Gitar

Epiphone Les Paul Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sizde Epiphone Les Paul ile Gibson Les Paul arasında mı kaldınız? Peki Epiphone Les Paul gitarlar ne kadar kaliteli,Gibson kadar etkili mi? Hadi birlikte inceleyelim.

Epiphone Les Paul Hakkında: Temel Bilgiler

Epiphone Les Paul, orijinal Gibson Les Paul‘ün estetiğini ve şeklini yansıtacak şekilde tasarlanmaktadırlar . Hemen hemen tüm Epiphone Les Paul modelleri , orijinal Gibson tasarımın neredeyse tüm şeklini koruyarak üretilirler.Çoğu zaman, Gibson tarafından çıkarılan modellerin aynısı Epiphone markası altında da yer almaktadır.

Örnek vermek gerekirse bir Gibson Les Paul Standard modeli bulunurken aynı zamanda Epiphone Les Paul Standard modeli de piyasada bulunmaktadır.Bu sebeple Gibson gitar severlerin daha uygun fiyata Epiphone Les Paul bir gitar alması oldukça mantıklı olabilir.

Epiphone Les Paul modelleri nelerdir?

İşte en yaygın ve güncel Epiphone Les Paul modellerinin hızlı bir listesi:

  1. Standart
  2. Custom
  3. Studio
  4. Modern
  5. Special
  6. Classic

Yukarıda listelenen modeller Gibson tarafından tasarlanıp Epiphone markası altında çıkan en yaygın Les Paul modelleridir.

Epiphone modelleri Gibson’a göre biraz daha estetik değişikliğe uğrasa da dışarıdan bakıldığında tamamen aynı model olduğu belli oluyor.

Epiphone Les Paul Gitar Alınır mı?

Epiphone Les Paul gitarlar ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi şu: İyi mi?

Bu soru soruluyor çünkü Epiphone Les Paul gitarlar, Gibson modellerine göre çok daha ucuz. Bu sorunun cevabı, Gibson versiyonu ile kıyaslandığında “kesinlikle” anlamına gelmiyor.Bunu biraz sonra değineceğim.Eğer sadece Epiphone LP’lerin kendi başlarına iyi olup olmadığını soruyorsanız cevap kesinlikle “Evet” olacaktır.

Cevabı biraz daha açarsak,Epiphone Les Paul gitarlar ödeyeceğiniz ücret karşılığında gerçekten kaliteli,güvenli ve sağlam gitarlardır.Muadili olduğu Gibson modelleri kadar olmasa da arada ki fiyat farkını göz önüne alırsanız hiç mantıksız değil.

En İyi Epiphone Les Paul Modeli Hangisi?

Saf kalite açısından, Epiphone Les Paul Custom modelinin en güzellerden biri olduğunu ve para sorun değilse en iyi seçeneğiniz olduğunu söyleyebiliriz. Diğer modellerden biraz daha pahalı olmasına karşın gerçekten parasının hakkını veriyor.

Gibson ve Epiphone Les Paul Arasındaki Farklar nelerdir?

Gibson ve Epiphone arasında ki farklara en iyi örnek gövdenin üzerinde ki kaplamalar olabilir.Gibson parlak iken Epiphone daha mat bir görünüme sahiptir.

Bir Epiphone Les Paul’un Tipik Özellikleri

  • Gövde ve Neck
  • Donanım
  • Manyetikler

Gövde ve Neck

Birçok Epiphone Les Paul modellerinde gövde yapıları için maun ağacından bir taban kullanılırken üstüne ince bir akçaağaç kaplama ile üretilmektedir.Neck konusunda ise Epiphone Les Paul modelleri, çeşitli klavye malzemeleri ile birlikte Maun ağacı kullanmaktadır. (Pau Ferro ve Gül ağacı oldukça yaygındır).

Donanım

Epiphone Les Paul gitarların neredeyse tüm donanımı stok parçalardır.Bunlar, köprü, tunning,potans gibi parçalar olabilir. Bazı durumlarda Grover marka tunningler bulunabilir ki bu Epiphone stok tunning sistemine göre daha iyi.

Manyetikler

Epiphone Les Paul modellerinde genellikle Probucker 1-2 ve 3 versiyonlarını kullanır.Ama bir Gibson Burstbucker ya da Seymour Duncan humbucker kadar kaliteli olmayacağı kesin.Yine de Epiphone manyetkiler konusunda kendini geliştirmeye devam ediyor.kablolama potanslar gibi elektronik detaylar ise farklı ve ucuz üreticilerden sağlanıyor.

Hangi Müzik Türüne Uygun?

Epiphone Les Pauls çok yönlülüğe sahiptir ve çok çeşitli sesler ve tarzlar için kullanılabilir. Modeller arasında, Les Paul Custom gibi bir şey metal, modern rock ve daha ağır stiller için iyi performans verirken, Standard modeli blues veya klasik rock tarzına daha çok uyum sağlıyor.

 

Kaçırmayın !!!  Gitar Pedalları : 2019 Yılında En Çok Satan Pedallar ve Amfiler

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu