Müzik

Gitaristlerin İzlemesi Gereken En İyi 15 Müzik Belgeseli

Bu belgeselleri izledikten sonra gaza gelip gitarı elinize alabilirsiniz.

Arada sırada usta gitaristlerin ve efsanevi grupların ardındaki inanılmaz hikayelerin tadını çıkarmak için müzik belgeseli veya film izlemek gerçekten güzel olabiliyor.

Çalma mücadeleleri, zorlukları ve tutkusu, gitar öğrencisi olan herkes için gerçekten ilham verici.Bugün size en iyi müzik belgesellerinden bazılarının olduğu bir liste hazırladık. Bu müzisyenlerin çalkantılı ve etkileyici yaşamlarına tanık olun. Yolculukları boyunca müziğe olan sevgilerini, isteklerini, azimlerini ve öğrendikleri dersleri takip edin.

Keyfini çıkarın…

Stevie Ray Vaughan – Rise Of A Texas Bluesman – 2014

Amerikalı müzisyen, şarkıcı, söz yazarı ve plak yapımcısı Stevie Ray Vaughan üzerine bir belgesel. En çok blues rock grubu Double Trouble’ın gitaristi ve solisti olarak biliniyor. Blues müzik tarihindeki en ikonik ve etkili müzisyenlerden biri ve tüm zamanların en büyük gitaristlerinden biri olarak kabul edilir.

Acoustic Uprising

Acoustic Uprising, Tommy Emmanuel, Kaki King, Newton Faulkner, Sungha Jung, Andy McKee ve çok daha fazlası dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından birinci sınıf FingerStyle gitaristleriyle yapılan röportajlarla Modern Akustik Gitarın hikayesini anlatıyor. Bu sanatçılar, alçakgönüllü enstrümanı “şaşırtıcı virtüözlüğün” yeni zirvelerine taşıyan, her yerde bulunan akustik gitardaki ustalıklarıyla ünlüdür.

Keith Richards – Under

The Influence (Netflix) Under the Influence, hayranlara dünyanın en büyük rock yıldızlarından birine ve rock’n roll efsanesi Keith Richards’a ilham veren insanlara ve seslere benzersiz bir erişim sağlıyor.

Jimi Hendrix By Those Who Knew Him

Jimi Hendrix, tartışmasız rock çağında ortaya çıkan en büyük gitaristtir. Bu belgesel, en yakın arkadaşları, ortakları ve diğer müzisyenlerle özel röportajlar içeriyor ve sonunda zamanımızın en büyük müzik yeteneğinin ardında yatan şeyin ne olduğu gözler önüne seriliyor.

Eric Clapton – Standing At The Crossroads Documentary

Bu belgeselde Eric Clapton, Keith Richards, John Mayall, The Yardbirds, Jack Bruce ve daha pek çok kişinin katkılarıyla derinlemesine röportaj yapılmış.

Paco de Lucia Belgeseli

İspanyol virtüöz Paco de Lucia flamenko gitaristi, besteci ve plak yapımcısıdır. Yeni flamenko tarzının önde gelen savunucularından biri olarak, klasik ve caza dallanan ilk flamenko gitaristlerinden biriydi.Onu anlatan güzel bir belgesel.

Guitar – A Documentary (1991)

Gitar hakkında İngiltere yapılmış video belgeseli. David Gilmour ve 0001 Stratocaster’ı içerisinde barındıran bir belgesel. Ayrıca Chet Atkins, Paul Atkinson, Jennifer Batten, Lindsey Buckingham, Steve Cropper, Al DiMeola, Tony Iommi, Eric Johnson, BB King, Mark Knopfler, Steve Lukather, Hank Marvin, Brian May, Les Paul, Joe Satriani, Brian Setzer, Stephen Stills, Steve Vai, Joe Walsh ve daha fazlası için izlemeniz gereken bir klasik.

The Eagles – History of the Eagles (Amazon prime)

History of the Eagles, Amerikan ikonik rock grubu The Eagles’ın kariyeri hakkında 2013 yılında iki bölümlük bir otorite belgeseli.

Robert Johnson – Devil at the crossroads – (Netflix)

Blues gitarist Robert Johnson, Amerikan müziğine damgasını vurduğunda herşeyi değiştirmişti.Netflix yapımı muhteşem bir blues belgeseli.

Once – Glenn Hansard and Markéta Irglová – Movie (Youtube)

Once, John Carney tarafından yazılan ve yönetilen 2007 İrlanda müzikal romantik filmidir. Filmde Glen Hansard ve Markéta Irglová, Dublin, İrlanda’da mücadele eden iki müzisyen olarak rol alıyor.

BB King – Legends belgeseli (Youtube)

Blues efsanesi BB King’in hayatı. Mississippi Deltası’nın kalbinden gelen ve dünya çapında müzik yıldızlığına yükselen ve her şeye rağmen bir nesil hayranına ilham veren öksüz bir çocuğun anlatılmamış gerçek Amerikan hikayesi.

Reel Satriani – Joe Satriani (Youtube)

Gitarist Joe Satriani’nin belgeseli.

Chet Atkins, a Life in Music (Youtube)

https://www.youtube.com/watch?v=FEswohCU6Ts&t

Bu efsanevi gitarist ve onun country müziğindeki etkisi hakkında gerçekten ilginç bir belgesel.

Red Hot Chili Peppers – Funky Monks (Youtube)

Funky Monks, rock grubu Red Hot Chili Peppers ve gitarist John Frusciante ile ilgili 1992 belgeselinin (aynı zamanda 1991 tarihli Blood Sugar Sex Magik albümünden bir şarkının adı) başlığıdır. 1991 yılında oldukça başarılı olan Warner Bros.’un ilk Blood Sugar Sex Magik’in kayıtları. Albümün yapımcılığını Rick Rubin yaptı ve The Mansion’da kaydedildi.

John Mayer – Someday I’ll Fly (Youtube)

John Mayer üzerine Müzik Belgeseli: Someday I’ll Fly, kuşağının en etkili solo sanatçılarından birinin müzikal evrimini anlatıyor. Nadir gösteriler, röportajlar ve canlı performanslar sunan; Mayer’in bakış açısından bütünüyle anlatılıyor.

 

 

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir Yorum

  1. Gitaristler ile alakalı bazı belgeseller izlemiştim ama izlemediğim de çok varmış. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu