Haberler

Efsane Şirketin Kurucusu Jim Dunlop Öldü

Jim Dunlop Şirketinin kurucusu ve dünyanın en seçkin müzik markalarından birisiydi.

En kaliteli penalar, kapolar ve diğer gitar aksesuarlarının yaratıcısı Jim Dunlop vefat etti.

82 yaşındaydı.

1936’da İskoçya’da doğan Jim, yeni fırsatlar arayan genç bir adam olarak Kanada’ya gitti. Orada gelini ve çocuklarının annesi Bernice ile tanıştı ve ikisi daha sıcak havalar için Kaliforniya’ya gitti. 1960’lı yıllarda ailesini kuran Jim DUnlop San Francisco Körfez Bölgesi’nde makine ustası ve sonra makine mühendisi olarak çalışmıştır. Mesai saatleri dışında müziğe olan ilgisini gitaristler için aksesuarlar yaratmaya yöneltti.

Jim Dunlop Öldü
Jim Dunlop

Jim’in korkusuz, yenilikçi ruhu hobisini geçim kaynağına dönüştürmesine neden oldu ve 1965’te Dunlop Manufacturing kuruldu.

El yapımı capo’larla yerel başarılar bularak, saplantılı olduğu zaman gitar çalan bir yapımcı olma konusunda hayatını değiştiren kararı verdi.

Jim, zamanını gitaristlerin kullanabileceği seçenekleri genişletmek ve en kaliteleri ürünleri yapmak için harcadı.

Müzisyenlerin tavsiyelerini, gitaristlerin doğru seçimi bulabilmeleri ve bunlardan en iyi şekilde yararlanabilmeleri için sayısız şekil ve malzemeyle deney yaparken kesin mühendislik sezgisiyle harmanladı. Bu deneyden elde edilen en büyük zaferlerden biri, bugün dünyada 1 numara olan Tortex Pena oldu.

1980’lerde Jim cesur bir şekilde müzik pazarına girdi.

Elektroniği zorunluluk olarak gören Jim’in şirketi kaliteli ürünler ortaya koymaya başlamıştı. Jimi Hendrix ailesi ve Eddie Van Halen, Dimebag Darrell ve Slash gibi çok sayıda sanatçı ile dünyanın en iyi oyuncularının seslerini dünyanın her yerinden herkesin onları tanımasına vesile oldu. Bugün, Dunlop Şirketi dünyanın en büyük pedal şirketlerinden biridir.

Jim Dunlop gibi efsane birisi daha bu dünyadan göçtü ve bir çağ daha kapandı.

Hoşcakal Jim.

 

 

Kaçırmayın !!!  Steinberg Cubase 10 Full Sürüm Çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu