Gitar Akorları

A Akoru (La Majör) Nasıl Basılır? (Detaylı Anlatım)

A (La Majör) Akoru Nasıl Basılır?

A akoru yani teknik ismiyle La majör akoru genelde baresiz olarak kullanılan gitara yeni başlayan arkadaşların kolaylıkla çalacağı bir akordur.Ayrıca gitarla çalınan parçalarda sıklıkla karşılaşacaksınız.

Bildiğiniz gibi akor oluştururken kök sesten sonra 3. ve 5. sesleri ekleyerek akor oluşturuyoruz.Bu tanıma göre; A (1), C# (3) ve E (5) sesleri bir araya geldiğinde A akoru oluşmuş oluyor.

Majör aralıklar konusunda bildiğiniz gibi kalıp 2 tam,1 yarım,3 tam,1 yarım şeklinde ilerlemektedir.Bu mantığa göre La sesinden sonra 2 tam ses saydığımız da (C#) yani sesine denk gelmektedir.5.ses ise (E) sesi yani Mi majör olmaktadır.

Bu 3 sesi aynı anda çaldığımız da A majör akoru elde edilmiş olur.

A Akoru

Yukarıda ki diyagram da A akorunun nasıl basıldığını görebilirsiniz.Dikkat etmeniz gereken bir nokta (artık öğrendiniz) X işareti bulunan kalın “mi” telini ritm çalarken kullanmıyoruz.

La majör akorunu daha iyi hatırlayabilmek için Am akorunu aklınıza getirebilirsiniz.Aralarında ki tek fark “Si” telinde ki (alttan 2.) C# yani do majör diyez notası 1 perde sola kayınca Am akoru oluşuyor.Yani aralarında 1 notalık fark var.

Yine her akor da olduğu gibi A akoru da bareli ve baresiz olarak çalınışları mevcut.

Bareli A Akoru Nasıl Basılır?

a akoru bareli

Daha önce B akoru üzerinde bahsettiğimiz stratejiyi burada da hatırlayalım.F Akoru ,G akoru ve B akorunun bareli baslışları kalıp olarak aynı ancak sadece perdeler arasında fark vardı.Yani bu akorları nasıl basıyorsak yine aynı basılışı 5-6-7. perdeler üzerinde uygulayın.İşte oldu. Şu anda La majör akorunu bareli olarak basıyorsunuz.

Anlaşılan bareli akor kalıplarından 1 veya 2 halini öğrensek perdeler arasında gezinince bir çok akoru da otomatikman çalmış oluyoruz.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00