Gitar Programları

Bias Amp ve Bias FX Nedir? Farkları Nelerdir?

Positive Grid firması tarafından yapılmış en popüler gitar programları arasında bulunan Bias Fx ve Bias Amp arasındaki farkları inceleyeceğiz.

Bias FX ya da Bias Amp arasında kalarak ikisinin farkları neler olduğunu düşündüğünüz için kafanız karışmış olabilir.Aslında 2 programda birbirinden çok farklı değil.İki program arasında temel olarak 2 farklılık bulunmakta.

BIAS Amp ve BIAS FX Arasında ki Temel Farklar

 • BIAS Amp ; içerisinde bulunan amfilerin tüm özelliklerini ayarlamanıza olanak sağlar.
 • BIAS FX,içerisindeki bazı efektler,kabinler ile birlikte amfilerin temel ayarlarını ayarlamanıza olanak sağlar.

Şimdi iki gitar çalma programı arasında seçim yapabilmeniz açısından aralarında ki farkları inceleyelim.

BIAS AMP Nedir?

BIAS Amp programının 2.versiyonları ilk versiyonuna göre gerçekten daha iyi bir kullanım deneyimi sunuyor.

BIAS Amp 2 , içerisinde gelen herhangi bir amfinin (amplifikatör) tüm donanım özelliklerini içerisinde barındırıyor ve bu özelliklerinin en ince ayrıntısına kadar ayarlayabilmenizi sağlıyor. Bu şekilde tüpleri, transformatörleri, ön amplifikatörü (preamp), güç amplifikatörünü ve bunlarla birlikte gelen tüm ayarları düzenleyebilirsiniz.

Bu size en ince ayrıntısına kadar ton aralığı oluşturabilmenize olanak sağlıyor ve gerçekten mükemmel özellikler olduğunu söylemek istiyorum.

BIAS Amp, en popüler amplifikatörlerden (Fender, Marshall, Orange, Peavey, Mesa, ENGL, Bogner v.b) gerçekten çok iyi oranda simulasyon yapabiliyor.

BIAS Amp gitar çalma programı üzerinde en sevdiğim özelliği ise gerçek amfinizin sesini içerisine kaydederek düzenleyebilmenizi sağlıyor.

BIAS FX Nedir?

BIAS FX, BIAS Amp programına göre farkı yukarıda bahsettiğimiz gibi ince ayrıntılı olarak amfi ayarlarını yapamamanıza rağmen kabin ayarları,efekt,pedal,prosesör v.b. gibi birçok eklenti sayesinde istediğiniz sesleri oluşturabilmenizi sağlıyor.Örneğin Fender amfi üzerinde bulunan volume,gain,bas,tiz gibi kontrolleri yapabiliyor olsanız da tüp,ön yükselteç v.b. amfi özellikleri ayarlanamıyor.

Kaçırmayın !!!  Guitar Pro Nedir? Nasıl Kullanılır? En Detaylı Rehber Kaçırmayın

BIAS FX içerisinde gelen özellikler ise şu şekilde;

 • Gates
 • Kompresörler
 • Booster
 • Drive
 • EQ
 • Modulatörler (Chorus,Flanger,Phaser v.b.)
 • Delay
 • Reverb

Bu özelliklerin birçoğu yeni nesil ve en iyi markaların ürünlerinin simulasyonu olduğunu bilmenizi isterim.

Ben şahsen BIAS FX programını tercih ediyorum.Sebebi ise BIAS Amp üzerinde amfinin birçok ayarlarını kullanabiliyor olsam da FX programında ki gibi extra birçok özellik katamıyorum.Fakat ince detaylı ayarlar yapıldığından iki program arasında gerçekten ses farkı olmuyor.

BIAS Amp 2 ve BIAS FX Birlikte Kullanma

Positive Grid firması BIAS Amp ve BIAS FX gitar çalma programı ile birlikte kullanmamıza olanak sağlıyor.Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız hemen anlatmaya başlayalım.

BIAS FX ve BIAS Amp programlarını doğru bir şekilde bilgisayarınıza kurduğunuzu varsayalım.Öncelikle FL Studio , Studio One 4 gibi DAW programları üzerinde BIAS FX programımızı aktif ederek açalım.Programı açtığınızda sol menü de en altta BIAS Amp seçeneğini göreceksiniz. Buradan seçeceğiniz amfi üzerinde arzu ettiğiniz tüm ayarları yaptıktan sonra BIAS FX programının özellikleri ile birleştirerek hem birçok efekt ve özelliği kullanabilir hem de seçeceğiniz amfinin tüm detaylı özelliklerini ayarlayarak çok geniş bir ton yelpazesine kavuşabilirsiniz.

SONUÇ

BIAS FX ve BIAS Amp programları birbirinden çok farklı olmasalarda beraber kullanıldıklarında mükemmel sesler üretmenize imkan sağlıyor.İçerisinde ki tüm amfi marka ve modellerini çok gerçeğe yakın olarak taklit edebildiğini belirtmek isterim.

Amplitube,Guitar Rig gibi çok tercih edilen gitar çalma programları ile kıyaslandığında bana göre daha modern ve daha gerçekçi özellikler sunduğu kesin.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Pc ve donanımlarım şuan düşük o yüzden reaper ile bias fx kullanıyorum sadece

  çok kaliteli ses ve çok hafif işlem gücüyle müthiş bir performans alıyorum

  en kısa zamanda mac olayına gireceğim ve çok daha iyi olacak.

  Yazılımlar harikya ayrıca bir sürü review için extra extra teşekkürler adminefendi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu