Gitar

Epiphone Les Paul Standard Detaylı İnceleme

En çok satan Epiphone Les Paul modelini inceliyoruz.

Epiphone Les Paul serisi modeller arasında çok fazla farklılık görünmese de, 50s Standard modeli size Gibson modellerine en yakın deneyimi sunmaktadır.Gibson gitarların fiyatları malum ve daha ucuz ancak bir o kadar da Gibson Les Paul kadar kaliteli gitar arıyorsanız Epiphone Les Paul Standard serisi tam da sizin için.

Epiphone tarafından üretilen Les Paul Standard , piyasadaki en çok satan gitarlardan biridir. Epiphone Les Paul Standard’ın aslında iki versiyonu var:

  • 50’s (50’ler)
  • 60’s (60’lar)

Biz bu yazımız da Epiphone Les Paul Standard 50’s modelini inceleyeceğiz.Puanlamaya dikkat ederseniz en düşük puanı manyetikler alıyor,fakat aldığı puan ile selefi gitarlardan kat kat kalitelidir.Yani kötü olduğunu asla düşünmenize gerek yok.Tabi Gibson modelleri ile kıyaslanması biraz hata olacaktır.

Gibson ile Epiphone Les Paul gitarlar arasındaki farkları incelemek isterseniz aşağıda ki yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Epiphone Les Paul Standart

Epiphone Les Paul Standar Switch ve Knob Ayarları

Epiphone Les Paul Standard middle pickup konumunda daha iyi bir performans veriyor.Epiphone Les Paul Standard’da switch ile manyetik bölme özelliği olmadığı için gövde üzerinde iki ton ve ses düğmesi her bir manyetiği ayrı ayrı kontrol eder.Bu sebeple neck ve köprünün ayarlarını ayrı ayrı değiştirerek kendinize uygun ton aralığını ayarlayabilirsiniz.

Gövde Yapısı ve Ahşap Kalitesi

Epiphone gitarlarının çoğu (neredeyse tüm Les Paul modelleri), gövde yapımında oldukça yaygın ve güvenilir bir tona sahip olan Maun ağacından üretilirler. Les Paul Standard , gövdenin üst kısmında ise akçaağaç kapmala kullanılmaktadır.

Manyetik Kalitesi (ProBuckers Manyetik)

Epiphone, ayrı bir marka haline getirdiği ProBucker manyetikleri 3 farklı çeşitte üreterek gitarlarında kullanıyor.Bu manyetiklerin isimleri ProBucker 1-2-3 olarak gitmekte.Epiphone bu manyetikleri Gibson BurstBucker ve 57 Classic manyetiklerinin muadili gibi piyasaya sunuyor.

Tonla ilgili olarak, Epiphone ProBuckers büyük olasılıkla ’57 Classic’i taklit edecek şekilde tasarlanmış. Her ikisi de dört iletkenli kablolamaya sahip PAF tarzı bir manyetik.ProBuckers kesinlikle aşırı agresif ve gürültülü bir humbucker değil.Orta düzeyde çıkış sinyaline sahip ve size yetecek bir düzeyde kaliteye sahip.

Gibson’dan Neden Daha Ucuz?

Epiphone Les Paul Standard gitarın Gibson Les Paul Standard modeline göre ucuz olmasının 4 temel nedeni var.

  • Manyetikler
  • Elektronik
  • Donanım
  • Boya ve Cila

Manyetikler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Epiphone ProBuckers manyetikler Gibson humbuckerlara göre dar bir ton aralığı sunduğu için fiyat konusunda da düşük kalıyor.

Elektronik

Epiphone Les Paul gitarlarında kablolama,potanslar,vb. elektronik aksamların malzeme kalitesi Gibson’a göre daha düşük.

Donanım

Elektronik aksamlar haricinde donanım olarak da epiphone daha ucuz yollu malzemeler kullanır.Gibson ABR-1 eşik ve Grover”Kidney” burgu setleri kullanması da büyük fiyat farkını ortaya koyuyor.

Boya ve Cila

Gibson, Les Paul’lerinin çoğunda parlak nitroselüloz cila kullanıyor ve bu da ona Epiphone modellerinde kullanılan daha ucuz parlaklığa göre daha belirgin bir görünüm sağlıyor.Bu durumda fiyatta değişiyor haliyle.

Tavsiye Eder misin?

Epiphone Les Paul Standard’ın ana cazibesi, yeni başlayanlar ve hatta korkunç derece de pahalı olan Gibson Les Paul görünümü ve hissi isteyen orta düzey gitaristler için mükemmel bir seçim.

Epiphone’un fiyatı düşürmek için birçok gerekli kısıtlamalar yaptığı doğru olsa da, Les Paul’un orijinal tasarımının ikonik estetiğini neredeyse bozmayan iyi bir işçilik ortaya koyuyorlar.Orijinaline oldukça yakın bir ton ve ses elde edersiniz.Fiyat konusunda kısıtlı bir bütçeniz var ve bir Gibson Les Paul gitar istiyorsanız Epiphone almak en güvenli ve garanti seçim olacaktır.

Epiphone Les Paul Standart Puan

Genel Ton - 8.8
Çok Yönlülük - 8.5
Manyetikler - 7.6
Sustain - 8.5
Estetik - 9
Kalite - 8.4
Marka Kalitesi - 9.9

8.7

86

Gibson severler için en iyi ve uygun fiyatlı alternatif gitar.

User Rating: 3.73 ( 2 votes)

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu