Gitar Akorları

Am Akoru Gitarda Nasıl Basılır? (La Minör)

Am akoru yani La minör gitar akoru, herkesin en yaygın gitar akorlarından biridir.Am akoru bareli ve baresiz olmak üzere çeşitleri mevcuttur.Gitar çalmak isteyenlerin ilk öğrendikleri akorlardan birisidir.

Minör akorlar bildiğiniz gibi kök sesden sonra ki 3. ve 5. sesleri yanlarına alarak akoru oluştururlar.Am akoru A (Kök ses), C (3) ve E (5) seslerinden oluşmaktadır.

Triad akorları hatırlamak isterseniz aşağıda ki tabloyu dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim.

Am Akoru Nasıl Basılır?

Tüm gitar akorları gibi, Am akoru, klavyedeki birkaç farklı yerde çalınabilir.Yeni başlayan gitaristler için en kolay ve karşılarına çıkacak olan basılış şekli aşağıdaki gibidir.

am akoru nasıl basılır

Am akoru gitara yeni başlayanlar için çabuk alışılabilir ve çalınabilecek bir akordur.Öğrenciler bu akoru öğrenirken aynı zamanda E yani Mi Majör akorunu da öğrenmiş olur çünkü La minör akorunda ki basılış şeklini hiç bozmadan 1 üst tellere çıkardığınızda E akoru oluşmuş olur.

Am Akoru Bareli Nasıl Çalınır?

Am akoru birçok çalınış şekli olmasına rağmen belirli şarkılarda gerek duyulduğunda bareli daha ince tonlara sahip versiyonları da kullanılabilir.

Am akoru bareli nasil basilir

5.perde de bareli olarak çalınan (la minör) bareli akorların yoğunluklu olduğu parçalarda daha hızlı ve parmak şekillerini bozmadan çalmanızda faydalı olacaktır.Daha farklı kombinasyonları öğrenmek için Oolimo sitesine göz gezdirebilirsiniz.

Am akorunun ilk 2 basılış şekli işinize çok yarayacaktır ve gitar çalma konusunda ilk yapı taşlarınızdan birisi olacaktır.Akorun yazılış isminin yanında teknik olarak la minör olarak da unutmamaya özen gösterin.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00