Müzik

Dreadnought Akustik Gitar Nedir? Kısa Tarihi

Akustik gitarların en heybetlisi en kalitelisi

Akustik gitarları seviyorsanız Dreadnought akustik gitar nedir biliyor olmalısınız fakat hala Dreadnought gitar hakkında bilginiz yoksa bu yazıyı okumalısınız.

Dreadnought Gitar Nedir?

Dreadnought ismi, akustik gitar gövdesinin şeklini ve boyutunu belirtir. Akustik gitar nedir? isimli konumuzda bundan bahsetmiştik.Dreadnought akustik gitar, gövde yapısı sebebi ile akustik gitar kasa tiplerinin en büyüğüdür.

Piyasa da gördüğünüz birçok akustik gitar standart boyutlarda ve kasa yapısına sahiptir. Fakat profesyonel gitaristler hem konserlerde hem stüdyo kayıtlarını yaparken Dreadnought akustik gitar kullanırlar.

Bunun sebebi Dreadnought akustik gitar kasa yapısının büyüklüğü sebebi ile sesi daha canlı daha gür ve daha yüksektir.

Dreadnought Gitarın Kısa Tarihi

Akustik gitarların tarihi daha öncelere dayansa da modern ve bugün bildiğimiz akustik gitarlar ilk olarak Dreadnought kasa tipinde üretilmeye başladı.

Dreadnought akustik gitar ilk olarak 1916 yılında Martin Guitars tarafından tanıtıldı.Şirketin ilk çıkardığı model ise Oliver Ditson şirketi için üretildi ve kendi ismi ile piyasaya sürüldü.

Şaşırtıcı olan ise kasa tipinden kaynaklı olarak seslerin daha yüksek ve etkileyici çıkması sebebi ile büyük satış rakamlarına ulaşıldı.Martin Guitars, 1931’de kendi adı altında Dreadnought akustik gitar üretti ve iki farklı gitarı kendi adıyla piyasaya sürdü.

Kendi adı ile ürettiği bu iki model şu anda da popüler olan D-1 ve D-2 akustik gitar modelleriydi. Bu iki model hala üretilmeye ve binlerce satış yapmaya devam ediyor.

Martin Guitars’ın bu başarısının tesadüf olmadığı bugün hala en iyi akustik gitar üreticisi olması sayesinde belli oluyor.

Dreadnought Gitarlar Çalmak için Rahat mı?

Dreadnought akustik gitar standart boylarda ki akustik gitarlara göre kasa yapısının büyük olması sebebi ile gitara yeni başlayan yada acemi gitaristler için zorlayıcı olabilir.

Fakat profesyonel gitaristler için neck ve klavyesinin ince olması çalma kolaylığı sağlarken kasa yapısından kaynaklı oluşan mükemmel ses tonu daha cezbedici olmaktadır.

Dreadnought İsmi Nereden Geliyor?

1916’da, Martin Guitars Dreadnought şeklini geliştirdiğinde, Dreadnought kelimesi İngiliz Kraliyet Donanması’nın HMS Dreadnought (1906) isimli savaş gemisi anlamına geliyordu. Aynı bu savaş gemisinde olduğu gibi Dreadnought akustik gitar da büyük veheybetli bir yapıya sahipti.

Böylece “Dreadnought ”, ismi 100 yılı aşkın bir süredir sanatçıları ve müzik tarzlarının şekillenmesinde kullanılan akustik gitarların ismi haline geldi.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00