Gitar EgzersizleriGitar Dersleri

Gitarda Legato Tekniği Nedir? Legato Egzersizleri

Gitar çalanların bilmesi gereken Legato ve Legato egzersizleri

Gitarda Legato Nedir?

Legato gitar yada farklı bir enstürman üzerinde notaları ardışık bir şekilde çalma şeklidir.Legato tapping tekniğine yakın bir sistem olsa da sadece sol elle yapılan bir çalma sistemidir.

Legato aslında bir teknik değil bir çalma stili olarak tanımlanabilir.Hammer-on ve Pull-off tekniği ile beraber slide,vibrato,bend gibi teknikler kullanarak daha hızlı çalma hedeflenmektedir.

Legato her ne kadar kolay bir sistem gibi görünse de parmak gücünüz zayıf ise temiz bir ses alamayabilirsiniz.Bu sebeple parmaklarınızı gülendirecek egzersizler yapmak sizin için gerçekten faydalı olacaktır.

Legato Egzersizleri

Gitar üzerinde legato için bazı egzersizler ile hem bu çalma sistemini anlamış hemde parmaklarınızı daha da güçlendirebilirsiniz.

Spinal Hammer

Bu basit egzersiz örneği ile yavaş yavas egzersiz yapabilirsiniz.Resimde gördüğünüz her 3’lü notaları gruplayarak çalabilirsiniz.

Pull-Off Legato

Pull-Off-Legato

Bu egzersizde pull-off tekniğini birleştirerek ilerliyoruz fakat sizi ilk başta biraz zorlayabilir.Peki bu sizi durdurabilir mi? Tabii ki hayır.

Master Legato

Allan Holdsworth‘dan ilham alınarak hazırlanan bu egzersiz gerçekten sizi zorlayacak bir egzersiz gibi görünüyor olabilir.Ufak bir taktik ile daha kolay hale getirebiliriz.

Öncelikle resimdeki egzersizi ikiye bölelim ve ayrı ayrı çalışmalar yapalım.Ayrıca bpm düşürerek çalışmakta fayda var.

60 bpm ile başlayıp yavaş yavaş parmak becerilerinize göre hızlandırabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu