Müzik

Portakal Kasa Gitar ile Gitar Öğrenmek

Müziğe gönül veren genç arkadaşlarımız yaygın olarak kullanılan enstrumanlardan birisi olan gitar çalmaya heves ediyorlar.Maddi sıkıntılar,öğrenince daha iyisini alırım,önce klasik gitar ile başla,pahalı almaya gerek yok,hepsi aynı zaten gibi düşünceler ile genellikle en ucuz gitar modellerine yönleniyorlar.

Aslında haksız sayılmazsınız eğer ilk defa gitar çalmaya heveslendiyseniz çok para verip pahalı gitarlar almak yerine en ucuzunu almak ilk başta mantıklı gelebilir.

Sebebi nedir bilemiyorum ama neden illa en ucuzu arkadaş….

Portakal Kasa Gitarlar

Bir heves ile alınan ve genellikle klasik gitar familyasından olan bu gitarlar bir süre çalındıktan sonra kenarda çürümeye bırakılır ya da bir komşuya verilir.En ucuz fiyatlara sahip bu klasik gitarların ahşap üzerine boya ve ciladan başka bir özelliği yok.Ahşap demekte pek doğru değil aslında…

Tamamen Çin’de üretilen ağacı belli olmayan klavyesinde ki boyası elinize bulaşan (klavyede boya!!!) eşik ile burgu arasında bolu dağı yolu kadar mesafe olan gitarlar.

Eşiklere koyulan kemik görünümlü plastik parçalar o kadar yüksek ki klavye ile tel arasında resmen 5 cm mesafe olanı gördüm.

Burguları gevşek,çoğu zaman kırılan,sapı çatlayan bu gitarlar ile gitar çalmayı öğrenmek isteyen arkadaşlar büyük hayal kırıklığına uğramaktadırlar.

Gerçekten heves ediyor ve acaba çalabilirmiyim diye en ucuz gitarı alıyor ve sonuç “bu ne lan” şeklinde bir düşünceye bürünüyor.

Tamam iyi güzel söylüyorsun ancak kaliteli gitar alacak param yok….

Maddi durumlardan dolayı bu tarz gitarlar almanıza saygım sonsuz.Bu konuda birşey diyemem fakat benim asıl üzüldüğüm konu müziğe ülkemizde saygı o kadar az ki enstrümana verilen para sanki gereksizmiş gibi görülüyor.

Genç bir arkadaşımız ucuz bir gitar almak istediğinde “onu alana kadar gider 2 haftalık pazar alışverişi yaparız diyen ebeveyni olmuş.”

Söylediğim gibi maddi sıkıntılar ayrı bir konu ve bu durumu konumuz dışında düşünmenizi rica ederim.

Ucuz Gitarlar İle Çalınan Şarkılar

İlk başta La minör (Am) Mi minör (Em) Re Minör (Dm) Mi Majör (E) akorları ile başlanarak gitar öğrenilmeye başlanır fakat alt perdeler o kadar yüksek ayarsız ve gitarlar dandiktir ki sadece bu 3 -4 akor ile bi ton şarkı çalmaya çalışılır.

Akorlar aynı sözler farklı olunca şarkı çalındığı zannedilmektedir.Zaten dandik ve portakal kasasından olan bu gitarların ilk 3 perdesi resmen içine göçerek üzerinde ne boya kalır ne de tel.

Haluk levent başta olmak üzere Caddelerde rüzgar şarkısı ile başlayan bu serüven daha sonra farklı yabancı parçaların introları ile devam etmeye çalışır.

Ama bir sorun var! Çalamıyorum abi yaaaa..

Çalamıyor değilsin aslında başaracaksın ama elinde portakal kasası ile müzik yapmaya çalışıyorsun.Bu kendini gitar sanan aletten nasıl ses çıkmasını bekliyorsun ki.

Sorunu genellikle kendinizde gördüğünüzden dolayı yapamadığınızı düşünüyorsunuz.Birçok durumda ilk 1-2 ay gitar çalmaya çalışan genç arkadaşlar bu gitarlar daha da uygun fiyata birilerine satarak bu işten vazgeçiyorlar.

Aslında bir tık daha kaliteli bir gitar olsa yapamadığını düşündüğü birçok şeyi aslında yapacak ve belki de daha iyi bir müzisyen olacaktı.

Fakat o ilk başta önemsemediğiniz ve para vermeyi çok gördüğünüz gitarın üzerine belki biraz daha para koysanız daha doğru bir seçim yapmış olacaktınız.

Şekil İsimlere Sahip Dandik Klasik Gitarlar

Aslında tamamen hepsi Çin’de üretilen ve ülkemize getiren ithalatçı firma tarafından bir isim verilmiş gitarlardır.Birçoğunda ispanyol havası veren cins cins isimler kullanıldığından alan kişilere bir marka hissiyatı kazandırılmaya çalışılır.

Yukarıda da bahsettiğim gibi maddi durumu bir kenara bırakmak istiyorum ancak,hem maddi yetersizlikler hem de müzik yapma arzusu,ergenlik,kızlara hava atma vs gibi durumlar yüzünden eline geçen ilk parayla bir gitar alma peşine düşen gençlerimiz maalesef bu gitarlar yüzünden aslında müzikle tanışmadan soğuyorlar.

Ailelerin genellikle zaten bi hevesle alacaksın madem en ucuzunu al tavsiyesi ve genç müzisyen adaylarının hiç olmamasından iyidir düşüncesi ile kabul ettiği bu durum yüzünden alınan gitarlar tamamen portakal kasasından yapılmış ve Çinde üretilmiştir.

İthalatçı firmalar kendi beğendikleri isimleri bastırarak ülkemize sokmaktadırlar.

Maddi durumunuz biraz daha yukarı çıkmaya el veriyor ve gerçekten gitar çalmak istiyorsanız lütfen bu markaların ve benzerlerinin çok ucuz fiyatlı gitarlarından uzak durun.

2.el olarak daha iyi modelleri sıfır fiyatına alma imkanınız daha yüksek.Bu sebeple 2.el gitarlara yönlenmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Sizinde bu tarz gitarlar ile deneyimleriniz oldu ise lütfen yorum ksımına yazmaktan çekinmeyin.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

2 Yorum

  1. Bu konuda o kadar mesleği baltalayan esnaf var ki sadece en ucuz gitarı bari satmış olayım diye herkese klasik gitar ile başlanmalı yalanını hala yediriyorlar.

  2. Haha valla çok güldüm abi.Yalan değil ama parasızlıktan en dandiğini alıp çalmaya çalışıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00