Gitar Dersleri

Gİtar Akort Harfleri – Gitar Nasıl Akord Edilir?

Gitar akordu yapmak o kadar zor değil.

Gitar nasıl akord edilir?

Gitar akord etmek, hiçbir zaman zevkli olmayan bir görev.

Hayattaki en büyük haksızlıklardan biri şudur ki; gitarı henüz çalabilmeye başlamadan önce bile, size acı veren, gitar nasıl akord edilir öğrenerek , bu gitar akord işlemine katlanmak zorunda olmanızdır.

Şimdi gitar nasıl akord edilir hep birlikte görelim.

Moral verici bir başka gerçek de şudur ki gitar akordu yapmak için kullanabileceğiniz, birkaç farklı yöntem bulunmaktadır.

Tellere Göre Gitar Akort Etme

Gitar akordu nasıl yapılır sorusuna verilecek cevaplardan en kolay yöntem gitar tellerini kendi içerisinde akord etmektir.

Gitar telleri sırasıyla 1’den 6’ya kadar numaralandırılır. 1.tel gitarı çalma pozisyonunda tuttuğunuzda   yere en yakın olan teldir.

Boş tellerin nota isimlerini ezberlemenizi tavsiye ederim. (6. telden 1. tele doğru sıralarsak) mi , la , re , sol , si , mi. Böylece telleri sadece numaralandırmakla sınırlı kalmazsınız.

Tellere göre gitar akord etme tekniği, gitarımızı kendisine göre akord edeceğimiz başka bir kaynağa ihtiyaç duymadan tellerin birbiriyle uyum içerisinde olacağı tonlarda akord etme yontemidir.

Akord aleti kullanarak akort eden arkadaşlar var bu konuya da değineceğiz.

Beşinci Perde Metodu

Gitar Akort Harfleri

gitar nasıl akort edilir
Gitar Nasıl Akord Edilir? Gitar akor harfleri

Gitar akordu beşinci perde metodu bir teli ondan bir üstteki telin beşinci perdesine basarak akord etme işlemidir.

Örneğin ; en üstteki mi telinin 5. perdesine bastığınızda aldığınız sesi ondan bir sonraki la teline uyguladığınızda gitar akordu yapmış olursunuz.

Dikkat! 5. tel olan si telini 4. perdeden akord etmeniz gerekmektedir. Diğer tüm teller bir üstteki 5. perde sesini alır.

Bu konuyu daha detaylı ele alırsak;

6 . Teldeki (kalın mi) beşinci perdeyi çalın (en kalın ve tavana en yakın olan tel) ve sonra 5. açık teli (la) çalın (mi nin yanındaki tel).

Bu iki notayı birlikte tınlatın. İkisinin sesi tam olarak aynı olmalı.

Eğer tam anlamıyla doğru duyulmuyorlarsa. 5. telin, üzerine basmakta olduğunuz 6. tele göre daha mı ince yoksa daha mı kalın olduğunu anlamaya çalışın.

Eğer 5. tel daha kalın, ya da pes duyuluyorsa, sesi inceltmek üzere bu telin akort burgusunu sol elinizle çevirin.

Eğer 5. tel daha ince -ya da tiz- duyuluyorsa, notayı kalınlaştırmak üzere bu telin akort kulağını çevirin.

Eğer 5. telin daha mı kalın yoksa daha mı ince olduğundan emin olamıyorsanız, kasıtlı olarak daha pes (bu daha kalın demek) akort edin, sonra buradan istediğiniz notaya geri dönün.

5. Teldeki (la) beşinci perdeyi çalın ve sonra 4. boş teli (re) çalın.

Bu iki notayı birlikte tınlatın.

Eğer 4. tel. üzerine basılmış 5. tele göre daha pes ya da tiz duyuluyorsa.

4. telin burgusunu, çıkan notayı diğerine göre ayarlayacak şekilde çevirin.

Burada da, eğer 4. telin daha mı ince, yoksa daha mı kalın olduğundan emin değilseniz, bir yöne doğru (kalına doğru olursa daha iyi) abartarak akort edin ve sonra geri dönün.

4 Teldeki (re) beşinci perdeyi çalın ve sonra 3. boş teli (sol) çalın.

Tekrar, bu iki notayı birlikte tınlatın.

Eğer 3. tel, 4. tele göre daha pes ya da üz duyuluyorsa. 3. teldeki akort burgusunu, notayı diğer teldekine uygun olacak şekilde ayarlamak üzere kullanın.

3 Teldeki (sol) dördüncü perdeyi (beşinci değil!) çalın ve sonra 2. boş teli (si) çalın.

Bu iki notayı birlikte tınlatın.

Eğer 2. tel pes ya da tiz duyuluyorsa, telin akort burgusunu notayı diğerine uygun olacak şekilde ayarlamak üzere kullanın

2 Teldeki (Si) beşinci (evet, tekrar beşinciye döndük) perdeyi çalın ve sonra 1. boş teli (ince mi) çalın.

Bu iki notayı birlikte çalın.

Eğer 1 tel daha pes ya da tiz duyuluyorsa, telin ,akort burgusunu, notayı diğerine uygun olacak şekilde ayarlamak üzere kullanın.

Eğer iki telin aynı notayı çıkardığı konusunda tatmin olduysanız, şimdi, gitarın daha ince olan diğer tellerin akordunu değiştirmediğiniz 6 tele göre akort etmiş oldunuz.

Artık gitarınız kendi içinde uyumlu bir akorda sahip.

Daha sonra başa dönüp işlemi tekrarlayarak bir check etmekte fayda var kayma olmaması için.

Tuner ile Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

Eskiden düdükle akort etme vardı ancak bu saatten sonra o olayı anlatmanın pek bi mantıgı yok  önceden ayarlanmış sesi olan düdüğe üflüyorsun sonrada teli o sesle akord ediyorsun 😀

Gitar nasıl akord edilir sorusuna verilebilecek en hızlı cevaplardan biriside elektronik bir gitar tuner kullanarak gitar akordu yapmaktır.

Günümüzde bunlara bile ihtiyaç duyulmuyor artık herkesin elindeki telefonlar gitar akordu yapan programlarla dolu.

Gitar akordu nasıl yapılır sorusuna verilecek en hızlı ve en kesin cevap tuner kullanarak gitar akordu yapmaktır.
Gitar için özel yapılmış yeni elektronik akort aletleri, genellikle hangi teli çaldığınızı tanımlayabilir, hangi tele daha yakın olduğunuzu söyleyebilir ve daha mı kalın, yoksa daha mı ince olduğunuzu işaret edebilir. Akort aletlerinin yapmadığı hemen hemen tek şey akort burgularını sizin için çevirmektir. (Aslında bunuda yaptılar)

Bazı eski, grafik tipte akort aletlerinde, akort etmek istediğiniz teli seçmeniz için bir düğme bulunur.

Gitarınızı akort aletine bağlayabilir (eğer elektro gitar kullanıyorsanız) ya da bir akustik gitarı akort emek için, akort aletinin içine yerleştirilmiş mikrofonu kullanabilirsiniz (eğer akustik gitar kullanıyorsanız).

Her iki çeşit akort aletinde kullanırken telleri seçtiğiniz ya da teli otomatik olarak algılayan gösterge iki şeye işaret eder; hangi notanın en yakınında olduğunuzu (mi la re sol si mi) ve o notaya göre kalın mı yoksa ince mi olduğunu gösterebilir.

Elektronik akort aletleri genellikle, normal kullanım şartlarında bir yıl kadar kullanılabilen (bu süre nadir kullanımda iki hatta üç yıla da uzayabilir) 9 voltluk ya da AA pillerle çalışır. Elektronik akort aletlerinin çoğu ucuzdur (20 dolar civarında ve ödediğiniz paranın karşılığını fazlasıyla verirler.

Online Gitar Akort Etme

Online olarak bilgisayar başında gitar akordu yapabilirsiniz.Bunun için Online Tuner sitesinden mikrofon ile birlikte anında ve hızlı bir şekilde gitarınızı akort edebilirsiniz.

Ayrıca klavye üzerinde tüm notaları da öğrenmiş olursunuz.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00