Gitar Egzersizleri

10 Muhteşem Sweep Picking (Süpürme) Egzersizi ve Tekniği

Gitar teknikleri - Sweep picking yani süpürme egzersizleri - yeni başlayanlar için

Hep merak etmiş olabilirsiniz ,profesyonel gitaristler nasıl bu kadar hızlı çalabiliyor? Sweep picking bir gitar çalma tekniğidir.Türkçe anlamı süpürme olan bu tekniğin amacı hızlı ve akıcı bir şekilde her telde tek pena hareketi ile aşağı ya da yukarı yönde gitar çalma şeklidir.

Sweep Picking Tekniği Tarihçesi

Sweep picking tekniği ilk olarak 1950’li yıllarda Les Paul , Tal Farlow gibi caz gitaristler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Tekniğin daha ileri seviyeleri 1970’li yıllarda kullanılmış olsa da 1980’li yıllardan sonra bugün kulandığımız halini aldı ve tüm gitaristler tarafından tanınan bir teknik oldu.

Sweep Picking Tekniği Nasıl Çalınır?

Sweep Picking tekniği temel olarak arpej tekniği ile birlikte hızlı bir şekilde tellerin çalınması sistemine dayanır.Sesler birinci ses (tonik) üçüncü ses (mediant) beşinci ses olarak (dominant) olarak oluşturulan bir skaladan meydana gelmektedir. Örneğin; La minör bir ses dizisinde A-C-E-A-C-E-A sistemi sesleri her telde bir nota şeklinde yukarıdan aşağı ya da aşağıdan yukarı şeklinde hızlı bir biçimde çalarak oluşmaktadır.

Öncelikle kafanız karışmış olabilir.Bu tekniğin temel tanımı bu şekilde olmasına karşın şimdi vereceğimiz sweep picking egzersizleri ile daha anlamlı hale gelecektir.

Sweep Picking Egzersizleri

sweep picking tekniği
Sweep Picking Sağ El Tekniği

Örnek -1

sweep picking egzersizi

Solda ki gitar egzersizi Cmaj7 akoru ile oluşmaktadır.Pena hareketlerine dikkat ederseniz Re teli üzerinde 10.perde ve Sol teli üzerinde 9.perde yukarıdan aşağıda tek pena hareketi ile çalınacak ve daha sonra 12.perde ve 9.perde aşağıdan yukarı pena hareketi ile çalınacak.Bu şekilde sweep picking tekniği uygulanırken sol el hızlı hareket etse de sağ elimiz daha az yukarı aşağı hareketi yapacağından daha az efor sarf ederken daha hızlı bir çalma stili ortaya çıkmaktadır.

Alternate picking tekniğinden en büyük farkı yapılan pena hareketinin tek yönlü olmasıdır.

Sağ tarafta bulunan örnekte ise aynı sistem 3 tel üzerinde uygulanmaktadır.Bu sayede hızımız daha da artmaktadır.

Örnek-2

4 tel üzerinde gerçekleştirilen bu egzersiz dikkat ederseniz aşağı ve yukarı her yaptığı harekette perde kaydırarak yürümekte.Bu sayede klavye üzerinde ki hakimiyetiniz artacaktır.Egzersizleri temiz çaldığınızdan emin olarak metronom ile hızınızı belirli bir seviyeye gelene kadar acele etmeden çalışmanız en doğru karar olacaktır.

Örnek-3

Genellikle ünlü gitaris Steve Vai tarafından çalınan 5 tel üzerinde yapacağınız bu sweep egzersizi ile bir kademe daha zor bir alıştırma sizi bekliyor.Parmaklarınızın belirtilen perdelere tam oturarak çaldığınızdan emin olun.5 tel üzerinde yapılan bu örnek sizi biraz zorlayabilir.

Örnek-4

6 tel üzerinde yapılan bu sweep picking egzersizi ile artık arşa çıkmış bulunuyoruz.Tüm sesleri net bir şekilde almak çok önemli.Dikkat ederseniz 6 ses çalındıktan sonra geriye dönüşte 5.aralıktan bir ses eklemesi yapılmış ve buradaki hususa dikkat edelim.

Örnek-5

sweep picking-5

Ünlü gitar virtüözü Yngwie Malmsteen tarafından tavsiye edilen bu gitar egzersizi üzerinde dikkat edeceğiniz kısım yukarıdan aşağı yönlü yapılan pena hareketinde geriye dönüş tek ses ile bitiriliyor.Bu sistemin amacı çaldığınız parçaların arasına katacağınız sweep picking tekniğinden sonra pena hareketini yeniden doğru yöne çekebilmektir.

Örnek-6

Örnek-7

Jason Becker gibi ünlü gitaristlerin kullandığı bu teknik sizin için zor olabilir.Bundan dolayı egzersizlere yavaş başlamanızı hemen hızlanmamanızı tavsiye ederim.

Örnek-8

Örnek-9

Örnek-10

 

Bu son ve muhteşem egzersiz ile yukarıda gördüğümüz sweep picking egzersizlerini karıştırarak biraz kolay biraz zor mükemmel bir egzersiz ortaya çıkmış oluyor.Sizde bıkmadan yılmadan yavaş ve istikrarlı şekilde çalıştığınızda daha başarılı olduğunuzu göreceksiniz.

Kaynak
WikipediaGW
Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00