İnceleme

SX Stratocaster Elektro Gitar İnceleme ve Yorum

SX Stratocaster İnceleme

Malzeme Kalitesi
Performans
Ses Kalitesi
Alınır mı?

Giriş seviyesinde alınabilir Fender Stratocaster klonu SX Stratocaster

User Rating: 4.25 ( 1 votes)

Bu yazımızda Fender Stratocaster klonu olan SX Stratocaster elektro gitar inceleme ve yorum ile yeni gitar alacak olan arkadaşlar için bilgi vermeye çalışacağız.

Ülkemizde müzik aletleri sektöründe ticari olarak giriş seviyesinde ki kişilerin en çok tercih ettiği elektro gitar modelleri listesinin başını sanırım SX stratocaster çekiyor olabilir.

SX markasının onlarca SX SST62 , SX SST Alder , SX SST 57 , SX STL 50 ve Ash , SX SST Ash gibi modelleri bulunuyor.Bunların arasında çok ufak ticari fiyat farkları bulunsa da temelinde aynı gitarlar olduğunu söylemek gerek. SX stratocaster gitarların mükemmel bir gitar olduğunu söylemek tabi ki hata olacaktır. Fiyat performans oranına baktığımızda ise hissiyat açısından Fender Strat ve Tele modellerine en yakın klon gitarlar olduğunu söylemek isterim.

SX Stratocaster gitarlar dürüstçe söylemek gerekirse düşük kaliteli donanım ve elektronik ekipmana sahip bir gitar. Gitara yeni başlayanlar önce bir çalmayı öğreneyim daha sonra kalitelisini alırım düşüncesi ile bu gitarlara yöneliyorlar.

Peki hata mı yapıyorlar? Tabi ki hayır.

Müzik yapmaya önce klasik gitarla başla sonra elektro alırsın diyenlerden daha kötüsü yoktur sanırım. Neyse..

SX Stratocaster gitarlar üzerinde inceleme ve deneyimimize göre her bir gitar aynı model bile olsa birbirinden farklı hissiyat ve seslere sahip olabiliyor. Bu birçok marka için söylenebilir fakat düşük kalite ve bütçe ile yapılan bu gitarlar da bu durum daha çok görülebiliyor.

SX Stratocaster modellerine en yakın diğer klon markalar ise Jay Turser,Stagg ve Squier markalarıdır. Bu markalara da fırsat verebilirsiniz.

Kaçırmayın !!!  Squier Bullet® Strat With Tremolo HSS Brown Sunburst - Indian Laurel

Fiyatlar çok değişken olsa da bu yazımızı yazdığımız günlerde 1500 TL civarı  SX Stratocaster modellerini bulabilirsiniz.

Bahsedilmesi gereken bir diğer nokta da, SX Stratocaster (SST62’lerin) gerçekten hafif kasa yapılarına sahip. Bu hafiflik donanımın kalitesi ve ağacın türünden kaynaklı olduğunu bilmemiz gerek.

SX Stratocaster elektro gitar inceleme yaptığımızda perdelerin montajı gerçekten kalitesiz ve özensiz.

Köprü kısmını incelediğimizde metal görünüme sahip kalitesiz bir alaşım ile üretildiği kesin ki zaten biliniyor. Tremolo kısmında ise kalitesi gereği akort kaçırma olasılığı oldukça yüksek. Elektronik aksama baktığımızda ise potansların üzerinde ki knob bile fiyatına göre yeterli olmasına rağmen selector yani manyetik seçiçiler sert ve gevşek bir yapıya sahip.

SX Stratocaster gitarı bu kadar yerin dibine gömüyor olmamız tavsiye etmiyor olduğumuz anlamına gelmez.

Yukarıda da bahsettiğim gibi birçok kişi yeni başladığı için en ucuz elektro gitar modellerine yönelebiliyor. Bu tamamen tercih meselesi tabi ki.

Bir de maalesef ki maddi durum sorunu ortaya çıkıyor. 100 birimlik bir gitarı 1500 birim karşılığında almak bir hayli zorlayıcı olabilir.

Öğrenci arkadaşlarımız kendi maddi imkanları olmadığı ve aile desteği ile bir gitar sahibi olmak istediğinde de mecburen bu gitarlara yönelmekte.

Peki alsak çalamazmıyız,öğrenemezmiyiz? Çatır çatır çalabilir öğrenebilirsiniz. Sadece aldığınız SX Stratocaster ya da diğer klon markaların gitarlarının kalite seviyesini anlamanız için bir destek sunmaya çalışıyoruz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu