Gitar

Gitar Öğrenmek İsteyenlerin Bilmesi Gereken 10 Temel Konu

Gitar öğrenmek söylendiği kadar zor mu?

Gitar öğrenmek için düzenli, disiplinli ve istikrarlı olmanız ve gitarın zevkli bir müzik aleti olduğunu bilmeniz çok önemlidir.

Gitar çalmak için sürekli gitar egzersizleri yapmak parmaklarınızın ve ellerinizin gitara alışması için çok önemli ve göz ardı etmemeniz gereken konuların başında gelir.

Bu konuda ciddiyetsiz davranırsanız gitar öğrenmek size eziyet olacaktır. Bunu kendimden biliyorum.

Eğer bir iki tane şarkı çalayım kızlara hava atayım diyerek gitara ya da farklı bir müzik aletine başlamayı düşünüyorsanız hemen bu sayfadan çıkabilirsiniz.

Gitar öğrenmek uzun ve düzenli olmanız gereken bir süreçtir.

Aşağıda sıraladığımız 10 temel madde ile gitar öğrenmenin o kadar korkulacak bir şey olmadığını anlayabilirsiniz.

Ders Almadan Gitar Öğrenilir mi?

Ders Almadan Gitar Öğrenebilir miyim?

Gitar dersi almadan gitar öğrenmek imkânsız değil. İnternet ortamında gitar dersleri ile ilgili birçok kaynak bulabilirsiniz. Müzik ve Yaşam sitesi olarak bu konuda değerli dersler vermeye çalışıyoruz.

Kendim gitara ilk başladığım yıllarda büyük zorluklar çektiğimi söylemek isterim. Benim gitar öğrenmeye başladığım zamanlarda internet hem bu kadar gelişmiş değildi hem de yeterli kaynak yoktu.

Bir örnek vermek gerekirse ilk olarak akorların nasıl basıldığını anlatan bir resim bulmuştum ve bu resimlere bakarak akor basmaya çalışmıştım ancak bastığım akorun o olduğundan emin olamadığım gibi çıkan sesin doğruluğunu bile teyit edecek kimsem yoktu.

Eğer online bilgiler ile kafanız karışıyor ise gitar dersleri üzerine kitaplar alarak daha aydınlatıcı bilgiler bulabilirsiniz.

Yaşadığım zorluklar belki bugün çekilmez ancak internet üzerindeki bilgiler sizi kısıtlayıcı olabilir.

Fakat yine de şahsi görüşümdür ki illa bir gitar kursundan ders alarak gitar öğrenilecek diye bir kural yok.

Ben öğrendim hem de çok iyi öğrendim ama zor öğrendim.

Sizde kararlı ve istikrarlı bir şekilde gitar öğrenmek istiyorsanız hiç düşünmeyin hemen başlayın.

Gitar Öğrenmek İçin Nasıl Bir Gitar Almalıyım?

Gitar Öğrenmek İçin Hangi Tür Gitar ile Başlamalıyım?

Gitar uzun yıllardır kullanılan zaman içerisinde çeşitli değişikliklere uğramış ve popülerliği sayesinde farklı tarzlarda üretilen ve en çok kullanılan müzik aletlerinden birisidir.

”Hangi gitar türü ile başlamalıyım?” gibi bir soru soruyorsanız genellikle klasik gitar ile başla gibi bir cümle ile karşılaşırsın fakat bu tamamen yanlış bir bilgidir.

Sebebi ise bir rock müzik sever ile bir pop müzik seven birisinin farklı gitarlar ile başlaması çok normaldir.
Rock müzik seven bir kişinin eline klasik bir gitar verdiğinizde o ilk heyecanı tamamen kaybolabilir ve gitardan soğumaya başlayabilir.

Kafa karışıklığına sebep olmaması açısından söylüyorum gitar seçimi tamamen sizin müzik zevkinize göre değişkenlik gösterecektir. Gitar çalma konusunda hiçbir farklılıkları yoktur. (Temel olarak)

Bu nedenle diyelim ki rock ve metal müzikleri seviyorsunuz, o zaman elektro gitar ile başlamak sizin için daha faydalı olacaktır.

Elektro gitar ile alacağınız ses tonu çalma stilleri gibi etkenler tamamen sizi motive edecek bir durum olacaktır.

Gitar almak istiyorsanız 2018 Yılının En İyi Elektro Gitarlarını İnceledik ve Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Gitar Amfisi: Bunu Okumadan Satın Almayın konularına göz gezdirebilirsiniz.

Gitar Öğrenmek İçin Kaç Saat Ders Çalışmak Gerekir?

Gitar öğrenmek için ne kadar süre gerekli?

Günlük gitar dersi çalışma saati sizin müzik ile olan bağınız ve hedefe giden yolda nasıl yürüdüğünüze bağlıdır.

Ben TV karşısında film seyrederken bile gitar egzersizleri yaparak hala ders çalışıyorum diyebilirim.

Gitar egzersizleri kategorisinde bulunan egzersizleri sizde ister TV karşısında ister iyice odaklanarak günlük olarak çalışabilir ve kendinizi geliştirmede önemli bir yol kat edebilirsiniz.

Basit Akor Değiştirme Egzersizi (Gitaristler Buraya) isimli konudan başlayabilirsiniz.

Solo tekniklerinizi geliştirmek için ise Gitar Parmak Egzersizi ya da Picking Egzersizi ile Sağ Elinizi Hızlandırın derslerine bakabilirsiniz.

Nota Öğrenmek Gerekli mi?

Gitar Öğrenmek İçin Nota Bilgisi Sizin İçin Faydalıdır

Gitar çalmak için illa nota öğrenmek gerekir mi diye soruyorsanız daha yolun başında üşenmeye başlamışsınız demektir.

Nota evrensel bir dil olduğu gibi aynı zamanda müziğin kendini anlatma şeklidir. Nota öğrenmeden eğer gitar çalmayı düşünüyorsanız yanlış düşüncede olduğunuzu belirtmek isterim.

Birçok kişinin yanlış düşüncesi nota öğrenmenin zor olduğudur.Yanlış.

Yine kendi başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Üniversite yıllarında İngilizce hocam orta seviyede gitar çalabilen birisi olduğu için arada yanına gider dinlerdim.

Başka bir gitar ile yanına gittiğimde bana “Re” yani Re majör sesinden gir dedi ve olduğum yerde kaldım çünkü ne la sesini ne teknik hiçbir konuyu öğrenmediğim sadece birkaç akor çalmaya çalıştığım için hiçbir şey yapamadım.

Dm – Re Minör Akoru Nasıl Basılır?

Sizde buna benzer bir duruma düşmemek için kesinlikle nota öğrenmelisiniz.

Ayrıca nota öğrenmeden sadece gitar değil hiçbir enstrümanı öğrenmeniz doğru olmayacaktır.

Ne Kadar Sürede Gitar Çalmayı Öğrenebilirim?

Gitar Öğrenmek İçin Belirli Bir Süre Yoktur

Gitar öğrenmek için sizin ne kadar öğrenme isteğiniz var ve hedefleriniz ne kadar büyük, ona göre değişecek bir durum söz konusudur.

Ayrıca müzik sonsuz bir dildir ve gitar çalmayı öğrenmek sonu olmayan bir iştir. Bu sebeple ne kadar zamanda gitar çalmayı öğrenirim diye kendinize sormak yerine ne kadar kaliteli çalabilirim diye sormalısınız.

Tabi yine de gitara yeni başlayan birisi için çıta belli bir seviyeye kadar gelerek kişinin bir nebze de olsa pişmesi gerekli.

Gitarı çalmayı öğrenme süresini madde madde yazmak gerekirse;

Gitar çalmak için yaşadığınız duygu
Düzenli ve istikrarlı çalışma
Hedeflerin büyüklüğü
Müzik tarzının zorluk derecesi

Gitar çalmayı gerçekten arzuluyor ve istiyorsanız ilk adımı atmış bulunuyorsunuz.

Düzenli ve istikrarlı çalarak kendinize daha yüksek hedefler koymalısınız.

Müzik tarzınız blues, rock, metal, pop gibi tarzlardan birisi olabilir. Müzik tarzınızın getirdiği hızlı çalmak, solo teknikleri vb. ilişkilerinden dolayı hedefin zorluk derecesi gibi faktörler gitar çalmayı öğrenmek konusunda zamanlamayı değiştirebilir.

Gitar Çalmak İçin Tırnak Uzatmak Gerekli mi?

Gitar Öğrenmek İçin Tırnak Gerekir mi?

Gitar çalmak için tırnaklarınızı uzatmak illa ki gerekli bir konu değildir.

Fakat arpej tekniklerinin yoğun olduğu ve klasik gitar ile icra edilen Flamenko tarzı için kesinlikle ihtiyacınız olacaktır.

Birçok gitar türü pena ile çalınırken yukarıda bahsettiğimiz türde bir gitar çalıyorsanız çok sesli stillerde tırnak daha çok lazım olabilir.

Ben uzun süre (birazda hava olsun diye) tırnaklarımı uzatıp törpüleyerek pena şekli verip dışarıda görenlerin “aaa bu kesin gitar çalıyor” desinler diye uzattım.

Ancak metal müzik ve elektro gitar ile tanıştığımda bu alışkanlığı bir kenara bırakarak pena ile çalmaya ve daha çok faydasını görmeye başladım.

Parmakların Nasır Olması Sizi Endişelendirmesin

Gitar çalma konusunda özellik ile bayanların soğuk kaldığı diğer bir husus ise parmakların nasır tutmasıdır.Gitar çalarken parmakların nasır tutması her gitar çalanın başına gelen bir durumdur.Gitar klavyesine yapılan baskı sonucu parmakların uç kısımlarının durmadan ezilmesi sebebiyle sertleşmeler meydana gelir.Eğer gitara yeni başlıyorsanız sizinde bildiğiniz gibi akor basmaya çalışırken yada ufak gitar egzersizleri yaparken parmak uçlarınızda acı meydana gelir.Bu oluşan parmak acıları sizi ilk başta rahatsız edebilir ancak bilmeniz gereken ve önemli bir husus parmak uçlarının yanması oluşan baskı sonucudur.

Eğer parmaklarınız acıdığında “acı yok rock acı yok” gibi bir düşünce ile acıların üstesinden gelmek isterseniz parmaklarınıza zarar verir ve su toplamasına sebep olursunuz.Bu hata ile daha ilk başta nakavt olabilirsiniz.

Kendi deneyimlerim sonucu gitara ilk başladığım günlerde akor çalmaya çalışırken oluşan acıya dayanmaya çalışmış ve parmaklarımın su toplamasına neden olmuştum.Su toplaması sebebi ile daha yeni başladığım gitar macerasına neredeyse 15 gun ara vermek zorunda kalmıştım.

Parmaklarınızın su toplamaması için gitar eğitimlerinizi sık sık ancak kısa aralıklar ile yaparsanız parmaklarınızun ucu su toplamak yerine günden güne sertleşecek ve gitar çalarken oluşan acı hissiyatı kaybolacaktır.

Oluşan sertleşme aslında nasır değil sadece deride oluşan sertleşmedir.Genellikle duş sonrası parmak uçlarınızdaki derinin soyulduğunu görebilirsiniz ve bu soyulma kısa surede yerini sertleşmiş parmak uçlarına bırakacaktır.

Gitar çalan kişilerin parmak uçlarında oluşan bu sertleşme bir dezavantaj değil aksine sizin için avantaj yaratmaktadır.

Gitar Çalmak İçin Nasır Nasıl Oluşturulur?

Çok Çalışmak

Çok çalışmanın parmaklarınızda ki acıyı zamanla yok ederek sertleşmesine sebep olacağını biliyoruz.Ancak yukarıda da dediğimiz gibi kısa ancak sık aralıklar ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Acı Çok ise Sertleşme Çabuk Olur

Gitar çalmak için ayırdığınız süre içerisinde parmaklarınızda oluşan acı çoğalıyorsa doğru yoldasınız demektir.Fazla da mazoşist olmayın…

Akustik Gitar ile Nasır Hızlı Oluşur

Akustik gitarların telleri (elektro gitar dahil) çelik tel olduğundan parmaklarınızda oluşturduğu sertleşme ve acı daha fazla olacaktır.Buda sizin için bir avantajdır.Bu şekilde bu işten daha çabuk sıyrılabilirsiniz.

Parmaklarınızı Suda Fazla Tutmayın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi parmak uçlarında ki sertleşme sebebi ile suda fazla durduğunuzda parmaklarınızda oluşan sert katman yumuşayarak deri değişikliğine yol açabilir.

Parmaklarınıza Yapıştırıcı Sürmeyin

Bazı yazılarda korkunç bir öneri gördüm ve gerçekten saçma bir öneri.Parmaklarınızın sertleşmesi için parmak uçlarına japon yapıştırıcısı sürmenizi ve daha kolay ve acısız olacağından bahsedenler olmuş.Hiçbir zaman tavsiye etmediğimiz bu yöntemi kesinlikle denemeyin.

Yoksa her gitar çalmaya başlamadan önce parmaklarınıza yapıştırıcı sürerek hem kendi ellerinizi hemde gitarınızı mahfedeceksiniz.

Sertleşme Ne Kadar Sürede Oluşur?

Parmak uçlarında ki sertleşme ortalama gitar çalma temposuna göre 15 gün ile 1 ay içerisinde tam şeklini alacaktır.

Gitar Çalmaya Kaç Yaşında Başlamalıyız ?

Okul Öncesi Müzik Eğitimi ve Etkileri 1

Bu soruyu çok duyuyorum ancak bilmelisiniz ki okumanın yaşı olmadığı gibi gitar çalmanında yada farklı bir enstüman çalmanın yaşı yoktur.

Uzmanlara göre çocuklar için 9-11 yaşlarından itibaren gitar çalmaya başlanabilir fakat biraz da doğal yetenek varsa daha düşük yaşlarda da başlayabilirler.

Fakat yaşı daha büyük örneğin;40 yaşında birisi gitara başlayamaz diye bir tabir de olamaz.Bir eğitmen arkadaşımızın kursunda 60 yaşında gitar öğrenen abilerimiz bulunuyor.

Siz düşünün….

Gitar Çalmak İçin Müzik Kulağı Şart mı ?

Müzik Kulağı Eğitimi

Kulak eğitimi, belirli egzersizler yaparak veya çalışma çabasıyla müzik kulağınızı geliştirme sürecidir.

Melodileri ve akor seslerini zamanla tanıyacağınız için bu konularda sıkıntı çekmeyeceksiniz ancak daha detaylı bir müzik bilgisi gerektiğinde sesleri ayırt etmek konusunda herkes aynı yapıya sahip değildir.

“Müzik kulağı” demek genelleme bir terim olamaz , ancak ilk başlangıçta sizin için gerekli bir durum olmasa da Kulak eğitimi alarak daha sesleri ayırt edici eğitimler ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Detaylı ve teknik bir bilgi arıyorsanız Buradan öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu