Gitar

Gitarı Bilgisayara Bağlamak

Elektro gitarı bilgisayara nasıl bağlarım? Hadi tüm detayları ile hep beraber inceleyelim

Gitarı bilgisayara bağlamak göründüğünden daha karmaşık ya da kolay olabilir.Gitarınızı bir PC veya dizüstü bilgisayara bağlamak , gitar çalmak ve kaydetmeye başlamak için en iyi yol olabilir.Amfi simulatörleri, efektler, eklentiler ve daha fazlasını deneyerek hem keyif almanızı hem de ileriye dönük yol haritanızı çıkarmanıza olanak sağlayabilir.

Elektro veya akustik gitarı bir PC veya dizüstü bilgisayara bağlamak için sadece basit temel ekipmanlara ihtiyacınız var.

Bu yazımızda ele alacağımız bazı konular şu şekildedir;

  • Gitarı bilgisayara bağlamanın farklı yolları
  • Kullanabileceğiniz programlar ve eklentiler
  • Bilgisayarınızı bir amplifikatör olarak kullanma

Elektro Gitar Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

Elektro gitarı bilgisayara bağlamak için öncelikle dahili ya da usb ses kartına ihtiyacınız olacaktır.Elektro gitarınızı bir bilgisayara bağlamak için, gitarınızın sinyalini bilgisayarınızın kullanabileceği sinyale çevirmesi için bir ses kartı kullanmanız gerekir. Elektro gitarlar doğrudan bilgisayara bağlanamazlar.

Gitarınızı bir jack dönüştürücü kullanarak doğrudan bilgisayarınızın mikrofon girişine veya giriş jacklarına takmaya çalışırsanız, gitarınıza veya bilgisayarınıza zarar verme riskiyle karşılaşırsınız. Ses giriş jackları, gitarınızdan gelen sinyali işlemek için tasarlanmadığı için çalışmayacaktır.

Elektro gitarı bir bilgisayara bağlamak için birkaç farklı seçenek var.

Gitarı Bilgisayara Ses Kartı İle Bağlamak

Elektro gitarı bilgisayara bağlamanın en popüler yolu ses kartı kullanmaktır. Ses kartı, (harici USB ise) gitarınızı takmanıza izin veren basit bir kutudur ve sinyali, USB yoluyla bilgisayarınıza göndermek için dijital bir sinyale dönüştürür.

Piyasa da farklı özelliklere sahip USB ses kartları bulunmaktadır.Ben şahsen orta seviye bir USB ses kartı için Focusrite modellerini tavsiye ederim.

Yukarıda ki görselde phantom mikrofon çıkışı kulaklık çıkışı gibi çıkışlar bulunurken gitar ya da farklı enstrümanlar için giriş jack noktaları bulunmaktadır. Ev kullanıcısı için gerekli olan tüm özelliklere sahip.

Gitarı Telefona Bağlamak

Gitarı telefona bağlamak bazılarınıza imkansız gibi gelebilir. Birçoğumuzun bildiği üzere Amplitube gitar programınında geliştiricisi olan IK Multimedia firmasının ürünü olan “iRig” isminde ki ufacık minicik bir alet ile gitarı telefona bağlayabilirsiniz.

Ev Stüdyosu Nasıl Kurulur (Home Studio Setup) 6

iRig ile gitarı telefona bağlamak oldukça kolay bir işlem. Jack girişini telefonunuzun kulaklık girişi dediğimiz girişine takıyoruz. iRig üzerinde bulunan çivi jack girişi üzerinden ise gitarımızı bağlıyoruz ve hepsi bu kadar.

Bundan sonra tek yapmanız gereken Amplitube programını satın almak ve dilediğiniz yerde kulaklığınızı ya da daha büyük amplifikatörlere bağlayarak sadece çalmak.

Hangi ses arayüzünü alacağınıza karar verirken aşağıdaki soruları düşünün:

  • Aynı anda birden fazla enstrümanı kaydetmek istiyor muyum?
  • Bilgisayara bir mikrofon bağlayabilmek istermiyim.
  • Gelecekte davul kaydetmek isteyecek misiniz (en iyi sonuçlar için birden fazla mikrofon gerektirir)?
  • Arayüzün akıllı telefonunuza mı yoksa sadece bir bilgisayara mı bağlanmasını istiyorsunuz?

Bu sorulara cevap verdiğinizde çıkan sonuca göre ister iRig alarak telefonunuz üzerinden gitar çalabilir ister bir USB ya da dahili ses kartı alarak gitarı bilgisayara bağlayarak çalabilirsiniz.

Bu iki seçenek haricinde biraz daha profesyonel diyebileceğimiz seçenekler de mevcut.

Multi-Effects Pedal / Prosesor ile Gitar Çalmak

Elektro gitarı bilgisayara bağlamak için en popüler seçenek güzel bir ses kartına sahip olmakla olsa da, piyasada ki birçok modern çoklu efekt pedalları (prosesor) de bu işi rahatlıkla yapabilir.

Günümüzde neredeyse tüm çoklu efekt pedallarında, pedalınızı bilgisayarınıza bağlamanıza ve bir ses kartı olarak kullanmanıza izin veren bir USB bağlantı noktası vardır.Yani prosesor hem ses kartı görevini üstlenir hem de başka bir yazılıma gerek kalmadan kendi içerisinde ki birçok efekt ile farklı sesler üretmenizi sağlar.

Gitarı bilgisayara bağlamak için çok efektli bir pedal kullanmanın en büyük avantajı, bilgisayarınızda yaptığınız kaydı dinlerken aynı anda gitarı çalmaya devam edebilmenizdir.
Belli tonlar kaydedip backing track yaparak üstüne solo yapmak isterseniz bu gerçekten harika olabilir.

Gitar Amfisini Bilgisayara Bağlamak

Gitar amfisi olmayanlar için şu ana kadar gösterdiğimiz seçenekler cazip gelmektedir.Fakat bir gitar amfisi elinizde var ise bunu bilgisayara bağlayabilir miyiz? Hemen evinizde ki gitar amfisini kontrol ederek üzerinde USB girişi olup olmadığını bakabilirsiniz.

Hass benim amfide yok yaa…

Birçok modern gitar amfileri üzerinde bilgisayara bağlanması için USB girişleri bulundurmakta.Bu tür amfiler dijital amfi olarak geçmektedir.

Dijital amfiler hakkında detaylı bilgi için aşağıda ki makaleleri okuyabilirsiniz.

Örneğin,
Aşağıdaki fotoğraf, popüler BOSS Katana amfinin arka yapısını göstermektedir:

Gitar amfisini bilgisayara bağlamanın en büyük avantajı, amfinizin ürettiği tonu sadece bir kablo yardımıyla kaydedebilmek ve üzerine farklı tonlar ile çalarak kendi müziğinizi oluşturabilmektir. Eski mikrofonlama tekniğini bu tarz amfilerde uygulamanıza gerek kalmıyor.

Ayrıca bilgisayarlar için üretilen kendi özel yazılımları sayesinde farklı tonları hafızasına kaydedebilir ve istediğiniz yerde istediğiniz tonu çalabilirsiniz.

 

Originally posted 2021-05-08 08:46:02.

Kaçırmayın !!!  Gitar Kabloları Arasında ki Farklar ve Ses Üzerindeki Etkisi Nedir?

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu