Gitar

Leo Fender’in müthiş icadı Stratocaster gitar ve kısa tarihi

Fender Stratocaster, 1954’teki ilk çıkışından bu yana o kadar taklit edildi ki, sanki elektro gitarın asıl şekli oldu.Piyasaya çıktığında bir benzeri yoktu.

Leo Fender’ın Müthiş Dehası

Leo Fender’ın müzik üzerindeki etkisini ölçmek gerçekten zor. Ürettiği solid body enstrümanlarıyla gitar endüstrisinde devrim yaratmaya başlamadan önce bile, yaptığı amplifikatörler stüdyoları ve konser salonlarını heyecanlandırıyordu. Stratocaster’dan yakın zaman önce piyasaya çıkmış olan Telecaster çok beğenilmiş olmasına rağmen gerçekten çığır açan icadı Stratocaster’dı.

Kendisi bir gitarist olmasa da saksafon çalan Leo Fender kesin kulakları ve ilerici görüşüyle insanları kendisine hayran bırakabiliyordu. 1952 ve 1954 yılları arasında, kendisi ve ekibi ile, özellikle başta George Fullerton, Freddie Travers ve Bill Carson farklı prototipler yaparak gitaristlerden gelen tepkileri ölçtüler.

Stratocaster gitarın doğuşu

Stratocaster gitar, gitaristlerin üst tellerde son perdelere kadar rahat erişebilmesini sağlayan iki tarafıda kesik bir gövdeye sahipti.Ayrıca gitaristlerin vücuduna rahatça oturan yumuşak,eğimli ve ergonomik bir tasarıma sahipti.

Bu tasarımın aksine Fender’ın rakibi Gibson Les Paul modelleri daha belirgin ve daha konforsuz görünen gövde şekillerine sahipti.

Bu konuyu daha önce Gibson Les Paul vs Fender Strat Hangisini Çalmak Daha Kolay isimli yazıda detaylıca ele almıştık. Okumanızı tavsiye ederim.

En pratik gitar

Mühendis olan Leo Fender, Stratocaster’ı ihtiyaç duyulduğunda kolayca değiştirilebilen parçalarla modüler bir cihaz olarak tasarladı. Gitarın, hasar görmesi durumunda kolayca değiştirilebilecek cıvatalı bir sap (neck) kısmı vardı. Ayrıca, Fender’in yanlışlıkla “tremolo” olarak adlandırdığı ve modern gitar terimleri arasına giren icadı da müzik dünyasına çok büyük katkılar yaptı.Gitar üzerinde ki 6 telin, tonlama ve hareket için ayrı ayrı ayarlanabilir olması gerçekten muazzamdı. Gövdenin işlevselliği nedeniyle bile çıkış jakı gövdenin üstüne taşındı. Üç kademeli bir switch anahtarı ve bir volume ayarı ve iki ton kontrolü kullanılarak üç adet single manyetik kontrolü sağlanabiliyordu.

O yıllardan günümüze kadar Stratocaster modelleri farklı revizyonlardan geçerek geldi.Orjinal 7.25″ yarıçap,ses ve ton gibi potansların bulunduğu bölgenin bazen sıkıntı yaratması gibi sebepler zamanla giderildi.Bu sorunları hoş görmek gerek çünkü o yıllarda bu gitar ile karşılaştırılacak hiçbir gitar yoktu ve tamamen gitaristlerin şikayetlerine göre revize edildi.Ortalama 50 yıllık bir maziye sahip olan modelin bu sorunları yaşaması da gayet doğaldı.

Jimi Hendrix ve Stratocaster

Sonunda, Jimi Hendrix adında çok ilginç bir gitarist ortaya çıktı.Sanki Stratocaster gitarın gerçek performansını göstermek için dünyaya gelmiş gibiydi.Leo Fender bile bu gitarın bu kadar performanslı olacağını düşünmemiştir.Hendrix, o zamanlar Fender’ın eserleriyle çığır açan tek gitarist değildi fakat Stratocaster, Hendrix için tasarlanmış gibiydi. Ya da tam tersi…

Hendrix, gitarı benzersiz bir şekilde kullanıyordu. Bunun nedeni ise o zamanlarda gitardan farklı garip sesleri çıkarmayı kimse akıl edememişti sanki.Gitardan bir kurt gibi uluma seslerinden çığlık atan seslere kadar her ses Stratocaster gitardan çıkıyordu.

Elbette, Hendrix’ten önce ve aynı yıllarda birkaç ünlü Strat gitar kullanan usta gitarist vardı.Bunlardan bazıları ise Buddy Holly, Hank Marvin, Buddy Guy, Rory Gallagher, David Gilmour, Ritchie Blackmore, Jeff Beck, Eric Clapton, Eric Johnson ve liste uzayıp giriyordu.

Bu listede ki tüm gitaristlere sorduğunuz da evet hepsi büyük gitaristlerdi ancak Stratocaster gitarı ortaya çıkaran kesinlikle Jimi Hendrix’tir.

 

Jimi Hendrix Stratocaster
Limited Edition Jimi Hendrix Stratocaster

Geçmişten günümüze Stratocaster

İlk Stratocaster gitar ortaya çıktığı andan itibaren Leo Fender’ın yapımına destek verdiği süre boyunca bazı değişiklikler geçirdi.Gülağacı klavye eklendi ve gövde kızılağaç olarak değiştirildi. Ancak tasarım genel olarak değişmedi ve böylece, gitaristlere faydalı bir gitar üretme çabasıyla Fender, yüzyılın en ikonik tasarımlarından birini yaptı.

Peki sizi Fender gitarlarına bağlayan nedir?Bu konu hakkında yorum yapmaktan çekinmeyin.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu