Müzik

Kapo Nedir? Kapo Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kapo nedir? Kapo hakkında bilmeniz gereken birçok bilgiyi sizlere sunuyoruz.

Kapo nedir diye soracak olursanız öncelikle gitar kaposu, her gitaristin bildiği standart “açık pozisyon” akorlarını kullanırken bir şarkının anahtarını kolayca değiştirmenize yardımcı olan kullanışlı bir cihazdır. Bir capo ile, aynı akorları gitarın klavyesi boyunca herhangi bir perde pozisyonunda çalabilirsiniz . Kapo ile ilgili tüm sorularınıza daha fazla cevap bulmak için okumaya devam edin!

Kapo nedir?

Kapo (“cape-oh” olarak telaffuz edilir), gitarın klvyesinde belirli bir perdede takabileceğiniz küçük bir kıskaç. Kapo ne işe yarar? Gitarın tüm tellerini, her zaman belirli bir perdede basılı tutuyor. Capo’nun perde klavyesine dayanan telleri sıkıştıran kısımları kauçuktan yapılmıştır, bu yüzden gitarınızın klavyesine zarar vermez.

Kapo nedir daha da açmak gerekirse diyelim ki çaldığınız parça F-G ve Am akorlarında bir yürüyüşe sahip.Şarkı söyleyen arkadaşın sesi bir tık ince olursa ve siz bu akorlar ile çalarsanız ya şarkı söyleyen kişi sesini kalınlaştırmak zorunda kalacak ki yapamaz sizin gitarınızın sesini inceltmeniz en doğrusu olacak.

Bu işleme normalde transpose diyoruz ve tellerinizin akorunu bozmak yerine takacağınız kapo ile klavyenizi bir nevi kısaltmış oluyorsunuz ve kapoyu taktığınız yerden itibaren akorlarınızı çalıyorsunuz ve ses daha tiz çıkmaya başlıyor.

İşte kaponun asıl amacı budur.

Kapo Nasıl Çalışır?

Kapo’nun nasıl kullanıldığı ile ilgili yukarıda açıklama yaptık ancak daha detaylı bir örnek daha verelim.

Kapo olmadan gitarınızda standart tel akordu,sesin E, A, D, G, B ve E olduğunu biliyoruz. Kapo eğer ilk perdeye takılırsa yeni standart tel akordumuz F #, B, E, A, C # ve F # olacaktır. Bu şekilde sesi yarım ton tiz yapmış olduk.

Kimler Kapo Kullanmalı?

Genellikle gitara yeni başlayan arkadaşların kullandığı bir aksesuar gibi görünse de kapo birçok ünlü ve usta müzisyen tarafından kullanılmaktadır.

Gitara yeni başlayanlar için genellikle kullanma amacı bareli akorları daha öğrenememiş olduğundan kapo takarak bu eziyetten kurtulma çabası olabilir.

Bunu bazı kurslarda önerse de tamamen basit ve hatalı bir öğrenim şeklidir.

Bugün öğreneceğiniz gitar dersini yarına atmaktan başka bir amaca hizmet etmeyecektir.Bundan dolayı kapoyu bu mantıkla değil sesi transpose etme amacıyla ve bu sayede kullanım kolaylığı sağlaması sebebiyle kullanmanız gerekir.

Kapo Önerisi

Klasik,akutsik,elektro şeklinde yapılan ayrımlar yanlıştır,çünkü gitar için alacağınız bir kapo bu 3 tür gitar çeşidine de rahatlıkla uyum sağlamaktadır.Zaten kauçuk yada süngerli kıskacı sayesinde gitar klavyesine zarar vermeyecektir.

Hangi kapoyu almalıyım?Hangi marka kapo daha iyi? gibi birçok soru ile karşılaşıyoruz.Aslında 10 TL’den başlayarak yüzlerce TL fiyatlara ulaşan kapolar var.

Ancak genelde metal krom renginde gördüğünüz plastik alüminyum karışımı kapolar gitara yeni başlayan ve orta seviye kişiler için gayet yeterlidir.

Yüksek paralar ödediğiniz kapolar ucuzlarından farklı bir işe yaramayacak.Fakat resimde gördüğünüz tür ürünleri önerebilirm.

Herkese iyi çalışmalar.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00