İnceleme

En Kaliteli Elektro Gitar Teli 2022

Gitar telleri zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak özellik ve performans kaybı yaşar. Uzun süreli kullanımlarda kopma ses bozulması akord bozukluğu gibi sorunlar baş göstermektedir.

Gitar teli değişimi yaptığınızda ise gitarınızın sanki yeniden doğduğunu duyduğunuz sesin en iyisi olduğunu anlarsınız.

Gitar telleri marka,model ve özelliklerine göre seslerde değişiklikler olabilir. Çaldığınız gitarın özellikleri ve tarzınıza göre farklı model gitar telleri kullanabilirsiniz.

Gitar Teli Kopması ve Sebepleri Nelerdir? isimli yazıya da göz gezdirebilirsiniz.

Elektro gitar teli almak istediğinizde fiyat ve performans bakımından sizin için hangisinin iyi olacağını seçmek gerçekten zor olabilir.

Bu rehber ile aklınızda ki soru işaretlerini kaldırabilirsiniz.

En İyi Elektro Gitar Telleri

Ernie Ball Elektro Gitar Teli

Artıları

 • Dayanıklı
 • Kaliteli Ses

Eksileri

 • Tel Ömrü

Fiyat performans olarak başlangıç seviyesinde belki de alınabilecek en iyi elektro gitar teli olabilir. Tabi bu konu tartışmaya her zaman açık. Fakat Ernie Ball Slinky elektro gitar teli seti dünya çapında en çok satan teller arasında olmasının bir nedeni var. Ernie Ball Slinky nikel kaplama tel; performans, dayanıklılık, ses ve fiyatı bir araya getiren hairka bir tel seti.

Elixir Optiweb Elektro Gitar Teli

Artıları

 • Son derece dayanıklı
 • Kaplamalı olması sesi etkilemiyor
 • Parlak ve canlı sesler

Eksileri

 • Pahalı

Elektro gitar teli arasında en çok tercih edilen ve en dayanıklı tellerden birisi olan Elixir elektro gitar teli sizlere uzun süreli parlak ve canlı bir ses sunabilir.

Bazı tel markaları, tellerinin ömrünü uzatmak için farklı kaplamalar kullanmayı tercih eder. Elixir, tellerde patentli Optiweb işlemini kullanan böyle bir markadır. Kaplamalı elektro gitar telleri birçok gitarist tarafından tartışılan bir konu. Sebebi ise kaplamalı elektro gitar tellerinin doğal rezonansı yok ettiği konusudur.Bu konuda hassas ve profesyonel değilseniz göz ardı edebileceğiniz bir konu olduğunu söylemek isterim.

Tecrübelerimize göre, bu bazı markalar için geçerli olabilir ancak Elixir için geçerli olmayabilir. Bu teller, kaplanmamış teller gibi parlak ve rezonanslı ses verir ve genellikle gözle görülür şekilde daha uzun süre dayanır. Fiyat konusunda ülkemizde biraz tuzlu olsa da 1 set elixir optiweb gitar teli kullanarak diğer elektro gitar telleri ile arasında ki farkı net bir şekilde görebilirsiniz.,

D’Addario EXL Elektro Gitar Teli

Artıları

 • Geniş ton yelpazesi
 • Geniş ölçü seçenekleri
 • Çok tercih edilmesi

Eksileri

 • Kişiye göre değişir

D’Addario EXL elektro gitar teli Ernie Ball gitar telinin gerçek ve tek rakibi. D’Addario XL serisi, her biri kendine has özelliklere sahip altı farklı modele sahip.

Her gitaristin aradığı özellikleri bir araya getiren geniş bir ton yelpazesi sunan kaliteli elektro gitar teli olduğu bir gerçek. Ne alacağına karar veremeyen birisi iseniz kesinlikle almanız gereken tel gitar teli modeli bu olsa gerek.

GHS Boomers Elektro Gitar Teli

Artıları

 • Parlak ton
 • Nikel kaplama
 • Uygun fiyat

Eksileri

 • Ton yelpazesi geniş değil.

Listede bir sonraki, iyi bilinen, çok sevilen bir elektro gitar teli markası. GHS Boomers, hoş ve parlak bir ton veren yuvarlak bir çelik çekirdek etrafında nikel kaplı çelik sarım şeklindedir.

Geniş ton yelpazesi sunmasa da tercih edebileceğiniz kaliteli bir elektro gitar teli olduğu kesin.

Amazon

D’Addario XT Elektro Gitar Teli

Artıları

 • D’Addario amiral gemisi
 • Tüm teller kaplamalı
 • Harika çalma hissi

Eksileri

 • Kaplama biraz fazla kaygan (Eksik bulamadık ondan…)

Birinci sınıf elektro gitar telleri, D’Addario’nun en iyi teknolojilerinden bazılarını bir araya getiriyor. NYXL serisinde görülen yüksek karbonlu çelik çekirdeğin yanı sıra ince, hidrofobik bir kaplamaya sahip olan D’Addario XT setleri, o taze yeni takılmış tel sesini daha uzun süre korur, inanılmaz direnç sağlar ve akortlarını korur.

Altı telin tümü de kaplamalı olan bu gitar tellerinin verdiği his, kaplanmamış tellerden çok farklı değil, bu nedenle D’Addario XT’ler hem kaplamalı hem kaplamasız tel severler için en iyi seçim.

Stabilite, ses, kırılma ve korozyon direnci ve uzun ömür için en iyi elektro gitar tellerini arıyorsanız bu seriye bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Gibson Vintage Reissue

Artıları

Eksileri

 • Bulamadık

Gibson Vintage Reissue elektro gitar teli yüzde 100 saf nikel olarak üretilmiş ve inanılmaz netlikte sıcak bir ton sunmaktadır. Saf nikel bileşimi, tona daha yumuşak bir his vermenin yanı sıra tel üzerinde bend vb teknikleri çok kolay hale getirir.

Gibson, nikel kaplı Brite Wires ve Les Paul modelleri için özel bir set (bu gitarları duymuş olabilirsiniz) dahil olmak üzere bu özel seride başka hafif varyantlar da sunuyor, ancak belirli bir ton sundukları için Vintage Reissue’yu seçtik.
Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu