Gitar Akorları

Gitar Akorları : Alternatif Akort Sistemleri

Drop D,Drop C ve daha birçok akort sistemleri ile farklı stiller ortaya koyabilirsiniz.

Gitarınızın akort ayarlarını değiştirerek keşfedebileceğiniz çok farklı ses aralıkları bulunmaktadır.Yaygın olarak kullanılan Drop D , Drop C gibi ayarların yanında çok farklı Gitar akord sistemleri ile yeni sesler keşfedebileceğiniz muhteşem bir rehber.

Drop D Tuning Akort Sistemi

Drop D Akord

Drop D akord sistemi için sadece E (mi) telini D (re) sesine akord ederek basit bir şekilde Drop D akord sistemine geçmiş olursunuz.

Metal ve blues müziklerinde daha rahat bir şekilde tek parmak ile power akorlar çalma konusunda size gerçekten büyük kolaylık sağlamaktadır.

Drop D akord sisteminin kullanıldığı örnek olarak aşağıdaki parçayı inceleyebilirsiniz.

Mr Tambourine Man – Bob Dylan (Bringing It All Back Home, 1965)

Open D Tuning Akort Sistemi

Open D akort sistemi genellikle Country ve Blues müziklerinde çok kullanılmaktadır.Akustik sesler ve harmonik sesler için gerçekten ideal bir akort şeklidir.Yavuz Çetin‘in Oyuncak Dünya parçasını bu akort düzeni ile dinleyebilirsiniz.

Blues müzik severler için vazgeçilmez bir akor türü olan Open D akort ile çalmaya başladığınız da keşfedeceğiniz sesleri o kadar seveceksiniz ki standart akort sistemine geçmek sizin için zor olacaktır.

Open E Tuning Akort Sistemi

Blues müzikte çok kulanılan bir akort sistemidir.Dikkatli olmanız gereken nokta ise Open E akordu yaptığınızda gitarınızın sap üzerine düşen gerilimi artacağı için belirli bir süre sonra sap üzerinde yamulmaya sebep olabilir.Bundan dolayı tekrar bir sap ayarı yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Slide yapan blues müzisyenleri için vazgeçilmez olan bir tuning şekli olan Open E akordu için aşağıdaki akor örneklerine bakabilirsiniz.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00