Müzik

AC/DC – Dirty Deeds Done Dirt Cheap Albümü Biyografisi

Dirty Deeds Done Dirt Cheap ALbümü AC/DC'yi zirveye nasıl taşıdı.

Avustralyalı rock grubu AC / DCDirty Deeds Done Dirt Cheap” isimli üçüncü albümlerini 1976 yılının eylül ayında Albert Records firmasının etiketi ile yayınlamışlardı.

Aradan fazla geçmeden neredeyse birkaç ay sonra albümün uluslararası bir versiyonu yayınlandı. Atlantic Records etiketiyle yayınlanan uluslararası kayıt sadece Amerika’da yayınlanmamıştı.

Dirty Deeds Done Dirt Cheap” albümünün ilk yayınlanmasından neredeyse beş yıl kadar, yani 1981 yılına kadar Amerika’da piyasaya sunulmadı.Bunun sebebi ise AC/ DC’nin 1980 yılına kadar solistliğini yapan Bon Scott’ın ölümüydü.

1981 yılında Amerika’da piyasaya sunulan “Dirty Deeds Done Dirt Cheap”  albümü ilk haftalarda Amerika listelerinde ilk üçe girmeyi başardı.

Dirty Deeds Done Dirt Cheap” albümünün ilk üçe girmesi ve albümün çok beğenilmesi grubun yıldızının parlamasına neden oldu.

Dirty Deeds Done Dirt Cheap  AC / DC
Yayın Tarihi: 20 Eylül 1976 (Albert, Avustralya)
Yapımcı: Harry Vanda ve George Young
1.Bölüm 2.Bölüm
Dirty Deeds Done Dirt Cheap
Love at First Feel
Big Balls
Rocker
Problem Child
There’s Gonna Be Some Rockin’
Ain’t No Fun
(Waiting Round To Be a Millionaire)
Ride On
Squealer
Grup Üyeleri
Bon Scott – Lead Vocals
Angus Young – Lead Guitars, Vocals
Malcom Young – Guitars, Vocals
Mark Evans – Bass
Phil Rudd – Drums

Bon Scott, 19 Şubat 1980 tarihinde öldü.Ancak grubun hiçbir üyesi bir sonraki AC/ DC grubunun solistinin Brian Johnson olacağını düşünmemişti.

1976’da AC / DC

Albüm içerisinde ki bütün şarkılarda dikkat ederseniz aynı kesik tonlar cve nota yürüyüşleri mevcut.Klasik rock müziğine de atıfta bulunan albümde “Little Richard” stiline saygı mevcuttur.

Little Richard Amerikalı şarkıcı ve söz yazarıdır.1950 lerde rock müziğin doğmasına ve büyümesine büyük katkı sağlamıştır.

Albüm neşeli , kirli ve çıldırmış imajları yaratsa da AC/ DC ‘nin Back in Black Albümü kadar sanatsal bir albüm olmamıştır.

Squealer  isimli parça da grubun bas gitaristi Mark Evans’ın yaptığı bas yürüyüşleri ileri ki dönemlerde kullanılan modern müziğe de yön verecek türdendir.

Tabii bu durum “Dirty Deeds Done Dirt Cheap” albümünün ne kadar kaliteli bir albüm olduğu gerçeğinide değiştirmiyor.

Brian Johnson’ın grubun solisti olmasıyla birlikte ciddi bir yükselişe geçen grup Bon Scott’ın tarzına da bir sonraki albümlerde uyarak saygıda kusur etmiyorlar.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00