmaz bir nimet olabilir.Düz bir amfi yerine çok detaylı özelliklere sahip bu amfiyi kaçırmayın.

User Rating: 4.45 ( 2 votes)

Günümüzde müzik konusunda yazılım eklentileri gerçekten çok işe yarıyorlar.İtiraf etmek gerekirse büyük paralar ödeyerek kaliteli gitar amfileri alacak durumu olmayan kişi sayısı gerçekten bol.Hele bir de gitar öğrenme hevesi ile gitar ekipmanları arayan ve fazla ücret ödemek istemeyen arkadaşlarıda hesaba kattık mı… Parti kursak kazanırız herhalde.

DAW yazılımları kullanarak gerçekten kaliteli müzikler elde edebiliyoruz,efektler konusunda neredeyse hiç sıkıntı yok.Ama bu kadar geniş ton yelpazesini tek bir amfiden beklemek zor.İşte bu konuda Blackstar ID Core 10 imdadımıza yetişiyor.

Fiyat konusunda makul seviyelerde olmasına karşın ses konusunda gerçekten mükemmel diyebiliriz.Paketi ile birlikte gelen bilgisayar yazılımı ile birlikte mükemmel uyuymluluk gösteren Blackstar ID Core 10 gitar amfisi geniş bir ton ve efekt olanağı sizlere sunuyor.

Blackstar ID Core 10 Amfi Özellikleri

Öğrenci arkadaşlarımız başta olmak üzere birçok kişinin dikkatini çeken ID Core:10 amfinin özellikleri ise kendinden beklenenden daha fazla.Amfi küçük ve hafif bir yapıya sahip ve bu özelliğini güçlü harici bir adaptör sayesinde kazanıyor.Amfi içerisine yerleştirilmemiş olan transformatör sayesinde amfi gerçekten düşük ağırlığa sahip.Stereo bir amfi olan ID:Core 10 isminden de anlaşılacağı gibi 2x5W gücünde.3″ ebatında bulunan bu hoparlörler ile evinizde ya da arkadaşlarınız arasında gerçekten yeterli ve kaliteli bir ses seviyesine sahip.Tabii bu sizi tatmin etmeyecekse 20 ve 40W gücünde modelleride mevcut.

Blackstar ID:Core 10  üzerinde 6 adet ses kontrol seçeneği mevcut.Clean Warm, Clean Bright, Crunch, Super Crunch, OD 1 and OD 2. Blackstar geliştirdiği ISF kontrol özelliğini neredeyse tüm amfilerine koyuyor.ISF kotrolü kaba bir mantık ile şöyle açıklayabiliriz.

Temel olarak ISF potansını Fender tonları için sol, Marshall için sağ tarafa çevirmek yeterli.ISF özelliğini anlatan video aşağıdadır.

Blackstar ID:Core 10 bu özelliği ile gerçekten alkışı hakediyor fakat sadece bu kadarla bitmiyor.Bilmiyorsanız eğer söyleyelim,ID:Core 10 usb bağlantısı ile bilgisayara bağlanarak içerisinde gelen Insider programı ile birçok ton ayarı yapmanıza olanak sağlıyor.

Insider Yazılımı

Ücretsiz Insider yazılım düzenleyicisi, EQ, efekt ayarları ve plugin yönetimi ile ayarların daha derin bir şekilde düzenlenmesine olanak sağlar. EQ’nun ötesinde bunların hiçbiri beni ilgilendirmiyordu, ancak bu yazılım çok önemli olan, amplifikatörün USB ses arabirimi olarak kullanılmasına izin veriyor.Bunlar Stereo Emulated, Mono Emulated/Clean Recording and Reamping(Amfileme).

Stereo Emulated

Stereo emulated özelliği, amfinin stereo çıkışını USB üzerinden kaydetmenizi sağlar, bu daha kaliteli ses anlamına gelmektedir.

Mono Emulated

Mono emulated ise , stereo çıkışın diğer kanalında işlenmemiş ham bir mono sürüm oluşturarak Pro Tools,Studio One 4 gibi DAW programları üzerinde kullanmanıza olanak sağlar.

Reamping/Amfileme

Reamping özelliğini anlamak için bu konuyu detaylı ele almak gerekiyordu.Bizde bu konuyu farklı bir başlık altında toplamaya karar verdik.Umarım işinize yarar.

Ses Kalitesi

Farklı modelleme amplifikatörleri kullanma fırsatım oldu ancak Blackstar ID:Core 10 bu konuda gerçekten şaşırtıcı derecede iyi diyebilirim.

Bu amfiyi alan arkadaşların çoğu özelliklerini gerçekten bilmeden sadece maddi yeterlilik sebebi ile aldığını düşünüyorum. Bir amfi ile gitar çalmak onu dinlemekten çok farklı hissiyatlar verebilir.Elinizde Fender ya da Squier marka bir gitar varsa bu amfi ile ISF özelliğinide kullanarak gerçekten güzel tonlar elde edebilirsiniz.

Sonuç

Blackstar ID:Core 10 amfi vereceğiniz fiyata göre alacağıız performans ile sizi gerçekten memnun edecektir.Insider yazılımı ve üzerinde gelen birçok farklı ayarlama ile geniş bir ton yelpazesine kavuşabilirsiniz.

Artıları

  • Mükemmel Sesler
  • Ucuz
  • Eğlenceli
  • USB üzerinden bağlanma özelliği

 Eksileri

  • DAW’larda kullanmak için VST plugin özelliği yok
  • Analog reamping yapılamıyor
  • USB ile bağlandığınızda hoparlör ses kesmiyor.

 

 

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

3 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş şu aralar amfi bakıyordum galiba id core 10 alıcam teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu