Müzik

İyi Bir Gitarist Olmak İçin 5 Önemli İpucu

İyi bir gitarist olmak isteyen tutkulu birisi misiniz? Belirli bir seviye ye kadar geldikten sonra tıkandığınızı farkettiniz mi? Merak etmeyin bu her genç gitaristin başına gelir.

Gitar çalmak ilk başta size zor gelebilir.İyi bir gitarist olmak için yaptığınız işe odaklanmanız gerekmektedir.

Gitar çalarken , elleriniz klavyede aklınız ocakta ki yemekte ya da sevgilinizde olmasın. Daha açıklayıcı olmak gerekirse;

Gitarınızı elinize aldığınızda, telefonunuzu bırakınFacebook ve Instagram‘da kim ne kadar like almış diye merak ederek dakikada bir gitar çalmayı bırakarak telefonunuza bakmayın. Ekranın ışığı bile yanmasın.

Müzik yapmak için gitarı elinize almadan önce aklınızda bulunan gereksiz olumsuzluklardan kurtulmanız gerekmektedir.En fazla enerji ile gitarınıza odaklanın.

Şimdi üzgün olduğumda gitarı elime alıyorum ve çalmaya başlıyorum diyebilirsiniz ve haklısınız ama…

Gitar öğrenmek pratik işidir.Pratik yaparken olumsuz düşünceler sizin farklı noktalara odaklanmanıza yol açarak yapacağınız çalışmaların hiç bir anlamı kalmayacaktır.Siz gitar çaldığınızı düşünürken aslında sadece zaman geçirerek başka birşey için odaklanmış olacaksınız.

Planlı Gitar Çalışma Takvimi Hazırlayın

Haftalık ,günlük,saatlik planlamalar yapmak ilk başta size can sıkıcı gibi gelebilir fakat kendinize özel bir çalışma takvimi hazırlamak gerçekten faydalı olacaktır.

Eğer planlı bir çalışma takvimi yapmazsanız sık sık gitar egzersizleri yapmayacak ve arada sırada yaptığınız ufak çalışmalar ile kendinizi kandıracaksınız.

Daha iyi bir gitarist olmak için planlı çalışmalar ve egzersizler yapmalısınız.

Örnek Gitar Çalışma Takvimi

Gün zaman teknik
Pazartesi 30 Dakika Sweep Picking
Downstroke Ritim
Salı 30 Dakika Hammer-ons ve Pull-offs
Alternate Picking
Çarşamba 30 Dakika Sweep Picking
Downstroke Ritim
Perşembe 30 Dakika Hammer-ons ve Pull-offs
Alternate Picking
Cuma 30 Dakika Sweep Picking
Palm Muting
Cumartesi Tatil Kapalı (ara ver)
Pazar 30 Dakika Bend ve Solo Egzersizleri

Gördüğünüz gibi bu şekilde hem çalışma saatlerimizi hem de hangi gitar teknikleri üzerinde çalışacağımızı belirlemiş oluyoruz.Bu hafta bu listeyi yaparken diğer hafta başka bir liste hazırlayabilirsiniz.

Çünkü tutarlılık ve tekrar, daha iyi bir gitarist olmak için çok önemlidir .

Başkalarının Şarkılarını Öğrenmeye Çalışmayın

Gitar çalmaya yeni başlayanlar , ilk başta hemen en sevdiği parçaları çalmaya çalışırlar.Tabi ki bu ben dahil hepimizin yaptığı şeylerden birisi ve bunda yadırgayacağım birşey yok. Fakat başkalarının şarkılarını çalmayı bir süre sonra bırakmamız gerekiyor. Eğer bunu yapamazsak belirli bir seviyeden ileri gidemeyecek ve tarzınıza uygun gitarist olma yolunda körelebilirsiniz.

Hepimiz illa ki muhteşem yazılmış ve çalınmış metal ve rock parçalarını çalıyoruz, fakat siz bu işe yeni başlamamış ve hala başkalarının şarkılarını çalmaya çalışıyorsanız yanlış yoldasınız.

Eğer iyi bir gitarist olmak istiyorsanız kendi rifflerinizi yazmaya başlamalısınız.

Aynı Tarz Şeyleri Çalmaktan Vazgeçin

İster kendi yazdığınız riffler olsun ister başka müzikleri çalmaya çalışın farketmeyecek olan şey belirli kalıpların dışına çıkamamaktır.

Farklı ve daha zor riffler yazmaya çalışın ve kendi sınırlarınızı zorlamayı öğrenin. Diyelim ki bir şarkının riff sıralaması hoşunuza gitti ve çaldınız. Hep benzer riffler üzerinde yoğunlaşırsanız nasıl ilerleyebilirsiniz ki.

Farklı ve zor riffler oluşturun ve bu konuda kesinlikle farklı düşüncelere yer vermiyorum.Gitarist olmak illa belli bir tür müzik çalacaksınız diye bir kanun yok. Farklı müzik stillerinde farklı ve zor riffler üzerinde yoğunlaşarak hem beyninizi hem ellerinizi geliştirebilirsiniz.

Kendi Sololarınızı Farklı Parçalar Üzerinde Deneyin

Sevdiğiniz ve beğendiğiniz parçalara eşlik etmek bir yana kendi ürettiğiniz riffleri ve soloları mevcut parçalar üzerine ekleyerek çalabilirsiniz. Örneğin bir şarkı da solo olmayan bir bölüme eşlik ederek kendi solonuzu yazabilirsiniz.

Bu size farklı fikirler kattığı gibi kendi müziğini yapmanız içinde büyük tecrübe katacaktır.

Her Gün Daha İyi Gitarist Olmak İçin Çalışın

Şimdiye kadar okuduklarınızdan sonra hemen elinize gitarınızı alın ve bu tavsiyelere uymaya çalışın.

Yapmanız gerekenleri tekrar özetlemek gerekirse;

  1. Odaklanın
  2. Egzersizlerinizi Planlayın
  3. Sadece başkalarının şarkılarını çalmayın
  4. Kendinizi zorlayarak yeni şeyler öğrenin
  5. Yapılmış şarkıları düzenleyerek farklı stiller ortaya koyun
Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00